Управляващите и в неделя продължиха да успокояват обществото, че едва ли не няма да има никакви сериозни финансови последици от арбитражното решение за АЕЦ "Белене". На 16 юни бе обявено, че руската "Атомстройекспорт" е осъдила НЕК да плати 620 млн. евро за изгработените реактори за несъстоялата се втора атомна централа у нас.
Арбитражното решение няма да има отражение върху цената на електроенергията, заяви пред БНР председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев. По думите му сумата няма да тежи на държавния бюджет, а на баланса на НЕК.
"Това не се отразява по особен начин, защото в баланса на НЕК един актив се сменя с друг – ние плащаме, но срещу тази сума получаваме актив, нямаме неустойки, нямаме пропуснати ползи, нямаме наказания, санкции, ескалация", посочи Добрев.
Ден по-рано и финансовият министър Владислав Горанов обяви, че решението няма да се отрази на бюджета за следващата година, а взаимоотношенията между НЕК и руската компания щели да се уреждат тепърва.
"Срещу отсъденото в полза на руската страна има реални активи, които имат цена. Цената на иска е съпоставима с цената на активите, произведени от руската страна. Счетоводно погледнато, в баланса на НЕК едни активи ще бъдат заменени с други", каза Горанов пред "Дарик радио".
В същото време според решението на арбитража в Женева ще текат по 167 000 евро неустойка за всеки ден до пълното издължаване на сумата.
Въпреки успокоението, че срещу милионите, които трябва да плати, България ще получи реактори, Делян Добрев призна, че въпросното оборудване не може да се препродаде без "Росатом". Все пак депутатът счита, че е възможно реакторите да бъдат препродадени дори на печалба.
Добрев смята още, че решението на арбитража в Женева е изцяло в полза на България.
„Арбитражът каза „договор няма“ и това е основанието той да не присъди никакви „пропуснати ползи“, никакви неустойки или оборудване, което българската страна не е поръчала. Всъщност арбитражът присъжда това, което ние предлагахме още през 2012 г. – да заплатим произведеното към момента на изтичането на споразумението – 550 млн. евро, а не 620 млн., както обичат да цитират левите партии", посочи председателят на енергийната комисия. Разликата от 70 млн. евро всъщност включва лихвите и съдебните разноски по делото.
„В следващите 30 дни НЕК ще отиде на място, за да види каква част от оборудването е готова. Тези срещи не са правени по-рано, за да не се навреди на съдебната процедура”, изтъкна той.
Според Добрев енергетиката на България в момента страда от това, че има излишни мощности. Те са с 30% повече, отколкото е необходимо.
„Представете си в ситуация, в която през пролетта и на тази, и на миналата, и на по-миналата година имахме товар в енергетиката, който се задоволяваше почти напълно само от двата блока на АЕЦ „Козлодуй“ и изключвахме всички останали мощности. Представете си да имаме още един или два блока на „Белене“. Това сервилничене да имаме „Белене“, просто за да се харесаме на някого, ще доведе до огромни допълнителни разходи на български разходи на българското общество, защото то ще трябва да плаща тези допълнителни мощности да бъдат в готовност”, заяви Добрев.
По думите на депутата на този етап няма никакъв документ или договор, който да задължава България да изгражда каквото и да било.
"Българската държава трябва много добре да прецени кога точно ѝ трябват допълнителни мощности и, при положение че ще удължим Пети и Шести блок на „Козлодуй“ с минимум 20 години, на нас не ни трябват нови мощности до 2037 и 2039 г.", смята Добрев.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Тук 600 млн евро (1 175 млн лв) В гьола 1,5 млрд евро (2 938 млрд лв) КТБ 4 млрд лв. Само при Борисов ей така едни 8,114 млрд лв се изпариха и изчезнаха (поне половината в рассия), или по 1 248 лв на всеки жител на България - българи, римляни, пенсионери, милиционери и деца.
Този Делян Добрев не спира да ръси глупости. Убеждава ни, че плащането на 1 милиард лв. вместо 2 милиарда е победа за България. Такъв идиотизъм може да твърди само достоен представител на ГЕРБ. Ако днес си купя автомобил и утре реша да го продам, вече е втора ръка и цената му ще доста по-ниска от първоначалната. Същото се отнася и за реакторите. А това сбъркано същество най-нагло лъже, че могат да се продадат дори с печалба.
А лихвата от 167 000 долара на ден до пълното погасяване на дълга, за това тъпата тиква не се и сеща
Недорасло ТЕЛЕ!!! Като са "безобидни" 620 милиона евро защо тогава не ги платите двамата с оная банкянска ТИКВА? Вие спряхте проекта, вие сте отговорни за последствията. Изсрахте едно голямо л.йно, сега ни убеждавате, че не било толкова голямо и миришело на хубаво.
Абе, този енергиен спец намери ли си дипломата от щатите?