Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За валутния курс и конкурентността

0 коментара

Поздравяваме Ви по повод избирането Ви за управител на Българската народна банка и Ви приветстваме във връзка с декларираните от Вас намерения за запазване на режима на Валутен борд и фиксирания курс на лева към еврото при сегашното му съотношение до приемането на България в Европейския съюз и Еврозоната.

Екипът на Института за пазарна икономика желае да Ви уведоми, че е направено изследване на факторите, въздействащи върху реалния ефективен валутен курс (РЕВК) на лева в средно- и дългосрочен период* . Анализът е изграден на базата на тримесечни данни и обхваща периода от въвеждането на Валутния борд до началото на месец април 2003 г., като са използвани съвременни иконометрични методи.

Резултатите показват, че следните индикатори: производителност на труда, условия на търговията, реални лихвени проценти на международните пазари, брутни вътрешни спестявания и преки чуждестранни инвестиции, имат силно влияние върху динамиката на реалния ефективен валутен курс.

Другата цел на това изследване е да се установи какво е въздействието на реалния ефективен валутен курс върху конкурентоспособността на българската икономика. За тази цел са изчислени два типа несъответствие (misalignment). Първият тип е текущото несъответствие** , а вторият е средно- и дългосрочното общо несъответствие ***. Резултатът от тези изчисления е, че размерът на текущото несъответствие е -0.14%, а размерът на общото равновесие е 1.77%. Основният извод е, че няма нито краткосрочно, нито значително дългосрочно несъответствие. Следователно реалното поскъпване на лева не влияе негативно на конкурентоспособността на българската икономика и е обусловено само от фундаментални фактори. Освен това тенденцията е несъответствието да намалява, т.е. в дългосрочен аспект реалният ефективен валутен курс съвпада с равновесното си равнище.

Като обобщение можем да кажем, че текущото ниво на фиксиране на курса на лева към еврото няма нужда от промяна и следователно трябва да се запази и респективно да продължат да се следват принципите на Валутния борд.

Фигура 1: Текущо несъответствие (в проценти)

Фигура 2: Дългосрочно несъответствие (в проценти)

 

* Chobanov, D. (2003) "Behavioral model of the real effective exchange rate of the Bulgarian Leva"
**Текущо несъответствие = (актуален РЕВК - Текущ равновесен РЕВК)/Текущ равновесен РЕВК
***Дългосрочно равновесие = (Актуален РЕВК - Устойчив равновесен РЕВК)/Устойчив равновесен РЕВК

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.