Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За волности в руския интернет можеш да платиш със свободата си

Рунет мина във военно положение

7 коментара
За волности в руския интернет можеш да платиш със свободата си

"За волности в мрежата човек може наистина да плати със свободата си", резюмира "Ведомости" изводи на правозащитната група "Агора" за свободата на словото в руския сектор от интернет.

Критикуваш ли силовите структури, даваш ли оценки за положението на сирийския фронт, в Русия може да те изправят на съд, отбелязват експертите.

"Жителите на Русия се озоваха в тила на държава, воюваща в киберпространството. Там фактически е въведено военно положение със силна цензура и твърда реакция срещу всяко несъгласие - най-безобидни критики срещу началството или опит да оспориш действия на ръководството се разглеждат като въоръжено нападение", се казва в доклад на правозащитниците.

"Агора" допуска, че руските власти сериозно обмислят възможността в бъдеще да изолират руския сегмент от интернет, да ограничат международния трафик и рязко да намалят каналите за свръзка с глобалната мрежа. През 2016 г. в Русия рязко нараснаха случаите, когато е била ограничена свободата на интернет, констатира всекидневникът.

Приемайки нови антитерористични норми в комуникациите - т. нар. закон "Яровая", задължил руските оператори да съхраняват трафика на своите клиенти, властите са били готови да компенсират част от разходите, за да не скочат тарифите твърде много. Такива секретни указания е дал според "Ведомости" президентът Владимир Путин.

Вестникът напомня предупреждения на основните мобилни оператори в Русия, че разходите на телекомите за съхранение на трафика ще достигнат 2,2 трилиона рубли.

Зам.-министърът на икономиката Николай Подгузов предложил операторите да бъдат обезщетявани от съществуващ фонд, където внасят в момента по 1,2 на сто от доходите си.

Министерството на съобщенията пък се разбрало със силовите структури обемът на съхранявания трафик да бъде намален десеторно - така "изпълнението на закона ще струва само 100 милиарда рубли". Според аналитика на "Райфайзенбанк" Сергей Либин обаче дори тогава средствата от фонда няма да са достатъчни.

Върховният съд на Русия фактически позволи да се записват важни разговори по телефона без разрешението на събеседника, разказва "Росийская газета". Нещо повече, при включен микрофон може дори да се дават пари назаем и в случай на конфликт записът ще стане доказателство в съда - досущ като разписка на хартия.

Такава правна позиция заел руският Върховен съд, разглеждайки конкретен спор - приел за доказателство запис от диктофон.

"Най-важното е, че записът на собствени бизнес разговори не представлява намеса в нечий частен живот. Защото записващият не е странично лице в разговора. Обсъжданите въпроси пряко го засягат", обобщава "Росийская газета".

Хората в Русия имат право да регистрират своите бизнес разговори без разрешение, заключава официозът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. анита хегерланд
    #6

    В САЩ също се съхраняват данните от трафика. Ако това намалява опасността от тероризъм и е превенция срещу престъпността, сивата икономика и проституцията, то трябва да се въведе навсякъде в ЕС, включително и у нас.

  3. Знайко
    #5
  4. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #4

    ДНЕС: Страсбургский суд признал Россию виновной в нарушении статьи Европейской конвенции по правам человека, связанной со свободой собраний, по групповой жалобе россиян и присудил им более 100 тысяч евро компенсации, говорится в решении суда.

  5. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #3
  6. Сун Дзъ
    #2

    По-страшното, е че болшинството от тях не желаят правата си съвсем съзнателно и са против и другите да имат такива.

  7. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Как мислите , нашите ци-ани в Европа ли имат повече права , или руските граждани в русия ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.