Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За всеки месец от годината - винено-кулинарна дестинация

"Сподели България" става запазена марка на Министерството на туризма

4 коментара
За всеки месец от годината - винено-кулинарна дестинация

Дванадесет винено-кулинарни дестинации, колкото са месеците в годината, разработват министерствата на туризма и на земеделието и храните. Целта е увеличаване на туристите към вътрешността на страната.

В дестинациите са включени традиционните винени напитки и характерната кухня за всеки регион. Обхванати са близо 50 общини и около 100 туристически обекта в страната, информира министърът на туризма Николина Ангелкова по време на първата кръгла маса за обсъждане на проекта за вино, кулинария и туризъм.

Инициативата е част от проекта "Сподели България" с бюджет от 120 000 лв. Средствата се осигуряват по равно от бюджетите на министерствата на туризма и на земеделието, храните и горите.

Изпълнението на проекта започна в края на октомври 2017 г. Сега в Банско се поставя началото на втория етап от изпълнението на проекта – провеждането на 6 кръгли маси в страната, на които да се чуе мнението на местната власт, бизнеса и гражданите в регионите.

Обсъдени са две винено-кулинарни дестинации - "Долината на Струма" и "Долината на Места". Те минават през 9 общини и повече от 15 туристически атракции.

Създаването на вина с уникални качества от бутикови изби е характерен за цялата страна, но може би намира най-силно проявление именно в долините на реките Струма и Места, коментира министърът на земеделието Румен Порожанов.

Към настоящият момент площите с винени сортове в двата региона са 4200 хектара при около 60 хил. ха в България. Регистрираните обекти за винопроизводство в двете долини са 37. Отглеждат се, както типичния и известен сорт "Широка мелнишка лоза", така и "Каберне совиньон", "Мерло", "Каберне фран" и "Сира". В последно време намират място и модерни сортове като "Малбек", "Пети вердо и Гренаш".

Плановете са окончателните винено-кулинарни дестинации да бъдат обявени преди есента тази година. След това те ще бъдат дигитализирани и качени на сайта на двете министерства.

Предвижда се още припознатите от бранша и от общините 12 винено-кулинарни дестинации да бъдат включени и в платформата iLoveBulgaria. В момента тя съдържа повече от 500 туристически обекта и се използва от над от 17 хил. потребители, каза Ангелкова.

Тя съобщи, че ще предложи на министъра на регионалното развитие Николай Нанков да бъдат поставяни указателни табели, които да насочват и информират туристите за дестинациите.

"Сподели България" става запазена мярка на Министерството на туризма, информира още Ангелкова. За целта вече е стартирана процедура в Патентното ведомство, посочи тя.


Министърката на туризма е представила идеята за 12-те винено-кулинарни дестинации на Олег Сафонов, ръководител на Федералната агенция по туризъм на Русия, и той я приел много добре. Идеята била посрещната с голям интерес и в Берлин по време на международното изложение ITB, посочват от туристическото министерство.

Министърът на земеделието и храните Румен Порожанов посочи, че проектът е отворен за надграждане и има доста общини, които са дали предложения за включване на нови обекти в дестинациите.

България има 52 вина със защитено наименование на произход и 2 със защитено географско указание - "Дунавска равнина" и "Тракийска низина", каза Порожанов. Износът на българско вино постоянно нараства през годините и достига 62 млн. литра през 2017 г.

Дестинациите, които се надграждат с помощта на бизнеса и местната власт са:

1. Долината на Струма - включва Кюстендил, Благоевград, Сандански и Мелник

2. Долината на Места - включва Разлог, Банско, Гоце Делчев и Хаджидимово

3. Западна Тракия - включва районите на Пазарджик, Пловдив и Асеновград

4. Розовата долина - включва Панагюрище, Копривщица, Старосел, Хисаря и Казанлък

5. Източна Тракия - включва Стара Загора, Сливен, Ямбол, Карнобат

6. Сакар - включва Харманли, Любимец, Свиленград и Тополовград

7. Златия - включва Враца, Монтана и Видин

8. Мизия - включва Плевен, Оряхово, Свищов и Русе

9. Добруджа и Северно Черноморие - включва Силистра, Добрич, Варна и Балчик

10. Южно Черноморие - включва Бургас, Несебър, Поморие, Созопол и Царево

11. Стари Столици - включва Велико Търново, Плиска, Преслав, Горна Оряховица, Търговище и Шумен

12. Източни Родопи - включва Хасково, Кърджали и Ивайловград.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    За да не излязат от културните рамки, мероприятията може да включват фолклорни празници, спортни състезания на местно ниво, детски изяви, театрални и вокални спектакли. От по-голяма масовост се печели повече.

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  3. Лизи Гугуткова
    #2

    Направете си сметката: Унгария сключи спорно споразумение с Русия за финансиране изграждането на два нови ядрени реактора . Парламентът в Будапеща, където управляващата дясна партия "Фидес" има мнозинство от две трети, одобри на извънредна среща сделката с Москва за заем на стойност 10 милиарда евро. Сделката предвижда руската държавна компания "Росатом" да изгради допълнителните 2000-магаватови мощности в контролираната от унгарската държава АЕЦ "Пакш". Унгария може да използва финансирането до 2025 г. при годишна лихва между 4.5 и 4.95 на сто в зависимост от годината на изплащане.

  4. Асенов
    #1

    А под навесите ще се сложат кашоните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.