Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За втори път се отхвърлят кандидатите от Софийската епархия за патриаршеския събор

41 коментара
Митрополит Кирил, Сн: БГНЕС

Втори пореден ден най-голямата в страната епархия - Софийската - не може да излъчи кандидатите за делегати на събора, който трябва да избере нов патриарх на Българската православна църква.

Съгласно устава на БПЦ в неделя трябва да се утвърди списъкът на избирателите от всяка епархия, които ще вземат участие в събота за избор на наместник-председател (патриарх) на БПЦ.

Софийската епархия е най-голямата в страната и по устав излъчва два пъти повече делегати за събора (10 срещу петима от останалите епархии). След смъртта на патриарх Максим временен наместник-председател на БПЦ стана Варненският и Великопреславски митрополит Кирил. Той по устав е и ръководител на Софийската митрополия.

В четвъртък на заседание на епархийския съвет на Софийската митрополия Кирил спусна списък с кандидатурите си за делегати на събора, които трябва да бъдат утвърдени в неделя. За негова изненада членовете на епархийския съвет единодушно отхвърлиха списъка.

В петък се повтори същото, което означава, че членовете на епархийския съвет трябва да се съберат и в събота, за да постигнат съгласие за кандидатите за делегати.

Възмущението на епархийските съветници е било предизвикано от опита на владиката Кирил да наложи свои кандидати както от духовниците, така и от квотата на миряните.

Според членове на съвета Кирил е игнорирал принципа да предложи по един представител от шестте духовни околии и имената на свещенослужителите в неговия списък са на напълно непознати лица.

Членовете на епархийския съвет са били шокирани и от някои имена на кандидати от квотата на миряните. Сред тях са имената на Аксиния Джурова и Антон Дончев, твърди участник в заседанието в четвъртък, цитиран от "24 часа". И двамата са видни представители на бившия комунистически режим, а Аксиния Джурова, освен дъщеря на дългогодишния министър на отбраната при Тодор Живков Добри Джуров, е била и сътрудник на Първо управление на Държавна сигурност. Антон Дончев бе обсипан с почести както от предишния режим, така и след това за романа си със спорни послания "Време разделно".

Самият митрополит Кирил активно работи в полза на евентуалната си кандидатура за патриарх, въпреки силната съпротива срещу него на част от висшия клир.

Късно в петък вечерта бе разпространено и изявление от Софийската митрополия.

В него се посочва, че "днес, съгласно член 44 от устава на Българската православна църква - Българска патриаршия, се състави списък на достоизбираемите за представители от Софийската епархия за патриаршеския избирателен църковен събор".

"В процеса на работата се проявиха разногласия, които, набирайки своята острота, за съжаление, ясно показаха, че става дума за саботиране избора на новия български патриарх и Софийски митрополит", се казва в изявлението.

В изявлението се казва още, че "този акт сам по себе си е недопустим за църковната дисциплина, каноничното съзнание и поведение на православния клирик и християнин".

Списъкът ще бъде представен от 11.00 ч. в салона на Софийската света митрополия на епархийските избиратели на 13 януари, неделя, за да изберат представители на Софийската епархия в патриаршеския избирателен църковен събор.

От митрополията напомнят, че патриаршеският избирателен събор ще се състои на 24 февруари, а на 13 януари (неделя) във всички епархии трябва да бъдат избрани 80 епархийски представители или делегати на събора. Те представляват две трети от всички делегати, които ще изберат новия български патриарх през февруари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    Поп-полковниците са като кърлежи. Но обезпаразитяването на БПЦ е крайно наложително!

  2. Анонимен
    #40

    39-ти, ако имаше грамотност малко повече от полираната с Кола и пуканки кратуна , щеше да знаеш какво е написал академик Антон Дончев. Това- седерастията@, не знаех ,че удря токова ментално,ей ....

  3. Анонимен
    #39

    Да спорен роман е "Време разделно". Спорен за това,кой е авторът. И какво друго след него написа "великият"Антон Дончев?

  4. Анонимен
    #38

    Антон Дончев може да е писател, но тук не се избира човек за управителният съвет на Съюза на писателите. Антон Дончев и Аксиния Джурова са безбожници и генетично увредени комунистически клонинги.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #37
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #36
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  8. Анонимен
    #34

    "Членовете на епархийския съвет са били шокирани и от някои имена на кандидати от квотата на миряните. Сред тях са имената на Аксиния Джурова и Антон Дончев...." Само така! Но защо сте пропуснали Евгения Живкова?! Няма ли роднини на Вълко Червенков, Гошо Тарабата, па и на атентаторите на църквата "Св. Неделя" от илядо дваесе и петата година, да ги включите и тех като едни добри миряни?

  9. Анонимен
    #33

    В 6-то са се занимавали и с противодействие на секти ,точно там е бил използван Кирил . И Браво за това. А в Атон е свършил прекрасна работа за България по линия на разузнаването. То , не е като да разпарчатосаш с крадлива приватизация икономиката на БГ и да дадеш без пари на концесия вода, злато , енергомрежа чрез едни други днешни доносници. Ама, те май са правилните , а ....?

  10. Анонимен
    #32

    Кирил, чието светско име е Богомил Петров Христов, е бил вербуван официално от ДС през 1976 г. и е снет от отчет през 1980 г. Срещите с него обаче са започнали няколко години преди 1976 г., още когато той е 19-годишен. Негов водещ офицер е полк. Христо Маринчев, по-късно генерал, за когото се твърди, че е негов роднина. От досието обаче не става ясно дали двамата са имали роднински отношения. С постановление, подписано от Христо Маринчев, който е зам.-началник на XIV на Първо главно управление (ПГУ)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.