Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"За Земята": София не изпълни съдебното решение за мръсния въздух. Гражданите да искат обезщетение

4 коментара
"За Земята": София не изпълни съдебното решение за мръсния въздух. Гражданите да искат обезщетение

София изпусна и последния срок - 25 ноември, за да вземе мерки срещу мръсния въздух, каквито и бяха предписани в изрично съдебно решение, алармира в сряда екоорганизацията "За земята". Юристи, до които се е допитала организацията, смятат, че това дава право на гражданите да потърсят по легален път обезщетения от общината за причинените им вреди при всяко превишение на нормите от тук нататък, без да трябва да доказват, че Столична община е виновна за превишенията.

В края на 2021 г. Столична община бе осъдена заради бездействието ѝ за дейностите по качеството на атмосферния въздух. Колективният иск бе заведен от "За Земята", Център за независим живот, Асоциация Диабет тип 2, Спаси София, както и адвокатите Димо Господинов, Александър Коджабашев, Иван Велов и Христо Христев. След проточило се над 4 години дело съдът прие, че общината с действията и бездействията си е допуснала наднормени емисии на фини прахови частици, което е довело до риск за здравето на гражданите.

Не само това, но и съдът установи, че замърсяването продължава, поради което осъжда Столична община в срок до 12 месеца да предприеме ефективни мерки за отстраняване на проблема. Именно този срок сега е изпуснат, без да се вземат мерки.

Почти нулев напредък

Столична община не постигна почти нищо за една година, смятат от "За земята". Оттам посочват, че не са приети правила за въвеждане на зони с ниски емисии. Т.е. на зони, забранени за автомобили. София плануваше да забрани мръсните автомобили в центъра от тази зима, но в момента в Столичния общински съвет предстои да се гласува тази забрана да бъде оставена за следващата зима.

Наред с това не е била изградена цялостна свързана велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване между отделните квартали. Не е бил осъществен и анализ на възможностите за изграждане на паркове в териториите с наднормено замърсяване или зелени стени.

Не бе осъществен анализ по какъв начин градското планиране влияе на качеството на атмосферния въздух.

"Столична община следваше да използва резултатите от анализа при изготвянето на нов Общ устройствен план (респективно да измени съществуващия), така че да се осигури подходящ микроклимат, който да гарантира движение на въздушните маси и внасяне на чист въздух над града", добавят още от "За земята".

В публичното пространство липсва информация и дали са осъществени по някакъв начин две от другите мерки по съдебното решение, а именно: дали е направена оценка на предприетите до момента мерки в сектор транспорт и дали е извършен анализ на възможностите за изграждане на етажни паркинги в жилищните и търговските зони и увеличаване на наличните буферни паркинги. Затова от "За земята" са изпрати изрично запитване към Столична община.

"Единствената от многото мерки, по която е сигурно, че има някакво реално действие от страна на Столична община, е въвеждането на стимули за използване на алтернативни незамърсяващи методи за отопление", добавят оттам.

Гражданите могат да търсят обезщетение от общината

Гражданите са в пълното си право да поискат конкретна компенсация за липсата на действие от страна на общинските власти при последващи превишения на нормите за замърсяване на въздуха в града, коментират юристи.

"С решението си от 8-ми ноември 2021-ва, Софийски градски съд постановява, че Столична община е длъжна в 12 месечен срок да предприеме такива действия, с които да преустанови превишаването на максимално допустимите 35 дни годишно с наднормено замърсяване на въздуха с ФПЧ10(фини прахови частици). Този срок започна да тече с влизане в сила на решението – на 25-ти ноември 2021 г. и след неговото изтичане Общината носи безусловно правна отговорност пред всеки жител на София за всяко превишаване на съответните норми", коментира Димо Господинов, управляващ съдружник на Адвокатско дружество "Господинов и Генчев".

"След изминаването на тази 1 година, всеки жител на София може да извади просто решението по колективния иск и да си търси обезщетението, без да доказва нищо друго освен факта, че нарушението продължава, както и размера на своите вреди.", смята той.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Столична община трябва да свали уредите, които отчитат замърсяването, и истерията ще престане. Кой е плащал по времето на Кремиковци?!

  2. Калико Джо
    #3

    Бидейки в котловина, София поначало има тенденция да задържа замърсения си въздух, особено през зимата. И при тато беше така и сега е същото. И разбира се удвояването на населението и учетворяването на таратайките по улиците не ни помага. Но лош манталитет се променя със данъци и глоби, иначе винаги ще си останем един ориенталски неуправляем град в периферията на Европа.

  3. someone
    #2

    В София тъмнозеления електорат продължава да пали каквото намери за отопление, кварталите около техните махали са системно обгазявани. За това обаче не се говори, понеже не е политкоректно.
    Същевременно манталитетът ни е такъв, че на колегата до мен, сина му, 18г. пuкльo се сдоби с кола, още преди да е завършил училище. Той не работи, но вече има кола, тате ше плаща бензина, застраховката, ремонтите... Още една таратайка набор 2000г. на улицата, пред панелката в Надежда... Ама такъв ни е манталитетът

  4. Коментарът е изтрит в 17:09 на 7 декември 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.