На около час път с кола от либийския град Сирт няколко десетки войници патрулират край пустинен път. Те се надяват, че Западът скоро ще им окаже повече помощ в борбата срещу един общ враг - "Ислямска държава" (ИД).
Неразполагащи с кой знае колко повече оръжия от монтираните на пикапите им картечници, те са последната защитна линия срещу сунитската ислямистка групировка, която контролира обширни части от Сирия и Ирак и сега се опитва да се възползва от хаоса в северноафриканската страна, за да заграби територии и там. Сирт е неин бастион.
"Те набират сили, защото никой не се бие срещу тях", казва командирът на корпуса от Мисрата Махмуд Газван. Прашният патрулен пункт край шосето е нещо като мобилна база за отряда на неговите бойци.
Забелязват се все повече признаци, че Западът разглежда спирането на възхода на ИД като своя спешна задача. Командирите на либийските въоръжени формирования казват, че западни оръжия и западни въздушни удари могат да изиграят решаваща роля в предстоящата борба срещу техния по-добре въоръжен враг.
Според западните политици обаче не по-малко важно е и създаването на единно либийско правителство, което да поиска повече помощ, както и либийските сили, изправени срещу ИД, да преодолеят дълбоките противоречия помежду си. Пет години след свалянето и смъртта на Муамар Кадафи Либия е обхваната от тлееща гражданска война между две съперничещи си правителства - едно в Триполи и друго в източната част на страната. Всяко от тях се подкрепя от съперничещи си коалиции от бивши бунтовнически бригади, които често са по-лоялни към племенни, регионални или местни командири.
Силите от пристанищния град Мисрата - едно от най-мощните военни формирования - са в авангарда на битката срещу ИД, откакто тя завзе Сирт преди година и започна да вербува там бойци в своите редици.
Джихадистите от ИД се сражават и в Бенгази на изток, обстрелват петролните пристанища Рас Лануф и Ес Сидер. Във вторник те нападнаха и град Сабрата, доста по на запад.
Командирите на американските спецчасти провеждат срещи с потенциални либийски съюзници. Американски и френски дронове и изтребители от британските ВВС извършват разузнавателни полети, подготвяйки се за действия в подкрепа на местните формирования, биещи се срещу ИД.
Миналата седмица американските спецчасти предприеха удар срещу Сабрата, при който бяха убити над 40 бойци на джихадистката групировка. Няма обаче международни планове за изпращане на ефективни наземни сили в Либия. Западните правителства искат да избегнат широкомащабна военна интервенция, като в същото време се опасяват, че тяхното бездействие може да позволи на ИД да пусне по-дълбоки корени (в Либия).
Американски правителствен източник каза, че администрацията на президента Барак Обама води двупистова политика. От една страна, тя се опитва да убеди съперничещите си фракции да сформират жизнеспособно правителство. От друга се нанасят въздушни удари.
"Когато виждаме в тренировъчните лагери на ИД да правят лицеви опори и гимнастика всеки ден, е ясно, че те не тренират за отслабване", каза пред репортери в Белия дом Брет Макгърк - американският представител в международната коалиция срещу ИД, известна още като Даеш. "Те тренират за нещо, а ние няма да им позволим да го направят", добави той.
Обединяване на силите?
Американски и европейски официални лица казват, че вътрешните борби в Либия между двете съперничещи си правителства блокират усилията на ООН да ги склони да съставят национално правителство, способно да възроди либийската армия. На власт в Триполи е фракция от проислямистки бригади и бойци от Мисрата, които превзеха града през 2014 г. и прогониха оттам своите съперници. Сега обаче Мисрата подкрепя споразумение под егидата на ООН, докато някои елементи от политическото ръководство в Триполи са против.
Източното правителство в Либия се подкрепя от коалиция, включваща Либийската национална армия начело с бившия съюзник на Кадафи, преминал на страната на бунтовниците - ген. Халифа Хафтар, и една въоръжена бригада, контролираща нефтените пристанища. В редиците ѝ има разцепление, там влизат и федералисти, стремящи се към повече автономия за своя източен регион.
Подкрепяният от ООН президентски съвет очаква одобрение за съставеното от него ново правителство от избраната Камара на представителите в източната част на страната. В западните столици нараства недоволствотото от факта, че Камарата вече няколко пъти не успява да гласува или да събере кворум, за да гласува състава на новото правителство.
"Ние винаги сме давали да се разбере, че сме готови да окажем помощ в борбата срещу Даеш с каквото можем. Необходимо е обаче да има наземни сили, които да можем да подпомагаме и обучаваме", каза неназован западен дипломат. "Търпението ни към Камарата на представителите е на изчерпване", добави той.
В понеделник Италия обяви, че ще разреши на въоръжени американски дронове да излитат от нейна територия в подкрепя на оглавяваните от САЩ сили, сражаващи се срещу ИД.
Френски спецчасти и командоси разузнавачи участват в секретни операции срещу ИД в Либия в синхрон със САЩ и Великобритания, съобщи в сряда френският вестник "Монд". Френското министерство на отбраната отказа коментар.
По време на неотдавнашните сражения в Сабрата имаше признаци на сътрудничество между военните формирования от Зинтан и Сабрата, които подкрепят противоположни страни в по-общия национален конфликт.
Според Матия Тоалдо, експерт по Либия от Европейския съвет за външни отношения, се наблюдава обединяване на сили, които може да имат съгласие по малко въпроси, но са готови да действат заедно срещу ИД.
Силите от Мисрата подкрепиха новото правителство, създадено под егидата на ООН, и са потенциално готови да действат заедно със своите съперници от Либийската национална армия на Хафтар и с охранителите на петролните пристанища - две формирования, застанали зад източното правителство, каза Тоалдо.
"Уверени сме, че можем да победим, но имаме нужда от подкрепа и от нови оръжия", казва Мохамед ал Орейфи, един от командирите, патрулиращи на фронтовата линия край Сирт.
По БТА
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.