Новото 44-то Народно събрание (НС) се оказва твърде експедитивно. На 16 май новосформираната Комисия за наука и образование на първото си заседание прие едновременно два годишни отчета на БАН – за 2015 и 2016 г, които два дни по-късно бяха одобрени в пленарна зала.
В комисията на НС се опират на изпратени до 43-тото НС становища върху отчета за 2015 г, а този за 2016 г е разглеждан без никакви събрани становища и мнения. Наред с формални хвалебствия и гузно признание, че БАН е “недофинансирана“, народните представители са оплакали липсата на млади учени в академията. За пръв път бил подхвърлен упрек, че академията нямала политика за структурни реформи, но други депутати авторитетно аргументирали, че БАН не се нуждаела от реформиране, а само от финансиране.
До неотдавна в БАН приемаха годишните си отчети на празничните събрания по случай 24 май с ръкопляскане без никакви разисквания и ги внасяха в НС, където бързо биваха приемани с респект и уважение. Отчетите съдържаха и продължават да съдържат само самооценки без сравнителни данни и анализ на ефективността.
През 2011 година когато се заговори за “феодални старци“ Законът за БАН беше изменен и беше създаден Съвет на настоятелите. Наред с редица контролни и оценъчни функции този орган трябваше да съгласува отчетите на БАН преди внасянето им в НС. Това доведе до слабо и съвсем временно подобрение на отчетността.
Може да се каже, че още от създаването си Съветът на настоятелите не изпълняваше стриктно нито една от вменените му функции, а след 2014 година практически преустанови дейността си. БАН нескрито саботираше функционирането му. Още с формирането на този съвет нескрито се търсеше паритет между външните членове и тези, свързани с БАН. Място за чуждестранен член съзнателно се държеше непопълнено, зам.председателят на БАН участваше като представител на Съюза на учените, и с други плитки процедурни хватки.
През 2014 г от БАН успяха съвсем да обезсмислят функционирането на Съвета на настоятелите – последното оповестено заседание е от 31 март 2014 г (Законът задължава Съветът на настоятелите да се събира най-малко веднаж на 3 месеца). В началото на тази година съставът на Съвета бе формално актуализиран, но няма никакви признаци че този орган функционира.
Последният годишен отчет на БАН, съмнително съгласуван със Съвета на настоятелите (без необходимото мнозинство), е за 2013 г. В комисията на НС очевидно не обръщат внимание и не изискват съгласуването с този орган, чиято роля по закон е да подпомага управлението и развитието на БАН като национален научноизследователски център. Сега, в случая за отчета за 2016 г, комисията отстъпва и от изискването да събере и оповести становища от заинтересовани и компетентни министерства и организации – отчетът за 2016 г минава без нито едно становище на компетентно лице или организация. Така ръководството на БАН “пробутва“ в бързината последния си отчет непрочетен от никого – “на доверие“.
Духът от заседанието в комисията е пренесен в пленарната зала. Изтъкнато е, че въпреки “системното недофинансиране“ БАН си остава водещ национален научен център с международно признание. Изтъкнат е наново проблемът с недостига на млади учени.
Може би за първи път в пленарната зала се чува критика върху политиката и устройството на БАН. Отчитайки относителен напредък и успехи в някои отношения, народният представител Снежана Дукова (ГЕРБ) изказва мнение, че в БАН има проблеми, които “изискват административна и управленска намеса“. Отчетите не съдържали анализ на резултатите, който да маркира проблемите със слабите звена, необходимостта от структурни промени, въобще развитието на академията.
В пленарната зала отново прозвучава познатият рефрен, че БАН била реформирана. Това е заблуда, която задържа развитието на академията. БАН не е структурирана като водещите научноизследователски центрове в Европа и по света. Отчетите на БАН са базирани на самооценка - без външна оценка, без сравнение с аналогични чуждестранни институции, без мониторингови индикатори и без анализ на ефективността като цяло, по направления и по отделни институти.
Ако бяха налице обективни и аналитични отчети щеше да се види необходимостта не само от увеличено бюджетно финансиране, но и от независим контролен орган, външно оценяване, редовна неформална атестация на звената и учените. БАН категорично заслужава подпомагане и тласък от държавата и обществото, но БАН дължи на държавата и обществото отчетност и реформи.
*Авторът е доктор на химическите науки, бивш Хумболтов стипендиант, работил в няколко американски университета, основател и модератор на сайта ‘bulgarianscienceproblems’. Заглавието е на редакцията.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ако говорим за критерии като брой на публикации, цитируемост, импакт фактори и т.н., които се прилагат масово в Европа за подобни научни организации, БАН не само значително изпреварва другите научни организации в България, но се намира и на средно източноевропейско ниво и се сравнява с подобни организации в страни като Полша Чехия и др., където средната професорска заплата, например, превъзхожда тази в БАН 3-4 пъти. Този невероятен факт сам по себе си е забележителен, но той е временен и се дължи …
на инерцията, която е характерна за подобни системи. От година на година все повече международно известни учени се пенсионират, водещи лаборатории се затварят, млади качествени учени не се появяват и това неминуемо ще доведе до тотален крах в българската наука, който може да трае десетилетия, докато отново се появи някаква лаборатория или научна школа на световно ниво.
Процесът на пренебрежително отношение към науката от страна на управляващите--за съжаление и на все по-голяма част от необразованото население-- продължава и се задълбочава вече четвърт век и е наивно да си мислим, че щетите от тази политика на властимащите могат да бъдат заличени в рамките на 1-2 мандата на някое правителство.
По въпроса за атестациите, учените в институтите се атестират на всеки 5 години по споменатите по-горе критерии, така че не е ясно за какви атестации си мечтае авторът. По-малки срокове са напълно безсмислени поради естеството на научната работа.
Накрая, по въпроса за структурната реформа. Структурна реформа означава закриване на неефективни и неактуални научни звена и разкриване на нови, модерни такива, съобразени с националната стратегия за научни изследвания. Но създаването и приемането на такава стратегия, която в момента ЛИПСВА, е проблем отново на властимащите, а не на БАН.
Шопът е казАл - Една работа за да се опраи, требе първо да се развали ! Та и за БАН така - нема оправяне без разваляне и изхвърляне на отпадъка на боклука !
БАН несъмнено се нуждае от смислена реформа, но коя организация и дейност в България не се нуждае от подобна? Като се започне от МВР, съдебната система, администрация, медицинско обслужване, пенсионно осигуряване, образувание, ТЕЛК, висши учебни заведения, пътищата, тунелите и т.н. От горе изброените - БАН е с най-малък бюджет и с най-незначителен принос за неудачите в развитието на България. Ако БАН беше толкова привлекателен, колкото някой си го представя, то тогава защо няма млади кадри в БАН? …
Жалкото е, че така необходимите промени в БАН трябва да дойдат и да бъдат извършени от Правителството! Ако някой си мисли, че Директор на институт, на когото бюджетът му дава да управлява 2-3 милиона бюджетни средства ще се реформира се много, ама много лъже. Естесвената реакция е да се обгради със "свой" хора (от Директора зависят месечните възнаграждения) и с тяхна помощ да се обяви за Бонза, като с времето ще си и повярва, че е такъв и че благодарение на него съществува и института! Самоотчетите и самохвалебствията са неизбежни, както и извода, че дори и да се увеличава бюджета на БАН то диференциацията в заплащането на отделните служители ще расте без да има корелация с постигнати резултани, защото няма независими и обективни критерии за ефективност. БАН се изпразва от съдържание и започва да обслужва пенсионерската ненаситност на академици, член коресподденти и безчет професори. Дано новото ръководство на БАН, в лицето на акад. Ревалски намери нужната енергия и златното сечение на едни дълготрайни и необратими жизнени промени в БАН!
БАН днес, е замръзнала организация от времената на съветска България. Образът и подобието е съветско, времената съществено различни! Ръководството на тази организация, замислена с идеална и благордна цел, прегърна максимата "сговорни калугерии в петък ручат блажно" и не е реалистично да се очаква, те самите феодални калугери сами да разпуснат метоха! Още повече, че получават значителна добавка, на една депутатска заплата за академик. Колелото е отдавна известно, нужда има да се разпусне БАН …
и на ново формира както е бил под формата на българското Книжовно дружество с членове с международно име в изкуствата и науките, уважение не за административни постове, а за признание!
В настоящият вид БАН е разнородна и все ще иска пари, вместо да искат пари отделни институти под някаква делова шапка или сляти със съответни катедри в който случай ще печелят всички и студенти и преподаватели, ще има повече конкуренция и ротация в лекции и администриране -всичко това от столетия известно.
Така и ще се измие начина на мислене останал от съветско време - политиката няма място в науката и изкуството!
Често ходя до някой институт в т.н. "Академично градче". Атмосферата може да се опише накратко: "под манастирската лоза". Единствените функциониращи елементи са многобройните капанчета, където се пие бира или кафе.
БАН е като Австро-Унгария преди Първата световна война. Сама не звае как съществува. Ако някой духне, сама ще се срути.
Някой да каже нещо за бившия министър Дянков ? Помните неговото определение за работещите в тази "академия на науките" , нали ...
БАН - терариум за академици-ченгета.
В този си вид и структура БАН е плесенясал. Сигурно за да не излиза вонята на застояло Ръководството се е поставило под ключ като се започне от първата вътрешна врата, следва ключ на огромна врата пред кабинетите на председателите. Реформата в БАН се изразява във формализиране на отчетността по показатели, които после не водят до нищо. Преди 9 год. имаше външно оценяване и то показа кои звена са живи. От тогава нищо. БАН се нуждае от ежегодин външен мониторинг.