Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Забраната за нови университети мина на първо четене през парламента

2 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Едногодишната забрана за откриване на нови частни и държавни университети, както и механизъм за закриване на специалности и висши учебни заведения беше приет на първо четене от парламента.

Забраната за откриване на нови висши училища ще важи, докато бъде изработена и приета национална карта, която ще определи териториалната и профилната структура на институционалната мрежа за висше образование. Този документ трябва да е факт до една година от приемането на закона. През това време ще може само да се прави сливане на университети, филиали и факултети.

Това е записано в промените в Закона за висшето образование, пришети на първо четене от депутатите в сряда. Те трябва да бъдат одобрени и на второ четене, за да станат факт.

В тях е записано още, че откриването на филиали и колежи в структурата на частните висши училища, както и на техни поделения в чужбина, да става с акт на Министерския съвет и след положителна оценка на съответния проект от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Законопроектът предвижда още безплатно образование на студентите в защитени специалности и в такива, които се очаква или има голям недостиг на кадри.

Дава се възможност работодатели да сключват договор със студенти за осигуряване на стаж по време на обучението и на работно място след успешното му завършване.

Председателят на комисията по образование Милена Дамянова коментира, че стъпките са в правилната посока, а реформата в средното, висшето образование върви бавно, защото мерките са непопулярни. Какво правят университетите да задържат най-знаещите млади хора, попита тя. И призова колегите си от всички политически сили заедно да се обединят около мерки, с които "да излезем от пазара на дипломи и да влезем на реалния пазар".

БСП обяви, че ще се въздържи на първо гласуване от подкрепа на законопроекта. Посоката, в която трябва да се работи, посочи Николай Цонков, е да се прегледа още веднъж инструментариумът за разходване на средствата за финансиране на висшите училища, да се търси начин за повишаване качеството на преподаване в тях.
Когато има над 50 вуза при пет милиона граждани и свободните места са повече от завършващите ученици, следва държавата да предприеме мерки, коментира Ерол Мехмед (ДПС).

"Основната стратегия след 2020 трябва да бъде свързаност с европейската университетска мрежа", каза министърът на образованието Красимир Вълчев. Той отбеляза, че през годините се е утвърдил крайно затворен модел на академично управление и днес това вреди, прави университетите неангажирани с развитието на страната и регионите. "Длъжни сме обаче да вървим заедно за развитие на регионите, разчитаме на вузовете и затова се предвижда да се сключват договори за управление", обясни министърът и успокои, че това не означава да се отзовават ректори.Договорите ще се сключват между министъра и ректорите, които ще продължат да се избират от общото събрание на съответния университет.

По думите на Вълчев, академичното самоуправление е довело до разлика от два пъти в заплащането на млади и по-възрасти преподаватели. "Имаме една от най-добрите рейтингови системи за качеството на университетите, но липсва отговорността на собственика на частните университети за дългосрочно развитие на учебното заведение", допълни Вълчев. Той коментира също, че акредитацията на вузовете е много административно натоварваща и затова предложението е в по-голяма степен акредитацията да бъде колективизирана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. zachariev
    #2

    Крайно навременна стъпка. Роенето на университетите само спомага за спадането на тяхното ниво и унищожаването на авторитета на българските утвърдени университети. Това важи и за щедрото раздаване на научни степени в новосъздадените университети.Нелогично е всеки регион да има собствен университет.

  2. pepe
    #1

    Този закон ще бъде атакуван пред съда - първо вероятно пред Конституционния, после и пред европейските съдебни институции. Но тъй като става дума за една година, вероятно няма да падне, преди тази година да изтече.
    Тази "национална карта" обаче може да се отнася само до държавни и обществено финансирани институции, не и до частни такива /които са с изцяло частно финансиране/ - ако те бъдат включени в нея, тя също ще бъде атакувана и ще падне като цяло, което означава, че те не трябва да се включват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.