Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължават болниците да изпълняват лечебната си дейност денонощно

15 коментара
Задължават болниците да изпълняват лечебната си дейност денонощно

Лечебните заведения за болнична помощ ще трябва да осигуряват непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност по медицинските специалности, за които имат получено разрешение. Това предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, одобрени от правителството в сряда.

Освен да работят денонощно, за да получават финансиране от републиканския бюджет или от бюджета на НЗОК, клиниките, отделенията и секторите в лечебните заведения за болнична помощ ще трябва да отговарят на още няколко критерия - съответствие на дейността на лечебното заведение с утвърдените медицински стандарти, осигуреност на лечебното заведение с медицински кадри на основен трудов договор, налична и технически изправна медицинска апаратура.

Въз основа на тези критерии вбъдеще ще се разработват националната и областната здравна карта, чието съдържание се променя с предложените изменения в закона.

С тях отпада определянето на видове лечебни заведения за болнична помощ според териториалния им обхват - районни, областни, междуобластни и национални. Отпадането на този принцип се обосновава с несъответствието му с принципа на свободен достъп на пациентите до медицинска помощ.

Отпада и определянето на болниците като многопрофилни. Те вече ще бъдат два вида - болница и специализирана болница. "Болница" ще е лечебно заведение, в което има сектори, отделния или клиники по медицински специалности. "Специализирана болница" пък е лечебно заведение в което има сектори, отделения или клиники по една медицинска (дентална) специалност.

В законопроекта се регламентират критериите, за да бъде една болница университетска - наличието на преподавателски състав и материално-техническа осигуреност, вътрешна система за оценяване и поддържане на качеството на обучението, включваща и проучване на студентското мнение поне веднъж годишно. Вече ще има възможност за определяне на една клиника или отделение за университетски в болница, която не е университетска.

Законопроектът предвижда възможност в болниците за активно лечение да се разкриват структури за долекуване и продължително лечение или рехабилитация.

Предлага се ново определение на хосписа - той е лечебно заведение, когато в него медицинските и другите специалисти осъществяват палиативни грижи за терминално болни пациенти. Същевременно се регламентира възможността хосписите и домовете

за медико-социални грижи също да предоставят социални услуги по Закона за социалното подпомагане.

С измененията в закона диспансерът отпада като вид лечебно заведение. Вместо диспансери за психични заболявания се създават нов вид лечебни заведения - центрове за психично здраве. Регламентирано е изрично, че лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ могат да предоставят социални услуги по Закона за социално подпомагане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бос
    #16

    СТИГА!!!!

  2. Активист
    #15

    Здравният министър говореше,че е неизбежно да бъдат преструктурирани/закрити/ 100 болници,но още нямало критерии.Намериха ги!Чрез изискването за деноношна работа ще бъдат самоубити 100 и повече болници.Какво ли очаква пациентите им?

  3. анонимен
    #14

    От както започнаха да се борят с корупцията в Раградската болнца лекарите станаха още по нагли,искат си парите направо и т.н....

  4. Един ОПЛ на 33
    #13

    Пък ако продължава бавенето на плащанията колко нагли ще станат, бедна ти е фантазията!

  5. Непримиримият
    #12

    Палиативни грижи, терминално болни пациенти....Абе говорете на разбираем език бе хора!

  6. AA
    #11

    Mai shte triabva da vnasiame sestri ot Kitai

  7. Петър
    #10

    Всичко е ясно, но проблемите остават. Единственият начин да се подобри работата в медицинската сфера е да се създадат повече здравни каси (частни, а не държавни)и се приватизират болниците. Тогава касата ще изисква от болниците максимума за своите клиенти и това ще отсее добрите от лошите болници, като последните ще фалират.Но, за да стане всичко това реалност, новите собственици трябва да бъдат фирми от бранша, работещи в страните от ЕС. Защото, ако са родните мутри, нищо положително няма да стане.

  8. Стачка!
    #9

    Стачка!

  9. колев
    #8

    За какво ще стачкувате? 40% от работещите в страната се осигуряват на минимален доход въпреки че получават повече. Т.е лъжат държавата с дължимите си данъци, лъжат и здравната каса с дължимите си осигуровки!И реват че не са доволни, искат по добре да ги обслужват, искат като преди, ако може без пари.Е да ама не!Никой не е длъжен да им осигурява нещо за което те не са готови да плащат.Държавата може да осигури единствено един минимален пакет здравни услуги и строги правила.Който не издържи ще си отиде, който може да работи ефективно да заповяда. Искаме като преди умря!

  10. lekar
    #7

    АБЕ ХОРА,БОЛНИЦИТЕ ВИНАГИ СА РАБОТИЛИ ДЕНОНОЩНО.ДА НЕ БИ ДОСЕГА ДА СА РАБОТИЛИ ДО ОБЯД.КАК МОЖЕ ДА СЕ МАНИПУЛИРА ОБ.МНЕНИЕ ПО ТОЗИ НАЧИН!ЕБ...ТИ ДЕМАГОГИЯТА.НА ТЕЗИ ТЪПКАНО ЩЕ ИМ СЕ ВЪРНЕ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.