Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължителни електромобили и ВЕИ-проекти в администрацията

3 коментара
Задължителни електромобили и ВЕИ-проекти в администрацията

Проектът на енергийна стратегия на България за периода до 2020 г. не дава действително работещи решения за постигане на европейските ангажименти на страната за увеличаване на енергийната ефективност и на електроенергията, произведена от възобновяеми източници (ВЕИ), а залага на мегаломански ядрени и хидроенергийни проекти, заявиха във вторник на пресконференция представители на екоорганизацията “За Земята“, с чието становище обаче са съгласни още редица други природозащитници.

Еколозите внесоха в Министерството на икономиката и енергетиката своето становище по енергийната стратегия, според което държавата, вместо да спуска задачи отгоре надолу, трябва да подкрепя и финансира децентрализирани, енергоефективни решения в бита, обществените услуги, индустрията, транспорта, земеделието, включително стимулирането на енергийно независими общности

В стратегията трябва да се въведе задължителното ползване на малолитражни, нискоемисионни, електро или хибридни автомобили в държавните и общински институции, предлагат еколозите. Според тях по-добър ефект от планираните нови енергийни мощности ще има задължителното внедряване на ВЕИ-инсталации в инвестиционни проекти на държавни и общински административни сгради и комплекси. По този начин, освен намаляване на вредните емисии, ще се намалят и разходите на институциите за електроенергия в дългосрочна перспектива.

Да има финансови облекчения за транспорт, ползващ възобновяеми източници на енергия, както и данъчни преференции за ползването на енергоефективни и незамърсяващи транспортни средства от държавна и местна администрация, частни компании, както и от гражданите, настояват от “За Земята“.

Според организацията е необходимо стратегията да предвиди конкретни мерки и финансиране за подпомагане на развитието на регионални и местни планове и планове на бизнеса за енергийна ефективност и независимост. Това трябва да стане чрез използване на обществените средства в енергетиката, включително и външното финансиране, но без да се разчита изцяло на кредити.

Приоритетно обаче държавата трябва да предвиди пари за разработване на научно-приложни проекти, даващи решения на местно ниво с положителен ефект върху цялата икономика.

Да се въведат и развият интелигентни електроразпределителни мрежи, оборудвани с модерна система за комуникация и автоматизация, позволяваща “отключването” на пазара на електропроизводство за малки ВЕИ-мощности, каквито биха могли да бъдат и административните и жилищни сгради, които при произведен ток над собствените им нужди да могат да го продават на обществения доставчик, предлагат еколозите.

Технологии, като системите за улавяне и съхранение на въглеродния двуокис и чисти въглищни технологии не са адекватни решения, не са подложени на оценка и обсъждане и не са приложими за България, смятат те.

Природозащитниците предлагат на Министерството на икономиката и енергетиката да оцени различни сценарии за достигане на целите, заложени в енергийната стратегия, както и да се предвидят периоди за ревизирането на документа спрямо реално постигнатите цели на определен период от време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. professional
    #4

    Много се радвам, че има мислещи за енергийното бъдещето на страната си българи! Искам да ги подкрепя и насърча! ВЕИ навсякъде - в дома, транаспорта, администрацията, строителството! Това ни трябва, а не АЕЦ, отпадъците от който ще се чудят и децата ни къде да съхраняват! По-често се показвайте, момчета и момичета от "За Земята"!

  2. 0000
    #3

    те могат да се движат и с генераторен газ от дървени подпалки или брикети.Така монополиста Нефтохим ще бъде по-реалистичен в цените си.

  3. fake professional 23.36
    #1

    А КЪДЕ Е ДЪРЖАВАТА ТУК, СЪЩАТА ТАЗИ "ДЪРЖАВА", КОЯТО НАСКОРО Е УЧАСТВАЛА В СЪЗДАВАНЕТО НА МЕЖДУНАРОДНАТА АГЕНЦИЯ ПО ВЕИ "IRENA" !!ОТГОВОРА Е ПРОЗД - ЗАЩИТАВАТ СЕ МОНОПОЛИТЕ НА НАШИТЕ ПАРТИЙНИ ДРУГАРИ, ПО СТАРА ТРАДИЦИЯ ОТ ДЕСЕТИЛЕТИЯ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.