Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължителното образование става до десети клас

6 коментара
Задължителното образование става до десети клас

Парламентарната комисия по образование единодушно одобри в сряда Националната програма за развитието на училищното образование и предучилищното възпитание. Документът предвижда задължителното образование да бъде до десети клас.

Десети клас става задължителен в съответствие с конституционното изискване задължителното образование да е до 16 годишна възраст, каза председателят на комисията Лютви Местан (ДПС). 

“По този начин става ясно, че има политическа воля да следваме световната тенденция за увеличаване на годините на задължително образование,” каза Местан.

В момента у нас задължително е основното образование, което се получава след завършен осми клас.

Документът предвижда още учениците да получават документ за основно образование след завършен седми клас.

Тази промяна е пряко свързана със заложеното в програмата преструктуриране на образователната система. То включва гимназионалното обучение в два етапа – първият ще е от осми до десети клас, а вторият от десети до дванадесети клас.

В осми клас учениците ще изучават засилено компютри или чужди езици. Така според идеята на министерството на образованието всички ученици ще са равнопоставени, тъй като ще получават еднаква общообразователна подготовка, а обучението в осми клас ще бъде насочено към обогатяване на определени знания, необходими за по-добра реализация в съвременното общество.

Учениците ще полагат и задължителни матури след четвърти, седми, десети и дванадесети клас. От текста на програмата експертите от образователната комисия премахната думата “тестове” и приеха, че задължителното оценяване на учениците след завършването на изброените образователни степени ще става чрез национални стандартизирани изпити. Те заявиха, че по този начин няма да се абсолютизира използването на тестовете като начин за външно оценяване.

Така обаче съществува възможност разработването на тема също да се бъде считано като вариант за задължителна матура.

Една от идеите на програмата е въвеждане на диференцирано заплащане на учителския труд. Според нея възможните критерии, които ще определят диференцираните учителски заплати са резултатите, които учениците показват в началото и края на всяка учебна степен, съпоставката на текущите оценки на учениците и получените от стандартизирани изпити, както и тези от извънкласните форми на обучение като олимпиади и състезания. Финансово стимулиране ще получават и тези учители, които прилагат технически нововъведенията в своята работа, подпомагат развитието на деца със специални образователни потребности, като тези, чийто майчин език не е българският, например.

В сряда по време на заседанието на комисията още веднъж бе подчертано, че окончателните критерии ще бъдат определени след широка обществена дискусия.

Депутатите решиха да направят предложение към МС да се финансира  модернизирането на телефонните системи в училищата, където те са остарели. По този начин ще бъде възможно да се реализира идеята, заложена в програмата за осигуряване на високоскоростен Интернет във всяко училище.

От образователната комисия обещаха, че ще направят всичко възможно Националната програма да бъде предложена да бъде внесена в пленарна зала още другата седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. THE WISE MAN
    #7

    ...СЪВМЕСТИМИ ПОНЯТИЯ! ЕТО ЗАТОВА В ОБРАЗОВАНИЕТО ВСИЧКО ТРЯБВА ДА Е СВОБОДНО ИЗБИРАЕМО! ЖЕЛАНИЕТО ЗА УСВОЯВАНЕ НА ЗНАНИЯ ТРЯБВА ДА ПРОИЗТИЧА ОТ МОТИВИРАНОСТТА НА ЛИЧНОСТТА , НЕГОВАТА ПОТРЕБНОСТ И УМСТВЕННИ ВЪЗМОЖНОСТИ! ПРЕПОДАВАНЕТО НА ЗНАНИЯ ТРЯБВА ДА Е ВИСОКО ПЛАТЕН ПРОДУКТ И БЕЗ ОБВЪРЗВАНЕ СЪС ЗАДЪЛЖЕНИЯ!В КРАЙНА СМЕТКА ДЪРЖАВАТА И ЧАСТНИТЕ ФАРМИ ДА НАСЪРЧАВАТ , ТЕЗИ КОЙТО СА НАЙ-КВАЛИФИЦИРАНИ И НАЙ-ОБРАЗОВАНИ , КАТО ГИ НАЗНАЧАВАТ В УПРАВЛЕНСКИТЕ СИ СТРУКТОРИ И ЗАПЛАЩАНЕТО ИМ ДА Е АДЕКВАТНО НА

  2. Stenly
    #5

    .

  3. kosio
    #4

    Не трябва изобщо да има задължително образование!

  4. Читател
    #3

    Мисля, че на български е правилно заглавието да гласи не"Задължителното образование става до десети клас", а"Образованието до десети клас става задължително"!

  5. reakzioner
    #2

    No edno shte kaza: takova solidno obrazovanie kato edno vreme(komunisti4esko) edva li bih mogal sega da postigna!Za da ne si mislite gluposti, az sam protiv shibania komunizam, no poneze istinata mie po vazno ot vsi4ko shte vi kaza: imashe i hubavi strani, shte kazite mnogo strogost, ami otidete v niakoi kolez da vidite niama li disziplina!

  6. даскал
    #1

    Хубаво, че ще има реформа, но никой не говори за хорариума часове по отделните предмети, който не е пипан от 60-70 те год на ХХ в. Всичко ще е пак не както трябва и обществото отново ще се нахвърли върху учителите. А дикерторите?Те как ще се оценяват!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.