Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заден ход: Салвини покани френския си колега в Рим

Най-тежката криза между Франция и Италия от обявяването на война през 1940-та

5 коментара

Италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини покани френския си колега Кристоф Кастанер в Рим за обсъждане на теми от техния ресор, предаде Франс прес в петък.

Това стана, след като вчера Франция отзова посланика си в Италия за консултации след коментари на високопоставени представители на италианските власти за френската вътрешнополитическа ситуация.

Според италианските медии кризата между Рим и Париж, "най-тежката от обявяването на война през 1940 г.", е "безпрецедентна" в изминалия оттогава период.

"Страните ни открай време поддържат здрави двустранни отношения, особено по сигурността, тероризма и имиграцията", заяви Салвини, който е лидер на италианската крайнодясна партия "Лига".

Тези отношения "може и трябва да бъдат допълнително развити при взаимен стратегически интерес. Ще съм особено радостен да ви поканя в Рим за разговор и плодотворен обмен по текущи въпроси", написа Салвини в послание до Кастанер.

Италианският вътрешен министър прояви силен интерес "към предложеното от (френския му колега) сътрудничество за репатриране на икономическите мигранти".

Тази сутрин италианското министерство на вътрешните работи разкритикува обрата в позицията на Франция, която се бе ангажирала да приеме част от мигрантите от кораба на германска неправителствена организация, които дебаркираха миналата седмица в Катания. Впоследствие Париж прецени, че това са икономически мигранти, а не бежанци, и при това положение предпочита да помогне за репатрирането им.

"Министерството взема под внимание, че дори французите не искат незаконни мигранти. Сега очакваме Париж да прояви добрата си воля, като съдейства за репатрирането на десетки сенегалци без документи, които се намират на италианска територия", казаха източници от италианското вътрешно министерство.

Вчера Салвини спомена "три фундаментални въпроса": връщанията на мигранти на френската граница (60 000 от 2017 г.), осъдените в Италия петнадесетина крайнолеви "терористи", които са се установили във Франция, и "обидните" проверки на работещите в района на границата.

Нови критики от Париж

Същевременно днес говорителят на френското правителство Бенжамен Гриво отново разкритикува италианския вицепремиер Луиджи ди Майо, че не е уведомил френските власти за намерението си да се срещне във Франция с представители на "жълтите жилетки".

"Когато министър отиде в друга страна, благоприличието и най-елементарната вежливост изискват да бъде уведомено правителството" на тази страна, каза Гриво в ефира на радио "Юроп 1".

"Отзовахме посланика си, за да проведем консултации. Това не е за постоянно, но е важно да подчертаем важността на този акт, тъй като Италия е исторически съюзник на Франция и е сред основателките на ЕС", обясни той.

"Ако искаме да се преборим с националистическата проказа, популизмите и опълчването срещу Европа, най-добрият начин е да се отнасяме добре с партньорите си и да продължим проекта (за високоскоростна железопътна линия) между Лион и Торино", каза Гриво.

Критики заради срещата на Ди Майо с протестното движение отправи и френската министърка по европейските въпроси Натали Лоазо.

"Член на чуждестранно правителство да дойде във Франция и да подкрепи не дори политически лидер, а някой, който призовава за гражданска война, за сваляне от власт на президента и за военно правителство, ето такова нещо никога не се е случвало", каза тя пред радио "Класик".

Според ЕК напрежението между Париж и Рим е двустранен въпрос

Европейската комисия определи днес нарастващото напрежение между Париж и Рим като двустранен въпрос. Говорител на институцията не успя да посочи в отговор на въпрос, дали някога в историята на ЕС е имало толкова влошени отношения между държави от Общността, след като вчера Франция върна за консултации в Париж посланика си в Италия.

Попитан дали следващата седмица председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер ще се срещне в Страсбург с италианския премиер Джузепе Конте, говорителят заяви, че това няма да бъде възможно заради графика на Юнкер. Говорителят не уточни какво в графика на председателя на ЕК би възпрепятствало подобна среща, нито какво ще прави Юнкер в късния следобед във вторник.

Програмата на заседанието на Европейския парламент в Страсбург следващата седмица предвижда Конте да говори пред евродепутатите във вторник следобед. От името на ЕК в дебата ще участва не Юнкер, а неговият заместник Юрки Катайнен. В същия ден Юнкер ще ръководи седмичното заседание на еврокомисарите, които заседават в Страсбург в седмицата на сесията на ЕП.

Няма някаква конспирация и това не е първият път, когато Юнкер няма да участва в дебат за бъдещето на ЕС с някой от държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. ЕК е така устроена, че когато председателят не може да участва, задачата поема негов заместник. Няма знак или цел в отсъствието на Юнкер от дебата с премиера Конте. Юнкер има много други срещи и неща за правене. Работата на председателя не са само срещите, за които съобщаваме, поясни говорителят. Той добави, че графикът на Юнкер не е написан на камък и подлежи на промени.

Италианският печат: Френско-италианската криза е безпрецедентна

"От днес Алпите са по-високи. Отзоваването за консултации на посланика на Франция в Рим Кристиан Масе е знак за безпрецедентна криза в италианско-френските отношения", пише във всекидневника "Република" Лучио Карачоло, директор на списанието за геополитика "Лимес".

Срещата във вторник във Франция на италианския вицепремиер Луиджи ди Майо, ръководител на антисистемното Движение "Пет звезди", с "жълтите жилетки" преля чашата, защото беше възприета от Париж като "допълнителна и неприемлива провокация".

"Галското отмъщение, сервирано като ястие, което се консумира студено, не ни дава голяма възможност да се противопоставим, тъй като сме, между другото, по-изолирани от всякога в евроатлантическата зона", смята Карачоло.

"Може да се каже, че ескалацията, довела вчера до отзоваването на френския посланик в Рим Кристиан Масе, е началото на най-тежката дипломатическа криза между Франция и Италия от обявяването на война през 1940 г. насам, беше донякъде очаквана, като се има предвид настоятелният подход на Д5Звезди към "жълтите жилетки"", пише в редакционната статия на всекидневника "Стампа".

"Само за една седмица започнахме дипломатическа криза с Франция и унищожихме атлантическата солидарност към Венецуела. Какво става? Накъде върви Италия? Истината е, че не знаем. Всичко се случва практически случайно, без да е възможно в ставащото да се види стратегия", посочва редакционната статия на "Кориере дела сера".

"Икономиката е зле, вече не се раждат деца, спорим със съседите, а политиката се носи по течението", продължава вестникът.

"Категорично вярно е, че Италия има много повече за губене в тази конфронтация, поставяйки се в положение на горделива изолация в момент, когато отношенията между Париж и Берлин стават все по-близки", добавя друг журналист на страниците на "Кориере дела сера".

Френската преса: Чашата преля

След няколко месеца дрязги между Париж и Рим, Франция в крайна сметка отзова посланика си Кристиан Масе. Това не се е случвало от 1940 г., когато Италия обяви война на Франция. Отзоваването на посланици е често използвана процедура от изпращащата държава, за да покаже на приемащата своето несъгласие с една или друга нейна политика, пише в. "Фигаро".

Откакто дойде на власт в Италия през пролетта на 2018 г. правителството на крайнодясната партия "Лига" и антисистемното Движение "Пет звезди", отношенията между Париж и Рим се влошиха значително. Макар охлаждането да се обяснява с натрупването от години на серия от недоразумения и озлобление, последните осем месеца бяха белязани от засилване на вербалните нападки между двете правителства, пише в. "Монд".

Въпреки че хрониката на неразбирателствата показваше ясно как отношенията се обтягат все повече и повече, по нищо не личеше, че предстои такъв рязък обрат. Чашата преля на 5 февруари, когато вицепремиерът на Италия Луиджи ди Майо се срещна в Париж с представители на френското протестно движение на "жълтите жилетки", за да опита - напразно - да сключи съюз преди европейските избори.

"Вятърът на промяната премина оттатък Алпите", заяви след срещата Ди Майо, а коментарът му не бе приет никак добре от Париж. Преди време италианският вицепремиер обвини Франция, че умишлено е накарала Африка да обеднее и че е отговорна за притока на мигранти, бягащи от немотията към Италия.

Не бяха малко и критиките на Рим за френските инициативи в Либия. Друга тема, която разделя от няколко месеца Париж и Рим, е бъдещето на проекта за високоскоростна железопътна линия Лион-Торино. Изразявайки желание да спре проекта, за да задоволи избирателите си, като изтъкна крайно несъответствие между разходите за този проект и очакваните ползи, Ди Майо вбеси Париж. Според Франция италианското правителство взима за заложник важен за развитието на двете страни проект с единствената цел да увеличи електоралната си подкрепа, отбелязва "Монд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #5

    Салвини се съюзи с леля пена за европейските избори... ...и путин му е приел поканата за посещение в Италия...

  2. В и К
    #4

    Ще префразирам гого тарабата - в коя държава атакаджиите не са диваци и варвари?

  3. Real ''Mickey''
    #3

    Kaк видяхте в това "заден ход"???? Че и в заглавието е тропосано?:):–) А това, чия/коя чаша е ПРЕЛЯЛА решава народа на Франция(и Италия), а не шепана марионетки на турболиберастГлобалистите и медиите им.

  4. Калико Джо
    #2

    Ще стане като противопоставянето между Гърция и Германия - тръгнаха като аслани, прибраха се наср.ни. Италия е най-закъсалата икономика в Европа сега и само и трябва да се кара с кредиторите си.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.