Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задлъжнялостта на фирмите достигна 157 млрд. лева

0 коментара

Задълженията на предприятията от нефинансовия сектор през 2009 г. достигна 157 млрд. лева или с 6 на сто (8.9 млрд.лева) повече спрямо година по-рано. Това сочат данни на Българската стопанска камара (БСК), представени в понеделник.

През 2005 г. на 1 лев брутен вътрешен продукт (БВП) у нас са се падали 1.47 лв. задължения, докато през 2009 г. задълженията вече са 2.29 лв., което е 56% повече.

От сумата на общите задължения 103.6 млрд. лв. са междуфирмените задължения с осезателен ръст на просрочената част в тях, каза зам.-председателят на БСК Камен Колев. Данъчните задължения са 3.8 млрд. лева, което е с 1 на сто по-малко спрямо 2008 г.

В края на 2009 г. задълженията са най-големи в търговията – 34.6 млрд. лева, строителството – 22.6 млрд. лева и операциите с недвижими имоти – 21.9 млрд. лева.

Най-голям е делът на задълженията към финансовите предприятия – 29.6 на сто от всички дългове, което е 3.1 пъти повече спрямо 2005 г

Държавата и общините са продължили да генерират междуфирмени задължения и през 2009 г., сочи изследването на БСК. Балансите на нефинансовите предприятия към 31.12.2009 г. показват, че имат вземания за изпълнени и неразплатени поръчки за 833 млн. лв. от ведомства, държавни и общински предприятия.

Според ръководството на БСК през 2010 г. държавата е разплатила 600 млн. лева от дълга си към бизнеса. Данъците за възстановяване са 2.4 млрд. лв. Тези суми съставляват 3% от междуфирмената задлъжнялост на нефинансовите предприятия към края на 2009 г.

Тенденцията на нарастване на задълженията и намаляване на БВП през 2009 г. с 4.9% показват, че икономическата среда в България е твърде неблагоприятна и поставя бизнеса в рискова ситуация, каза изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

Приходите от продажби през 2009 г. намаляват чувствително, става ясно от данните на БСК. През 2005 г. те са с 11 % по-малко от задълженията на предприятията, през 2008 г. - с 25%, а през 2009 г. – с около 68% (продажбите са без стойността на продадените активи).

Това показва, че и през следващите години производствената активност на предприятията няма да осигурява достатъчно средства за изплащане на задълженията. Съществува опасност от възпроизвеждане на тези задължения в следващите години при слаб растеж на икономиката.

През 2010-2011 г. се очаква нарастване на броя на фалитите заради влошеното финансово състояние на предприятията от нефинансовия сектор и увеличението на лошите кредити, заяви Камен Колев.

"Тези фалити ще оздравят българската икономика", заяви Божидар Данев. Той обаче се притеснява от огромния размер на междуфирмените задължения. "Моята прогноза е, че през 2010 г. ще има лек спад на ръста на увеличение на задълженията, но те ще продължат да нарастват, макар и с по-бавни темпове", каза Данев.

Според официалните данни на Българската народна банка размерът на необслужваните кредити в България е над 18% от общо отпуснатите заеми. Най-големи сътресения се очакват в строителството. В търговията също много фирми ще прекратят дейност. Обслужващият сектор и транспортът също са под огромна заплаха.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.