Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заедно държавните АЕЦ и ТЕЦ може да предлагат по-гъвкави продукти, смята Делян Добрев

4 коментара
Делян Добрев, сн. БГНЕС

Евентуално обединяване на държавните дружества АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" може да доведе до съществени намаления на разходите им, а те да предлагат на пазара по-гъвкави продукти. Това коментира председателят на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ пред БНР в неделя по повод подобна идея, за която преди дни от АБВ обявиха, че е била лансирана в Министерството на енергетиката.

По информация на Mediapool този вариант е бил разглеждан от сформираната със заповед на енергийния министър Теменужка Петкова работна група за стабилизирането на държавната въглищна централа, която завърши полугодието със задълбочена загуба. Дружеството увеличи отрицателния си резултат от 37.75 млн. лв. през първите шест месеца на 2017 г. до минус 122.38 млн. лв. Причината е в драстичното поскъпване на парниковите емисии, които централата трябва да купува, за да се вмества в поставените от ЕС екологични параметри. Те обаче продължават да растат и очакванията са това да доведе до колосалната загуба от 300 млн. лв. за въглищната централа до края на 2018 г. Затова и се обсъжда идеята да се обедини най-печелившото държавно енергийно дружество АЕЦ "Козлодуй", което постигна отличен ръст на печалбата си до 99 млн. лв. за първото полугодие.

"Предложението е скандално, защото е в състояние да съсипе в стопански и финансов план едно от най-силните енергийни дружества в Европа – атомната централа в Козлодуй", заяви преди седмица лидерът на АБВ Румен Петков.

Според Делян Добрев обаче идеята не е лишена от известна логика.

"Хипотетично от едно такова обединение, погледнато от експертна гледна точка, може да даде възможност на двете електроцентрали да предлагат много по-гъвкави продукти. Ако търгуват своята електроенергия заедно, те ще могат да постигнат много по-добри резултати, а и могат да се постигнат значителни намаления на разходите“, посочи депутатът.

Той допълни, че обединяване на дружествата може да доведе до сериозни икономии от разходи за бордове на директорите, а един, вместо два, търговски отдела за играят на борсата за ток и да предлагат по-добър набор от продукти. Добрев даде пример как в момента АЕЦ "Козлодуй" спира двата си блока по веднъж годишно за планови ремонти и в тези моменти се появява известна дупка в предлагането на електроенергия.

Председателят на енергийната комисия коментира и започналите миналия четвъртък технически преговори между "Булгаргаз" и руската "Газпром" за предоговаряне на газовите доставки у нас. Според него от първата среща не може да се очакват конкретни резултати и изрази становище, че за да бъдат постигнати такива трябва в разговорите да се включи енергийният министър. Той даде пример как той като министър е участвал няколко пъти в преговорите с "Газпром" по намаляването на цената на газа през 2012 г. с 22 на сто.

Добрев заяви още, че не иска да компрометира преговорната позиция на правителството с "Газпром" като коментира какви биха могли да бъдат намаленията на цената в резултат на антимонополното споразумение между руския концерн и Брюксел, за да не бъдат наложени многомилиардни глоби на "Газпром" за злоупотреба с господстващо положение в осем държави от ЕС, сред които и България. Той допълни, че не смята, че останалите потърпевши страни са приключили преговорите с "Газпром", за да се цитира с колко процента те са намалили цените си и да се правят сравнение. Той посочи също така,че обикновено тези параметри остават търговска тайна.

Председателят на енергийната парламентарна комисия коментира и приетите преди дни окончателно законови поправки, според които енергийният регулатор последен ще се произнася по сделки с активи на дружества от разпределението и снабдяването с газ и ток.

"КЕВР и първа да се произнася, ако не е съгласна със сделката, няма как да стане, т.е. дали ще бъде първа или последна няма особена разлика. Промяната в текста се налагаше, тъй като гласуваният през лятото член, който дава такива правомощия на регулатора, не определяше кога трябва да се произнесе, а ние вече имаме произнасяне от другите регулаторни органи. Единствено уточнихме в текста моментът, в който КЕВР трябва да се произнесе“, обясни той

Добрев посочи още, че очаква "Обединени патриоти“ или БСП да разработят и внесат критериите, по които Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да анализира подобна сделка и да се произнесе дали я одобрява или не. Причината е, че това правомощие е било поискано от тях, а ГЕРБ само го подкрепили без други ангажименти.

"Ние не работим в тази посока, защото това не беше наша инициатива още в самото начало, но в противен случай този текст без критерии дава възможност на регулатора сам да ги определи, което не съм сигурен дали е най-добрият вариант“, коментира той.

Депутатът от ГЕРБ отхвърли твърденията на БСП, че от петък сме свидетели на коренно нова политическа ситуация в парламента, след като ДПС осигури кворум за провеждането на заседанието в замяна на отпадането на предложенията за промени в Закона за устройство на територията.

"Това дори логически не е вярно, защото няма как да гласуваш отпадане на точката, ако преди това не си се регистрирал, т.е. тези две действия са точно в обратната последователност. Първо е регистрацията, а след това е гласуването на дневния ред, т.е. дебатът по отношение на това коя точка да влезе и коя да отпадне се състоя след регистрацията. Ако погледнете броя на регистриралите се сутринта народни представители, ГЕРБ и Обединените патриоти с колегите от "Воля“ имахме достатъчно гласове и не ни беше необходима регистрацията на ДПС, за да започне работният ден. Просто ДПС видяха, че ще има работен ден и решиха да се регистрират за разлика от БСП. Тези опити да се каже, че работата на парламента зависи от регистрацията на ДПС просто са несериозни“, смята Добрев.

По думите му управляващите не се притесняват от предстоящия вот на недоверие в сферата на здравеопазването. "Аз мисля, че за първи път има идеи, които се обсъждат за здравна реформа. Тези идеи са до голяма степен разработени, съгласувани и вероятно това дава основание на опозицията за този вот на недоверие, но по-добре да има реформи и вот на недоверие, отколкото да няма реформи“, смята той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Егати глупостта.
    Би ли благоволил "експерта" да обясни как точно двете не гъвкави централи заедно ще станат по-гъвкави? Защото ие може да не сме "експерти", но не всички сме малоумни. Така че да обясни ако обича как точн двете централи заедно ще са "по-гъвкави". И да не пробутва това за профилактиките на Козлодуй, защото то се прави за месец или по-малко /1 от 12/ и ако тази въглищна централа съществува за да работи 1/12 от времето, ранното лято или ранната есен - сезона на най-ниско потребление...

  2. BLM
    #3

    Белене - БеляНЕ

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    истината-при демокрацията има отношение 1:2:4/ Зърно-брашно-хляб! Същото е отношението-ток производител, цена на тока на търговец/ЕРП, и полседното звено-цена на отка за краен потребител. При демокрацията печели КОЙ? ПОСРЕДНИКЪТ! Прозиводителя е пред фалит-тоя-на свободен пазар. А оня, частния производител, с НЕЧЕСТЕН и непазарен дългосрочен договор-като марица 1 и 3-те са винаги на печалба. При същите цени за потребителя, ако нямаше Марица 1 и 3 , както и ВЕИ-та, щеше да има много повече печалба в производителите! Или много по-ниска цена за потребителите!

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    "...."Газпром" за злоупотреба с господстващо положение в осем държави от ЕС, сред които и България..."

    Министърът на вътрешните работи на САЩ Райън Зинке заяви, че Съединените щати, ако е необходимо, могат да организират морска блокада на Русия. Това се съобщава от Вашингтон Examiner.
    Според него Съединените щати могат да предприемат тази стъпка, за да предотвратят доставката на енергия на Русия.
    Той добави също, че продажбата на енергийни ресурси е единственият източник на доходи за Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.