Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев и синодът поискали каноничен статут на МПЦ под името Охридска архиескопия

3 коментара
Синодът на Македонската православна църква

В рамките на правомощията и прерогативите на Вселенския патриарх ще бъде разгледано и ще се предприеме всичко, което е необходимо, за връщане на църквата на Скопие в канонични рамки под името Охридска архиепископия. Това съобщиха от Вселенската патриаршия, след като получили писмо от македонския премиер, предаде МИА.

Светият синод на Вселенската патриаршия е разгледал искането на среща вчера.

Обсъдено бе искането на разколническата църква в Скопие, искане, подкрепено с писмо на премиера на БЮРМ (Бившата югославска република Македония) господин Зоран Заев, за това вселенската патриаршия да предприеме инициатива за връщане на църквата в канонични рамки под името Охридска архиепископия и реши въпросът да се разгледа и да се направи каквото е необходимо въз основа на условия, които не могат да се нарушат, въз основа на историческите и каноничните правомощия и прерогативи на Вселенския патриарх, заявяват от Вселенската патриаршия.

Според гръцки медии и МПЦ (чието пълно име сега е Македонска православна църква – Охридска архиескопия) е поискала от Вселенската патриаршия признаване под името Охридска архиепископия. Според гръцката агенция за църковни новини "Ромфеа" в писмото на МПЦ се иска признаване със заличаване на думата Македония от името ѝ.

Новината предизвика бурни страсти в Скопие и обвинения, че МПЦ първа е решила да „обезимени и обезличи“ народа на Македония.

Това накара говорителя на МПЦ, митрополита на Дебър и Кичево Тимотей да заяви пред в. „Свободен печат“, че единственото конкретно искане в документа, получен от патриаршията, е да се предостави автокефален статут на църквата. Говорителят освен това твърди, че не знае какво писмо е изпратил премиерът Зоран Заев на Вселенската партиаршия.

От друга страна обаче, той заявява: „Ние сме наясно, че гърците много трудно ще ни признаят под името МПЦ. Но Охридска архиескопия представлява една хилядолетна история и за нас е достойно име. Това ще означава, че имаме хилядолетна история. Всеки, който поне малко мисли, трябва да бъде благодарен, ако ни дадат името Охридска архиескопия, отколкото МПЦ, която е създадена през 1946 година“.

Същият вестник, както и гръцката църковна агенция „Ромфеа“, цитирани от агенция Фокус, пишат, че пълното име, поискано от МПЦ, е „Охридска и на Юстиниана Прима архиескопия“.

Правителството в Скопие побърза да се разграничи, като разпространи официолно съобщение, в което се посочва, че „в писмото до патриарх Вартоломей не е искано заличаване на думата „македонска“, а решаване на отдавнашния църковен въпрос.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас обаче също потвърди, че „Заев е поискал да се премахне понятието Македония от името на църквата на нашите северни съседи“.

Миналата есен Македонската православна църква /МПЦ/ - Охридска архиепископия поиска от Българската православна църква /БПЦ/ съдействие за уреждане на нейния каноничен статут и тя да бъде нейна Църква – майка, припомня БГНЕС.

В края на ноември Синодът на БПЦ създаде и специална комисия са уреждане на статута на МПЦ начело с митрополит Киприан. В началото на януари в Синода на БПЦ се проведе среща с архиепископ Стефан - главата на МПЦ- ОА и няколко митрополити.

На Великден България даде и благодатния огън на Македония, която за първи път го получи официално.

Съвсем неочаквано и в противоречие на всички нейни стъпки от ноември, на 14 май Синодът на БПЦ реши да не изпраща свои представители за празнествата по повод 1000-годишнината на Охридската архиепископия, които се проведоха на 28 май в Охрид.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3
  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  3. edin.drug
    #1

    Сега ако Вселенската патриаршия им даде автокефалия (за което всеки искрено вярващ православен се надява), нашите пак ще се окажат в небрано лозе. Те трябваше да съдействат за връзката между МПЦ и Вселенската патриаршия. Вместо това изпълниха поръчката на Гундяев и се дръпнаха. Тези, които не се дръпнаха - кръжокът на Никитка Пловдивски - го направиха от чисто популистки подбуди. Сега очаквам руското лоби да започне да буни патрЕотите, че Охридската архиепископия е била винаги "изконно българска" - само дето хич не им хрумваше да протестират срещу "Охридската православна архиепископия" към Сръбската православна църква.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.