Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев: Непринципната позиция на България противоречи на международното право

33 коментара
Зоран Заев, сн. БГНЕС

Българската позиция е анахронична и противоречи на международното право, коментира премиерът на Северна Македония Зоран Заев.

България блокира началото на преговорите на Скопие за присъединяване към Европейския съюз и все още няма сигнали, че бързо ще преосмисли позицията си. 

Заев посочи, че "непринципната позиция на България е попречила на провеждането на първата междуправителствена конференция с ЕС, с което трябваше да бъде ознаменувано началото на преговорите", съобщи БТА.

"Нашето становище е, че приятелите не трябва взаимно да се блокират. Напротив, те трябва да си помагат. България трябва да разбере, че имаме суверенно право да се определим и са се чувстваме като македонци, които говорят македонски език, а с това да се уважават и всички европейски идентичности, които имаме в нашата страна", посочи македонският премиер.

"Смятам, че тяхното сегашно становище е анахронично и противоречи на международното право. Ние като държава ще продължим да полагаме всички усилия, за да постигнем решаване на проблемите, при това уважавайки себе си и останалите", добави той,

Анализаторът Петър Арсовски коментира от своя страна, че администрацията на американския президент Джо Байдън ще влияе по-бързо да се решат проблемите на Балканите с цел регионът да стане по-стабилен. 

Според него американската външна политика има три приоритета за решаване на Балканите: проблемът Сърбия - Косово, евроинтеграцията на Република Северна Македония и Албания в ЕС, а с това и решаване на проблема с България и ситуацията в Босна и Херцеговина. 

В Босна ситуацията е най-сложна и там по-бавно ще се правят стъпки, а заради спешността пръв приоритет ще бъде Косово. За спора между Скопие и София натискът на САЩ ще бъде насочен и към Северна Македония, и към България, каза Арсовски.

"Все пак, очаквам че стратегически натискът ще бъде по-голям към България, отколкото към Македония. Това не означава, че ние трябва да се отпускаме и да седим на трибуните и да гледаме как "САЩ чупят костите на българите". Това няма да се случи", посочи Арсовски за вестник "Слободен печат".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eagle_eye
    #33
    Отговор на коментар #31

    Това не е превод. Все едно да напишеш фонетично една дума на английски и да кажеш че е превод от английски.Колкото до азбуката - всеки да си пише на каквото иска, стига да сме на ясно, че вашето е кирилица смесена с латиница, за да се различава от българската азбука.Ако желаете пишете и с йероглифи, това си е вътрешнодържавен въпрос.

  2. monitorqe137
    #32
    Отговор на коментар #13

    Смесват се 2 въпроса. Въпросът за езика и идентичността в момента си е тяхно решение. Но кражбата на българската история до 1945г е нещо, което макетата трябва да престанат и да ревизират - в учебници, паметници, и т.н. Нашата позиция е като гръцката, когато те опитаха да крадат древно-гръцката история. Отделно да престанат да горят българското знаме. Тогава може да се говори за общото!

  3. Мица
    #31
    Отговор на коментар #20

    Преведи на български. Думи, добре! Но аз, нали съм си проста, целият смисъл ми се губи! .... Дали да не си поискаме да си сменят азбуката? Няма да е лошо! В прословутия Меморандум, това не е ли записано?

  4. monitorqe137
    #30
    Отговор на коментар #5

    Защо пишете глупости ? Македония я отрязаха от нас 2 пъти, първо след междусъюническата война през 1913, и го потвърдиха с Ньойския договор през 2019. Какъв Сталин ? През 2019 Русия бе още в гражданска война и от нея режеха територии, без да я питат.

  5. monitorqe137
    #29

    Заев го насъскват западно-европейците и той обнаглява с всеки изминат ден.

  6. Мица
    #28
    Отговор на коментар #21

    И турците така си клатят главата. А останалиге, щом си клатят главата не като нас, еднакви ли са? Днес само хуморески!

  7. Мица
    #27
    Отговор на коментар #23

    Предлагам да пуснт МК телевизия в България, да си уеднаквяваме речника, да се разбираме по-добре. ....Има 10 - 15 РУ телеканала, но МК канал - никога! Защо бе, джанъм? За да не лъсне простата истина - езикът е друг, близък, но друг! ....А супер-псевдо-патриотите могат да го наречат диалект. Смях. Диалект с норма за писане, правоговор и държава се нарича език. Нищо де. Ирландците имат език, хърватите. А маке трябва да казва, че ползва "втора българска езикова норма". Хумор някакъв!

  8. Мица
    #26
    Отговор на коментар #24

    Историческата комисия не трябва да гледа кой МК, кой БГ, а да види общото. Нали сме били уж близки? Ако общото за нас означава МК да признаят, че са българи, това какво е? Ще ги отблъснем съвсем и с право ще има език на омразата.

  9. Мица
    #25
    Отговор на коментар #17

    Не трябва да се бърка желание с действителност. Какво би било, ако....Ами ако българската армия не беше нападнала гърци и сърби на 14 юни 1913 година? (да не бъркам датата)Трябва трезво да гледаме какво е положението сега. Ясно е, че преди 100 - 150 години маке е значело българин от Македония. Това не помага, освен да си мечтаем какво бо било ако....

  10. Solar Power
    #24

    Е то по същата логика може да се чувствате и Американци и да наречете американския македонски заедно с Джордж Вашингтон и т.н. Тук трябва да си промените някои от заявките и пак да се наречете каквито искате, но без да си присвоявате чужда история и герои. А езика спокойно може да си го наречете английски македонски, английски американски, английски австралийски, български македонски ... примерно :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.