Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев осигури мнозинство за историческата промяна в името на Македония

Парламентът гласува конституционните поправки

12 коментара
Заев осигури мнозинство за историческата промяна в името на Македония

Македонският премиер Зоран Заев постигна договореност с лидера на партия Беса, която му осигури необходимото мнозинство за гласуването на конституционните промени, с които Република Македония става Република Северна Македония. Така в петък вечер парламентът на страната започна гласуването на текстовете.

Преамбюлът на конституцията бе променен съгласно предложенията на Алианса за албанците. "Сега той гласи: "Гражданите на Република Македония и част от албанския народ, сръбския народ, турския народ… възприемат отговорността и т.н., това наистина създава равенство между гражданите. Това е изменението, което днес приемаме", заяви премиерът на Зоран Заев, цитиран от БГНЕС.

Гласуването започна, след като по-рано Заев и лидерът на партия Беса Билял Касами се споразумяха двамата депутати от Беса да гласуват "за" промените в конституцията, съобщи говорителят на управляващия Социалдемократически съюз Костадин Костадинов, цитиран от македонски медии.

С това управляващото мнозинство си осигурява необходимото мнозинство от 80 депутати в 120-местния парламент за приемане на конституционните поправки за прилагане на Преспанския договор с Гърция, предаде БТА.

Официални подробности за договореното не бяха съобщени. Според неофициална информация Заев и Касами се разбрали исканията на Беса да бъдат вградени в закони, а не в конституцията. Спорни в разговорите с албанците бяха въпросите за гражданството и защитата на диаспората.

Насроченото за ранния следобед в петък заседание на македонския парламент беше отлагано два пъти.

С промените името на страната става Република Северна Македония и се отваря пътят ѝ към членство в ЕС и НАТО. Изменят се се и някои текстове, поискани от албански партии, осигуряващи мнозинство на премиера социалдемократ Зоран Заев.

Планираното за четвъртък заседание така и не започна. Това стана на фона на продължаващи преговори на Заев с албанската партия Беса на Билял Касами за намиране на техническа формулировка за гражданството, така че да бъде осигурено мнозинство от две трети за приемането на поправките. Беса иска текстът да е "граждани на Република Северна Македония", а не "македонски граждани".

Бившият лидер на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, който потърси убежище в Унгария, за да не влезе в затвор за злоупотреби, призова снощи депутатите да избегнат "национална катастрофа" с приемането на конституционните поправки.

"Когато тези промени преминат в македонския парламент, Гърция със сигурност няма да пропусне този исторически шанс да постигне договор, което е пълен триумф за тях, а за нас национална катастрофа", написа Груевски във Фейсбук. Той атакува и Договора за приятелство с България, като го нарече "вредно споразумение".

Дебатите за промените в конституцията започнаха в сряда, но заседанието бе прекъснато от председателя Талат Джафери след обръщението на премиера Зоран Заев, за да може всеки депутат да получи стенограма от речта му.

Заев заяви пред парламента, че с постигнатите договорености с Гърция става възможно да се отворят първите глави от преговорите за членство в ЕС още тази година.

Освен това македонците, по думите му, получават кристално и недвусмислено потвърждение за своята идентичност.

Гърция вече не оспорва правото им на самоопределение, а македонският език ще се използва във всички институции, в Евросъюза и в НАТО, каза Заев.

В съвместно изявление във Фейсбук и Туитър на правителството на Република Македония, новата парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицията се казва: "Информираме обществеността, че чрез съвместно участие успяхме да постигнем съгласие по конституционните промени и конституционния кодекс, който предвижда най-малко 2/3 мнозинство в парламента. Получихме възможно най-добрия текст на конституционните промени и конституционния кодекс за прилагане на Преспанския договор, с което още веднъж се утвърждава македонската идентичност, вътрешното прилагане на Преспанския договор и влизането в сила на конституционните изменения.

Още веднъж потвърждаваме, че гражданството е македонец/граждани на Република Северна Македония".

За Касами беше спорен въпросът, че в Преспанското споразумение "македонец/граждани на Република Северна Македония" в албански превод получава двойно значение, както при "македонски", така и при "македонец", предаде БГНЕС.

Прилагателното "македонски" в превода на албански език има различно значение, така че Беса предложи изменение за гражданите на албанската етническа принадлежност в сектора "гражданство" на македонски език да бъде написано "македонски/граждани на Република Северна Македония", а на албански да бъде "eMaqedonise Veriore" и на английски "macedonian/citizen of Republic of North Macedonia".

На 17 юни 2018 г. в района на гръцката част на Преспа беше подписан договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.

"Това е окончателният Договор за разрешаване на македонско-гръцкия спор за името и за стратегическо партньорство. Той гарантира македонското бъдеще, защитава македонската идентичност, език, герб, химн и флаг. Договорът отваря пътя към ЕС и НАТО, гарантира и приятелството и сътрудничеството между Македония и Гърция", написа Заев и уточни, че той е съгласно резолюциите 817 и 845 от 1993 г. на Съвета за сигурност на ООН.

След като договорът бъде одобрен от парламента в Скопие, той трябва да бъде ратифициран и от гръцкото Народно събрание.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #12

    Сега остава греческите коминтерновци на петопутна хранилка да не намерат неккъв начин да бутнат прътя в колелото на тръгналата къмто НАТО и ЕС МЪКИдонска славна каруца... В 21-вий век сме, братя и сестри северномакедонци. Слава на разума Ви, за избора ВИ, за единението ваше етническо! Сейте в балканската нива модерно европско семе и нема да ви е по-лоша жетвата от досегашната.

  2. Обектив
    #11

    Да, първата стъпка на разграничаване на Коминтеновския сърбомакедонизъм от античното наследство на гърците е направена. Сега, за да им се отворят реално вратите към ЕС, трябва да направят и втората стъпка - да признаят, че са наследник на българската държавна история и култура и да скъсат с ретроградната антибългарска сърбокомунистическа пропаганда !

  3. Bлaдo
    #10

    okончателен край и ПРОВАЛ! на юго-коминтернофския проект "сърбо-македония"! (сталин-тито-димитрОФ) Сега обаче трябва ние (България) да се постегнем, защото с тоя летящ старт за ЕС и НАТО - току виж сънародниците ни от Северна Македония взели та ни отминали в оправянето на държавицата си...

  4. Филка Русофилка
    #9

    Спомням си колко „интелектуални“ простотии изписаха и изприказваха дежурните медийни „анализатори“ през октомври 2018, повтаряйки папагалски руските хибридки, респ. лъжи, за „провал“ и „ниска активност“ на референдума в Македония. И как лидери на НАТО и ЕС посетили Македония, та уплашили македонците. И как Гьорге Иванов изментил Заев да направи референдум, който не е необходимо условие от договора с Гърция. И как Заев не се сетил, че Гьорге ще го бойкотира. И как договорът сега нямало как да мине

  5. Практик от София
    #8
    Отговор на коментар #7

    Колега Иванов,мисля, че няма да сбъркам, ако предложа на читателите едно кратко връщане назад във времето! "Стамболовият план за национално обединение се е основавал на здравата вяра в собствените сили и пословичното българско търпение. На първо място, опазване на обществения мир. Второ, взаимно уважение между различните народности и религиозни общности. Трето, задължителни добросъседски отношения с Османската империя и Румъния. Дипломатическа ориентация към Великобритания и търговско сътрудничество

  6. ivancho ivanov
    #7

    Отлично и нататък балканските народи на Черно море, Бяло море, Егейско море, Адриатика и Средиземно море и света, напред към ЕС и НАТО без войни, граници и нови военни гробища - само пътувания и тъговия!

  7. edin.drug
    #6

    Да им е честито. Сега се надяваме гърците да проявят благоразумие и политическа мъдрост. Надяваме се също и техният разкол да бъде преустановен с благословението и съдействието на Константинопол.

  8. edin.drug
    #5
    Отговор на коментар #4

    Социалдемократите в Македония не са бившите комунисти, а европейската партия на бивша Югославия. И в Босна беше така - социалдемократите бяха гражданските политици, противопоставени на про-ислямските, "косервативни" националистични формирования. Националистите-"консерватори" са основните адепти на путинизма (впрочем както и тук) и неговото прокси в Македония - сръбофилския национализъм.

  9. Sin
    #4

    Добре, браво. Иначе не ме напуска мисълта колко странно всичко стана - бившите комунисти в Македония направиха това, което би трябвало да направи уж великото ВМРО, което уж било националистко, а всъщност деградира до прост и примитивен путински комуноиден таран. Възможно е и да не сме информирани напълно, обаче деградациите, които очевидно не се случват за първи път в Македония, са налице. В електрониката това се нарича отрицателна логика. Сред хората - трагедия.

  10. Знайко
    #3

    Ако е вярно написаното по-горе "част от албанския, сръбския и турския народи", то това е недвусмислено признаване на българския етнически произход на македонците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.