Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев отлага "временно" оставката си в опит да спаси управляващото мнозинство

Совалките между партиите ще продължат до вота на недоверие в четвъртък. Ситуацията е трудна за прогнозиране

8 коментара
снимка БГНЕС

Зоран Заев обяви, че оттегля подадените оставки като македонски премиер и лидер на СДСМ до нормализиране на ситуацията в държавата. Той обясни, че става въпрос за "временно" отлагане на оставките с цел да се опита да съхрани парламентарното мнозинство в полза на СДСМ.

"Днес бе взето решение за отлагане на двете оставки(като премиер и лидер на СДСМ). По тях нито дебатираме, нито пък решавахме. Когато подадох оставките си на 31 октомври, аз казах, че ще помогна за запазването на парламентарното мнозинство и ще работя то да се увеличи, ако има възможност. Такава е отговорността пред държавата и народа. Съвсем логично е да работя за този процес", каза Заев.

Той каза това след заседанието на ръководството на СДСМ, което реши да отложи оттеглянето му.

След загубата на местните избори Заев обяви, че подава оставка, но след това повече от седмица нямаше никаква реакция от негова страна. Първоначалният план бе да се състави ново правителство около същото парламентарно мнозинство, но с друг премиер. Междувременно обаче най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ обяви, че е постигнала мнозинство в парламента и внесе вот на недоверие към правителството на Заев, подкрепен от 61 депутати от 120 в парламента.

Ситуацията към момента обаче е трудно да се предвиди, като някои коментатори в Северна Македония е определят като патова. На този фон продължават совалките между различните партии. Вотът на недоверие ще се гласува в четвъртък, като до последния момент няма да е ясно как ще протече.

Совалките между партиите продължават

"Искрено очаквам да има стабилизиране на демократичното парламентарно мнозинство. И преди всичко мнозинство с евроатлантическа ориентация в подкрепа на мултиетническото ни общество, което подкрепя добросъседските отношения и положителните реформи в страната. Поради всички тези причини полагаме и сегашните усилия. Отново подчертавам, че на 31 октомври аз казах, че оставам за да помогна за запазването на парламентарното мнозинство и дори да се увеличи, ако има възможност. В близките дни ще разберем какво ще стане", каза още Заев.

СДСМ ще работи за запазване на парламентарното мнозинство.

"Много е важно страната да не се връща към миналото, към разправии, както вътре в страната, така и навън, да бъдат застрашени евроатлантическите процеси на държавата. Освен това ние се намираме в условията на пандемия, на енергийна криза. Правителството днес взе сериозни решения по тези въпроси. Отговорността е важна, не само за всеки един гражданин, но и на политиците", обясни Заев, цитиран от БГНЕС.

Председателят на Централния комитет на СДСМ Перо Костадинов каза, цитиран от МИА, че държавата след много години на режим продължава да се изгражда въз основа на европейски ценности, на истински демократични ценности.

"Общото решение, което бе взето е, че моментът, пред който е изправена Северна Македония, е много важен и всички ние трябва да бъдем на висотата на задачата, тъй като цената е голяма", посочи Костадинов.

Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ нарече Зоран Заев "измамник, който веднага трябва да подаде оставка". Според СДСМ пък управление около ВМРО – ДПМНЕ би било опасно за евроатлантическата перспектива на страна.

Председателят на Народното Събрание Талат Джафери подкрепи решението на ръководството на СДСМ.

"Зоран Заев взе правилно решение. Това нещо казвам като човек, който е част от мнозинството. Не трябва да се водим от емоциите", каза Талат Джафери.

Той обясни, че ако не бъде гласувано недоверие на правителството, в следващите 90 дни не може да има ново гласуване.

Кой с кого?

В понеделник ВМРО-ДПМНЕ внесе искане за гласуване на вот надоверие на кабинета на Заев. Гласуването трябва да се състои в четвъртък.

Така властта и опозицията остават в битка кой ще успее да събере 61 гласа.

Вотът бе подкрепен от 61 депутата, но Скендер Реджепи от "Алтернатива" каза, че това, че го е подписал, не значи, че ще гласува срещу правителството на Заев.

Проблемът е участието на партията "Левица" в евентуалното ново мнозинство, която е известна с крайни позиции. Самият Заев ги определя като "нацистите и фашистите от "Левица".

Сегашното парламентарно мнозинство от 62 депутати е съставено от водената от СДСМ коалиция, която включва БЕСА, НСДП, ЛДП, ДОМ, Демократичен съюз, ВМРО-НП, Партия на пенсионерите, Сръбска партия в Македония, Демократическо движение на турците, Партия за действие на турците, ДСИ и ДПА.

Малката албанска партия БЕСА обаче се отцепи от мнозинството около СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се опитва да състави управление с "Алианс на албанците", "Алтернатива", "Левица" и БЕСА.

Заев от своя страна се надява да привлече "Алтернатива", която подкрепя досега опозицията.

Партията има четирима депутати и ако те подкрепят Заев, правителството ще остане. Очаква се депутатите на "Алтернатива" да гласуват единно.

Още щом обяви плановете си да се оттегли, Заев бе призован от партии в коалицията и от симпатизанти на СДСМ да преосмисли решението си.

ВМРО – ДПМНЕ залагат на силна антибългарска история, като Мицкоски допусна наскоро страната да се оттегли от договора за добросъседство с България. Партията му оспорва и договора с Гърция, който реши многогодишния спор за името.

Агенция МИА отбелязва, че Зоран Заев ще отложи до стабилизирането на страната оставките си като премиер и лидер на СДСМ, които обяви, че ще подаде след изборната загуба на втория кръг на местните избори, и един от аргументите за това е възможността Северна Македония да започне преговори за присъединяване към ЕК през декември.

Според източници от СДСМ Изпълнителният и Централният комитет на партията снощи са упълномощили Заев да проведе преговори за увеличаване на парламентарното мнозинство. Телевизия "Телма" съобщи, че що се отнася до оставката на Заев като премиер, той ще изчака до събота, след вота на недоверие в парламента, но е решен да я подаде.

България с ключово място в ситуацията

Заев продължава да твърди, че е възможно след изборите България да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС, като това е един от аргументите на СДСМ за съхраняване на управлението.

Въпреки това от София няма сигнали, че е възможен бърз пробив.

На фона на преговорите между партиите в Скопие е на посещение премиерът на Нидерландия Марк Рюте. Нидерландия подкрепи Скопие за ЕС и обяви, че ще окаже помощ за решаване на ситуацията.

"Ще трябва да изчакаме изборите в България. Не съм доволен от факта, че преговорите за присъединяване със Северна Македония все още са блокирани. Мисля, че трябва да бъдат деблокирани възможно най-скоро. Знаем и се надяваме, че това вероятно ще се случи след изборите в България и ще се опитаме да направим всичко възможно това да се случи", коментира Рюте.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #8

    „Все пак, не може да се отрече изобилието от изкривявания и премълчавания на факти в македонската историография. Но такива не липсват и в българската историография. Вярно е, че до 60-те години на 19-ти век населението на Македония винаги се е наричало „българско“. Но ако оттогава някои са започнали да се наричат македонци, пак ли са българи?“, риторично обобщава белгийският учен споровете между историците и политиците от двете съседни балкански държави.

  2. Нато Натов
    #7
    Отговор на коментар #1

    Приятел е, но не с Боби Михайлов, а с Боби Борисов.И двамата са готови на всякакви жертви в името на кокала.

  3. Чавдар Николов
    #6

    Явно е говорил с Нинова как точно да го направи...

  4. Пеликан
    #5

    Доказан селски тарикат с ограничени възможности. С такива споразумения не се подписват, защото за тарикатът те не са нищо друго освен надраскани листове хартия. Прилича ми на един български политик след парламентарните избори през 2001 година........

  5. Bлaдo
    #4

    от югО-коминтерна не му позволяват ;-))) да зареже задачата... Без зАйовото пречене Сев.Македония току виж скоропостижно взели та я приели в ЕС... А сОвЭЭцкото консулство в Скопие ич не ги обича тия работи...

  6. QMTIKVA
    #3

    Типично в български стил - исках, но нямах желание.

  7. Ясен от Герман Тракторист
    #2
    Отговор на коментар #1

    Брат'чеди са!

  8. Guest787
    #1

    Зоран Заев вероятно е приятел с Боби Михайлов.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам