Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заев призова: Да извадим "голия популизъм" от отношенията София-Скопие

След гневната реакция на Радев македонският премиер прави втори опит за помирение

9 коментара
Заев и Борисов

Македонският премиер Зоран Заев призова "политическите интереси и голия популизъм" да излязат от отношенията между София и Скопие, а договорът за добросъседство да бъде надграден. След като българският президент Румен Радев поиска той да се извини за изявлението си, че Илинденското въстание е македонско, македонският премиер за втори път се опита да свали напрежението по повод избухналия скандал в България, като каза, че въстанието е част "от общата история на България и Македония". 

"Призовавам всички заедно да извадим политическите интереси, голия популизъм или това, което наистина ни предизвиква да бъдем недостатъчно внимателни, защото Договорът за приятелство, сътрудничество и добросъседство потвърди това чрез нашите подписи там, но трябва да го подхранваме и надграждаме", коментира Заев.
 
Той призова и политиците, историците и експертите да бъдат внимателни и да допринасят за приятелството между страните. Македонският премиер каза, че "оставя суетата настрана" и добави, че приятелството с България трябва да се пази и надгражда.
 
"България е партньор на Македония, тя показа това няколко пъти и не е редно да забравяме това", каза Заев, цитиран от местните медии.  
 
Това е вторият коментар по темата на Заев, след като в края на миналата седмица той каза, че политиците правят грешки дори по невнимание и се извини на "българските приятели". Румен Радев обаче не прие това за извинение и в неделя обвини българското правителство, че не е реагирало правилно, и каза, че не може дългосрочните интереси на България да стават жертва на мимолетен политически ПР. 
 
Така изказването на Заев, което за разлика от подобни случаи в миналото, не бе ангажирано с враждебен тон, бе използвано от политиците в България за шумен скандал с вътрешнополитически отенъци. В същото време обаче случаят показа и колко крехък може да е подписаният миналата година договор за добросъседство между двете държави. 
 
Как едно въстание направи скандал в България
 
След изявлението на Радев този път не последва дежурната реакция на правителството. В разгара на скандала с общинския съветник от БСП в Бургас Бенчо Бенчев обаче лидерът на левицата Корнелия Нинова нападна Борисов, че мълчи по темата. 
 
Първо ѝ отговори вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева с лаконичното, че не приема "поучения как трябва да се защитават националните интереси от партия, която през 1946 година предаде костите на Гоце Делчев на Титова Югославия".
 
След това обаче по темата се изказа и премиерът Бойко Борисов, който припомни на Заев, че членството на Македония в ЕС зависи и от българската позиция. 
 
След това Заев излезе с помирителен коментар по темата и случаят можеше да се смята за затворен, но президентът Румен Радев се оказа недоволен от реакцията на правителството. Той държи да се обсъди анекс към договора и клаузите му да бъдат включени в преговорния процес на страната за членство в ЕС.
 
Изпитания пред добросъседството
 
Правителството на Зоран Заев показа желание за решаване на двустранните въпроси със съседите си, за да се придвижи към НАТО и Европейския съюз. Миналата година Скопие и София подписаха Договор за добросъседство, срещу който се обявиха среди от БСП, а тази година Заев стигна и до споразумение с Гърция за името.
 
Политиката му е остро критикувана от проруската опозиционна ВМРО – ДПМНЕ на бившия премиер Никола Груевски, а в България подобни позиции идват от левицата. 
 
Въпреки това управляващите в двете страни залагат на конструктивен тон и избягват провокациите. Премиерите Заев и Борисов два пъти участваха заедно в събития, свързани с общата ни история. 
 
Именно спорните въпроси в историята са най-чувствителният момент в двустранните отношения между двете страни. Затова в договора за добросъседство, който двете страни подписаха преди година, бе заложено формирането на обща комисия от историци и обществени, които да анализират общата история. 
 
Тя вече започна работа, но засега не е навлязла в същностни анализи и не е напълно ясно как точно и какъв резултат ще постигне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #9

    важното е, че извадихме голия коминтернОФски yj от зaднuka на юго-Македония (вече Северна Македония!!!) и разните руски пишман-наместници (като нашто (п)рЭзидентче) могат да пръскат наоколо бясна пяна от мордите си колкото си щат...

  2. monitorqe137
    #8

    Тук слугите на запада твърдят, че защитата на българските национални интереси била за да се угоди на Русия. Такава перверзна аргументация може да се аргументира само с получени от запада пари.

  3. Kiril Kovatchev
    #7

    Днешните македонци са бивши българи, така че въстанието е както българско така и македонско. Делата на днешните македонци са си само македонски. Но делата на техните деди са както македонски така и български. Няма причина да си празнуваме общото минало както заедно така и по отделно. Тези които издребняват в детайлите, не служат на интересите на двата народа, на Блаканите и на ЕС. Такива люде служат на интересите на една ретроградна империя на злото - Московията.

  4. Обектив
    #6

    И за децата е ясно, че Петата колона на Русия на Балканите е активирана да саботира приемането на Р.Македония в НАТО и ЕС. Прави му чест на Заев, че предлага Илинденско-Преображенското въстание да се разглежда в двете страни като обща страница от тяхната история. И за да бъдем съвсем на чисто, е редно двете страни да припознаят и признаят като обща част от своята история историята на областта Македония до Балканските войни от 1913 г.

  5. Десен бесен
    #5

    Рашките не успяха чрез Гърция да попречат на Македония за НАТО и ЕС и сега отчаяно се пробват чрез петата колона в България. Македонците ще признаят историческата истина, но ще минат доста години дотогава. И това ше бъде възможно само, ако са в нашата сферата на влияние а не в руско-сръбскат.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #4

    от българска страна няма популизъм. Явно тоя не държи достатъчно на македонското членство в нато и ЕС!

  7. Димитър Мавров
    #3

    Какво искате от "пожарникарят" след като не познава Българската история?В Благоевград той си каза едно към едно,че в Илинденското сме се борили заедно с някого,но не уточни с кого и против кого.Колкото за Преображенското Възстание там няма никопй друг да се е борил и крайно време е да започнем да разделяме двете,защото в едното става дума за българите в Македония,а в другото за тези от Източна Тракия.Отново задавам въпроса с кого сме се борили заедмо според "пожарникарят"?

  8. Филка Русофилка
    #2

    Има и по-нови снимки с Българската национална гвардия от онзиденшните българо-македонски тържества в Горна Джумая за Илинденско-Преображенското въстние. Там военният министър Каракачанов подари икона на Светите Седмочисленици на 15-ти Македонски полк, наследник на прославения полк от Отечествените войни за национално обединение и освобождение. Корнела и Радев изглежда са били маневри и не са забелязали тоя акт.

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.