Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Загинал и петима ранени при взрив в най-голямата румънска петролна рафинерия на Черно море (видео)

Българското екоминистерство: Няма данни за замърсяване

13 коментара
Загинал и петима ранени при взрив в най-голямата румънска петролна рафинерия на Черно море (видео)

Експлозия избухна в рафинерията "Петромидия", разположена в румънския град Нъводари, на брега на Черно море, на 25 километра северно от пристанище Констанца. Петима души са ранени, а един работник загина. Министърът на околната среда Барна Танцос предупреди, че въздействието върху околната среда може да бъде голямо, предадоха румънски медии в петък.

Висок стълб черен дим може да се види от плажовете на курорта Мамая, близките градове, дори и от самата Констанца

Зоната на експлозията е отцепена, има висока опасност от експлозии и нов пожар. Има официално предупреждение към хората, живеещите в радиус от 1 километър, да останат по домовете си и да не отварят прозорците.

Пожарът е избухнал в инсталацията за хидрофиниране на бензин - дизел, след като се е запалил газов компресор, посочва Replica Online. По информация на румънската медиа 6 души са ранени, единият от които с изгаряния на дихателните пътища и около 45% върху повърхността на тялото. Друг човек е изчезнал и по-късно бе съобщено, че е намерен мъртъв. Изпратени бяха 8 пожарни, 8 линейки и едно мобилно интензивно отделение и медицински хеликоптер.

Според първоначалните оценки облакът дим се движи към морето, а не към вътрешността. Очаква се вятърът да запази посоката си, да е слаб, а вечерта се очакват валежи, добави министърът. Той отбеляза, че на място има мобилна лаборатория за наблюдение на качеството на въздуха.Видеоклипове показват плажуващи по румънското Черноморие, изпаднали в шок от вида на огромния облак черен дим.

"Петромидия" е най-голямата и модерна петролна рафинерия в Източна Европа, локализирана на брега на Черно море, в близост до най-голямото пристанище на Румъния – Констанца, уточнява БГНЕС. Тя е собственост на "КазМунайГаз Интернешънъл Груп" (известна преди под името "Ромпетрол Груп"), която е 100% собственост на казахстанската нефтена и газова компания "КазМунайГаз", посочва БГНЕС.

"Ромпетрол България" е част от КМГ Интернешънъл (известна преди под името "Ромпетрол Груп"). Активното развитие на "Петромидия" я превръща в един от основните производители на петролни продукти в Румъния и региона на Черно море. Капацитетът на рафинерията е 4.8 млн. тона петрол годишно.

Това не е първият инцидент в рафинерията. През ноември 2009 г. отново при взрив и пожар има две жертви. При пожар през 2016 г. загива един работник, трима са ранени.

От българското екоминистерство посочиха, че към момента няма данни за замърсяване.

От РИОСВ-Варна уточниха, че са предприели незабавни действия за установяване на вероятно трансгранично замърсяване на атмосферния въздух. Мобилна автоматична станция за контрол на качеството на атмосферния въздух ще бъде позиционирана в с. Дуранкулак, общ. Шабла.

По данни на Националния институт по метеорология и хидрология - БАН, филиал Варна, към момента посоката на вятъра е запад-северозапад и преносът на въздушни маси е ориентиран към Черно море. При запазване посоката и скоростта на вятъра не се очаква замърсяването на атмосферния въздух да достигне границите на България.

Според Басейнова дирекция "Черноморски район" няма данни за замърсяване на морските води в района на експлозията и граничната зона с Румъния. Басейнова дирекция, Регионалната лаборатория Варна към ИАОС и РИОСВ-Варна организират мониторинга и докладването при констатиране на замърсяване от рафинерията – ще се вземат и анализират проби от морската вода, въздуха и брега.

МОСВ е възложило на Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров" (ВВМУ) да извърши анализ на потенциалната възможност за разлив в Черно море след аварията. Анализът ще извърши "Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона" във ВВМУ, изграден с финансиране от министерството. Центърът работи при нефтени разливи и управление на силите, участващи в преодоляването на последствията от тях. Чрез мониторинга на бреговата зона България може да проследи и предприеме навременни действия за ограничаването на разлива и безопасността на бреговата зона в Българската акватория на Черно море, в случай че има такъм след аварията в рафинерията в Румъния.

МОСВ чрез РИОСВ - Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район" е в готовност за изпълнение на задълженията си по Национален авариен план за борба с нефтени разливи в Черно море.

Зам.-министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров изпрати официално запитване до румънските власти за повече информация по случая.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. skeleton
    #13

    Нашето правителство няма ли да предложи помощ на съседите ни, или само ще седи и ще гледа ?

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #12
  3. Dante Alighieri
    #11

    Ако руснаците не им беха подарили Добруджа след 1878 г., сега можеше да четем за български работници, пострадали на българска петролна платформа в българската акватория в Черно море, ама...

  4. Отбелязвам
    #10

    Тръмп, Шрьодер и Фийон - на хранилката на Путин: https://faktor.bg/bg/articles/novini-svyat-ot-dnes-bivshiyat-frenski-premier-e-na-zaplata-na-kremal-shte-go-predstavlyava-v-zarubezhneft Очаква се и Меркел за бъде назначена някъде в Москва. Западна Европа защо първо не спре руската корупция при себе си?

  5. Джелсомино
    #9

    Я, румънците пак ни изпреварили, имат медицински хеликоптери!

  6. join_alex
    #8

    Леле, бе какво става бе?!

  7. The Rock
    #7

    Ето фактите, поради които смятам че това е руска работа: В Румъния претърсиха офиси и рафинерия на "Лукойл" https://www.dnevnik.bg/sviat/2014/10/02/2392198_v_rumuniia_pretursiha_ofisi_i_rafineriia_na_lukoil/ .............. Спряха завод на "Лукойл" в Румъния заради укриване на данъци https://money.bg/business/spryaha-zavod-na-lukoyl-v-rumaniya-zaradi-ukrivane-na-danatsi.html .............. "Лукойл Румъния" е осъдена да плати 17,1 млн. евро https://news.bg/int-economics/lukoyl-rumaniya-e-osadena-da-plati-17-1-mln-evro.html

  8. Отбелязвам
    #6

    Каква е разликата между руска сватба и руско погребение? Че на погребението имало един пиян по-малко.

  9. Отбелязвам
    #5

    Всяко нещо има добра и лоша страна. Хубавата страна на ковид-епидемията, че значително ще намали броя на руските диваци.

  10. Отбелязвам
    #4

    Руска варващина. Пак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.