Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Захариева пред "Ди Велт": "Все едно в Берлин да отбележат годишнината от смъртта на Хитлер"

31 коментара
Захариева пред "Ди Велт": "Все едно в Берлин да отбележат годишнината от смъртта на Хитлер"

Две немскоезични издания и днес обръщат внимание на спора между България и Северна Македония. В обширно интервю за "Ди Велт" българската външна министърка Екатерина Захариева обяснява защо България блокира процеса на присъединяване на Северна Македония към ЕС. "Евронюз" също разглежда този въпрос. На сайта си медията припомня, че България е имала намерение да се профилира като регионален лидер, а в програмата на нейното европредседателство като приоритет бе записано именно разширяването на ЕС на Западните Балкани. Сега обаче българското правителство твърди, че Договорът за добросъседство със Северна Македония не се спазва. Самата Захариева формулира това по следния начин: Когато има нерешени двустранни проблеми, когато договори систематично се игнорират, това означава, че страната-кандидатка за членство не е подготвена.

"Неоснователни упреци към България"

В интервюто за "Ди Велт" Захариева твърди, че подкрепата на България за започване на присъединителни преговори със страните от Западните Балкани винаги е била последователна, но не и безусловна. Такива условия са били поставени, когато през март е било дадено българското одобрение за начало на преговорите. Едно от тези условия е било Северна Македония да постигне осезаеми резултати в прилагането на двустранното споразумение за добросъседски отношения. На въпрос кои точно елементи от въпросното споразумение не са били спазени Захариева обяснява, че работата на експертната комисия от историци, която е трябвало да реши спорни исторически въпроси, е била прекратена от правителството в Скопие преди около година с необяснимия, според Захариева, аргумент, че в Северна Македония предстоят избори. Външната министърка споменава и инфраструктурни проблеми. Според нея, Северна Македония не е предложила нито един инфраструктурен проект в източно-западна посока, който да залегне в присъединителния бюджет на страната. България чакала от година и половина отговор и на предложената от София тригодишна програма за образование и култура.

В интервюто Захариева отхвърля упрека, че България настоява македонският език да бъде признат като български диалект. "Най-трудната тема е свързана с неоснователните упреци, които се отправят от доста време - твърди се, че не признаваме правото на македонците на самоопределение или правото им да наричат езика си както намерят за добре", казва Захариева, след което повтаря почти дословно думите на македонския вицепремиер Никола Димитров, че държавите не признават езици или нации, а само други държави. В тази връзка Захариева уточнява, че България не отрича правото на Северна Македония на самоопределение. "Точно обратното е вярно", казва българската външна министърка и аргументира с това, че през последните десет години над 88 000 македонци са получили българско гражданство заради българския си произход. "Но всеки, който в днешна Северна Македония се самоопределя като гражданин с български корени, все още бива дискриминиран", казва Захариева и добавя, че преди две седмици личните данни на тези хора са били публикувани, а някои от тях дори са били заплашвани със смърт.

"Да успокоим емоциите"

По-нататък в интервюто Захариева твърди, че сегашният спор със Северна Македония не е опит на правителството в София да отвлече вниманието от недоволството вътре в страната. В тази връзка министърката цитира данни, според които подкрепата за правителството по този въпрос възлиза на 83,5%. Към правителството в Скопие Захариева отправя следната препоръка: "От два месеца насам слушаме предимно онова, което те нямат намерение да направят. Аз многократно им предлагах - нека се концентрираме над нещата, които смятате да направите, а не върху онова, което не желаете да приемете. Не вдигайте толкова шум и не давайте по десет пъти на ден интервюта пред всички медии. Нека се опитаме да успокоим емоциите. Никой не оспорва вашите права, но трябва да е ясно, че ние не поставяме никакви нови условия".

Към края на интервюто Захариева изразява недоволството си от факта, че само между 1 септември и 20 ноември в македонските медии са били публикувани 14 699 отрицателни статии за България, докато през същия период в България е имало 450 положителни публикации за съседната страна. Захариева изказва недоумение и от обстоятелството, че в Скопие бе отбелязана 40-тата годишнина от смъртта на диктатора Тито. По този повод българската външна министърка казва: "Това е все едно на кмета на Берлин да му хрумне да отбелязва годишнината от смъртта на Хитлер".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #31

    Да Трушков - кой ти каза че ние ги мразим - напротив - обичаме ги както се обичат братя и искаме да се отърсят от заблудите на сталино-титовското Коминформбюро! Но май и на теб ти трябва подобно просветление?!

  2. Стоян Трушков
    #30

    Нима е реалистино да очакваме, че с нашето „вето“ ще преодолеем тази изкуствено насаждана омраза между нас и тях, че ще им дадем „добър урок“, че „ще ги превъзпитаме“ или напротив - ще засилим тази омраза и „авторитета“ на нашите и техните управляващи като „защитници на народната воля“?
    Защо нямаме аналогични претенции пред Гърция относно „историята“ за бившата българска територия – сегашната североизточна Гърция??!! Ами защото това са неща от „минало-бешело“ време и ни най-малко ни пречат да сме

  3. Nely
    #29
    Отговор на коментар #26

    На това му се вика памет, контекст, усещане за ситуация. Просто се чудя как управляват без интелигентност и някаква минимална дарба да сглобят нещо, да го разположат някъде. Да видят повече от смешните си кресла.

  4. The Rock
    #28

    Кой сложи паметника в Правец – за възраждането на култа към Живков https://e-vestnik.bg/10759/koy-slozhi-pametnika-v-pravets-i-vazrazhdaneto-na-kulta-kam-zhivkov/ ======= Снимки за опресняване паметта на Захариева.

  5. Miau
    #27
    Отговор на коментар #21

    ИНТЕРВЮТО ТРЯБВ ДА СЕ ПРОЧЕТЕ ЦЯЛОТО! Това че тук публикуват някакви откъслеци не знам за какво говори- за мързел или за поредната манипулация.Освен това, коментарите ПОД СТАТИЯТА НА ГЕРМАНЦИТЕ съвсем не са така негативни към България,както на някои им е много удобно да представят и да крещят до Бога.Намерете си цялата статия и вижте коментарите под нея.Много от германците не са особено ентусиазирани от приемането на пореднята бедняшка държава, която геополитически е една нула и се състои само от чукари някакви.България поне е черноморска държава.От гледна точка на НАТО ВСЕ ПАК ЛОКАЦИЯ

  6. The Rock
    #26

    Министър Захариева, преди да критикува съседите, да погледне къде е ходил да се кланя нейния началник и на кого беше охранител и негов учител в държавното управление, защото разлика между Тито и Тато няма. Също така да види паметника на съветската окупация в центъра на София. Няма също така да е зла да погледне къде ходи да се кланя ръководителката но опозицията и кой празнува рожденния ден на Сталин. Хайде първо да почистим нашата кочина пък след това да критикуваме другите.

  7. Иван Асенов Стоянов
    #25

    Все едно в София да отбележат годишнината на Тодор Живков. Македонците и Тито, българите и Живков - има ли разлика?

  8. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #24
  9. Мунчо Велики
    #23

    Съвсем логично е в Скопие да честват Тито.
    Без него, Македония в днешния ѝ вид, нямаше да я има.

    Нека да споменем обаче и най-големия предател в историята на България:
    Вожда и Учителя на българския народ - бай Гого Тарабата.

    Заедно с Тито бяха решили да правят Балканска Федерация.
    За целта Гого Тарабата обяви, че в България съществуват още: тракийска, добруджанска и шопска нации. Това се вписваше и в паспортите. Аз все още пазя паспорта на майка ми от онова време, където вместо "националност -

  10. ivancho ivanov
    #22

    При спор, за да няма недоразумения, трябва да са ясни думите, напр. (19) спор за корена на езика е безсмслен - може да бъде върнат до грухтене даже, езиците се менят ако нещо го налага, България им е призннала езика, който говорят за тяхен официален - това е! За корените да дискутират които искат!Какви се чувстват е тяхна работа - не ги искаме като съотборници в ЕС, които ни псуват, сиигурни сме, че в това отношение няма кой да не е съгласен с нас, просто Ек. Захариева трябва да повтори тези думи недвусмислено! И попита вишегласно коя страна в ЕС не е съгласа! И баста по въпроса докато не втасат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.