Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закон маха офшорните фирми от 20 икономически дейности

Проектът мина на първо четене с почти единодушната подкрепа на всички партии в парламента

12 коментара
Йордан Цонев (ДПС) и Красимир Янков (ГЕРБ) в пленарната зала в сряда. Сн. БГНЕС

Фирми с офшорна регистрация или собственост няма да бъдат допускани до двайсет икономически дейности, поименно изброени. това предвижда законопроектът за икономическите и финансовите взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, известен като законопроект за офшорките, приет на първо четене от парламента в сряда.

Вносители на проекта са депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, като Пеевски отново не присъства в пленарната зала. Текстовете не минаха през правната комисия, като отчетливо бе забелязано желанието на Цонев законопроектът да бъде приет колкото се може по-скоро и България да си пише червена точка пред Брюксел, като се превърне в първата страна в ЕС, приела ясно формулирани ограничителни мерки спрямо офшорните фирми, по думите на самия Цонев.

Проектът бе одобрен с почти единодушната подкрепа на депутатите от БСП, ДПС, "Атака" и на няколко народни представители от ГЕРБ, като останалите им колеги от опозицията не гласуваха против, а се въздържаха.

По време на обсъждането Йордан Цонев предложи да се създаде специален регистър, в който да влязат собствениците на дружества със седалища в офшорни зони.

Цонев обясни, че в началото на ноември се е състояла среща на представители на 60 държави в света, които участват в инициативата за отворено управление. Там се е поставил един основен проблем – неясната собственост на компаниите. На срещата британският премиер Дейвид Камерън е поискал въвеждането на регистър на истинските собственици на офшорните компании, за да се проследят финансовите потоци.

Според Йордан Цонев между първо и второ четене на законопроекта трябва да се предвиди въвеждането на такъв регистър и в България.

"Има сериозни парични потоци и е добре властите и широката общественост да са наясно със собствеността в тези компании”, заяви Цонев и защити законопроекта, на който е съавтор, с аргумента, че той е първа стъпка в регулирането на отношенията със стопанските субекти в тези зони”.

В проекта е записано, че офшорни дружества не могат да участват в конкурси за обществени поръчки, в приватизационни сделки, в конкурси за получаване на концесии, придобиване на държавно или общинско имущество, в процедури за получаване на лицензии за кредитна институция, застрахователна дейност, хазартна дейност, пенсионен или здравно-осигурителен фонд, мобилен оператор, радио- и телевизионен оператор или общо 20 забранени дейности.

Сред забраните е и учредяването или участието в собствеността или издаването на периодични издания.

Предвижда се глоба от 10 000 до 50 000 лева за предоставяне на документ с невярно съдържание, а при повторно нарушение - от 250 000 до 500 000 лв.

Ограниченията няма да се прилагат, когато управителите, директорите или упълномощените удостоверят с официален документ, че акциите на офшорната компания се търгуват на регулиран пазар в България или друга държава член на Европейския съюз.

Регулацията не засяга и фирми, притежаващи лиценз за фонд за дялови инвестиции, инвестиционен фонд или друга подобна структура, когато са част от икономическа група, чието дружество майка е местно лице "за данъчни цели на държава, с която България има влязла в сила спогодба за избягване на двойното данъчно облагане или влязло в сила споразумение за обмен на информация".

Забраната не се прилага и ако компанията е част от икономическа група, чието дружество майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици физически лица са известни.

Ако проектът бъде приет и на второ четене, ще влезе в сила още от 1 януари следващата година.

По време на дебатите Янаки Стоилов от левицата настоя да бъде записано, че офшорки не могат да купуват земеделска земя в България. Той изрази притеснение, че забраните могат да се заобиколят с текста, с който се дава възможност ограниченията да не се прилагат, ако офшорната фирма е част от икономическа група, чието дружество майка или дъщерно дружество е българско местно лице.

Йордан Цонев отговори, че трудно би се заобиколило данъчното облагане и закона, защото дружествата майки са известни. Стоилов поиска, а Цонев се съгласи, да се обмисли облагане на транзакциите, при които има съмнения за неспазване на нормалната пазарна практика.

Данаил Кирилов от ГЕРБ посочи, че в проекта има силно популистки идеи и се събират много забрани, които и сега ги има в отделните режими. Правилно е да има свръх наблюдение, но не бива да губим и мярата на свободата на инвестициите, коментира той.

В този закон отсъства спецификата на търговско-правните отношения и не е ясно какво става със заварените отношения, каза още Кирилов. Той отбеляза още, че има практика търговците да не се регистрират в офшорни зони, а да сключват договор за доверително управление чрез пълномощно. Не е решен въпросът какво става в този случай.

Румен Гечев от левицата каза, че чрез офшорните зони българските активи на държавния сектор са били приватизирани от неизвестни и до момента фирми. От офшорните зони за България лидер е Кипър с 2.2 млрд. евро, Люксембург - 1.6 млрд. евро, Швейцария - 1.2. млрд. евро, посочи депутатът, който бе вицепремиер по икономическата политика в правителството на Жан Виденов.

Според Гечев ефектите от законопроекта ще бъдат изясняване на собствеността върху придобитите активи в България чрез преки чужди инвестиции, идващи от офшорни зони, оптимизиране на механизма на обществените поръчки, недопускане на изтичане на публични финанси към офшорни зони и ограничаване на прането на пари.

Депутатът предложи да се завишат санкциите за подаване на документи с невярно съдържание - при първо нарушение да стигнат до 300 хиляди, а при повторно - до един милион лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  2. Анонимен
    #11

    Ама, чакайте сега! На всички е ясно, че крадените от корупция пари по някакъв начин се препират, основно чрез офшорни фирми!Самата Европа е разтревожена от това източване на средства, чрез спестяване на данъци. В световен мащаб в офшорните зони потъват около 34 трилиона долара или около 40% от световния брутен вътрешен продукт. За нашенските тарикати - да не говорим. Те най-нахално са се настанили с офшорките си в основните медии и чрез тях ни управляват, а говорим за свободни медии? Ами то може

  3. Анонимен
    #10

    Ало, демократичната МЕДИЯПУЛ! Защо два пъти ми изтривате коментара за офшорките и необходимостта от закон за тях?! Да не би да почувствахте лично засегнати, тъй-като в текста ми няма нито неприлични думи нито лични обиди?! Добре! Разбрах! Тук няма да допуснете мнение като моето, защото си имате политика на определена пропаганда!Ще го публикувам другаде!

  4. Анонимен
    #9

    Този закон, ще послужи единствено да сплаши гаргите. Какво ли друго воже да се очаква от един нацяло провален парламент.

  5. Анонимен
    #8

    А какво ще стане, ако офшорната фирма на наш другар си открие нормална фирма в друга страна от ЕС, която после си регистрира дъщерна фирма в БГ? Мисля, че всичко ще се "изпере"! Ако забраната не се извърши в международен мащаб, нищо няма да излезе. И КГБ-истите пак ще ни се надсмиват как са ни излъгали.

  6. Анонимен
    #7

    Виж кои са му авторите и не питай нататък. И двата г.листа са наясно, че най-вероятно който трябва, вече има и средствата да заобиколи този закон. Ще видим кои са поръчителите на следващата сбирка около копанята с държавната п.омия, партон поръчки. КПСС-БКП!

  7. Анонимен
    #6

    Напънала се Ментата и родила глист.

  8. Анонимен
    #5

    И за подобна дейност българските граждани осигуряват наистина европейски заплати на представителите си.

  9. Анонимен
    #4

    "Кока Кола" е офшорна компания, значи няма да участва в търгове за доставка на безалкохолни напитки на депутатите :)))

  10. Анонимен
    #3

    Какъв регистър на собствениците? Те нали за това са офшорни за да не се знае истинският собственик. Глупостта е безкрайна. Поредното отвличане на вниманието на хората от истинските проблеми. Най-големият от които е създадената и поддържана съзнателно от Управлението на държавата, БЕДНОСТ на българските граждани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.