Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закон ще прави “модерирана революция” за еврофондовете

Единственото ново е опростяване на правилата за фирмите и неправителствените организации

4 коментара
Томислав Дончев, Сн: БГНЕС

Със закон ще бъде направена “модерирана революция” за еврофондовете. Така най-кратко описа бъдещите промени министърът по еврофондовете Томислав Дончев при представянето на документа. Той обединява всички сегашни нормативни актове, като отменя министерско постановление 55, засягащо бизнеса и неправителствените организации (НПО). Така единственото ново е опростяването на правилата за фирмите и НПО при избор на изпълнител и даване на възможност за оспорване на актовете.

За достигане до съвършенството – един управляващ орган на всички оперативни програми, каквато беше първоначалната революционна идея, все още не сме дорасли, посочи министър Дончев. Затова той нарече закона “моделирана революция”, която няма да доведе до сътресения в системата.

Документът все пак ще създаде неудобство, но за администрацията. Причината е, че две години - през 2014 и 2015 г. чиновниците ще трябва да довършват проектите от сегашния програмен период по старите правила и да работят по новите за следващия програмен период 2014 – 2020 г.

Плановете са законът да мине през Министерския съвет през март. Преди това ще бъде подложен на публично обсъждане на страницата за еврофондовете в интернет.
Облекчения за бизнеса

Законът предвижда редица облекчения за бизнеса, който кандидатства основно по програмите “Конкурентосопособност”, “Човешки ресурси” и “Развитие на селските райони”. Законът отменя ПМС 55 и въвежда нов опростен ред за избор на изпълнител. Например, ако дадена фирма трябва да си купи техника, то това ще стане чрез публична покана до три фирми. Поканите ще се публикуват и на eufunds.bg. Така всеки заинтересован също ще може да подаде оферта, ако иска, обясни министър Дончев.

Освен това се въвежда нов ред за оспорване на актовете. Предвижда се фирмите и НПО-та да имат право да обжалват първо пред ресорния министър, а след това и пред Върховния административен съд всеки административен акт, издаден от управляващия орган на програмата.

По този начин се уеднаквява сегашната практика. В момента се прилагат три модела. По някои оперативна програми като “Конкурентоспособност” например няма възможност да се обжалва отхвърлянето на даден кандидат. По други обжалването става по реда на Административно-процесуалния кодекс, трети пък прилагат Гражданско-процесуалние кодекс.

Опростява се и изпълнението на малки проекти до 100 000 лв. На такива проектни предложения няма да се прави техническа оценка. Така срокът за одобрение или отказ е един месец. Освен това ще бъдат обект на одитна проверка само веднъж.

Намаляване на административната тежест

За намаляване на административната тежест се предвижда унифицирани формуляри и насоки за кандидатстване.

Дава се възможност за изцяло електронна комуникация – от кандидатстването, през изпълнението до отчитането на проекта.

С цел по-голяма прозрачност ще има публично обсъждане на индикативната годишна работна програма за следващата календарна година.

Ще бъде създадено и специално звено за обучения на чиновниците работещи с еврофондовете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Четири години грабихте. Време е да ви бием шута!

  2. Анонимен
    #3

    Щом няма да се прави техническа оценка означава ли, че няма да се изготвя бизнес план? И как тези проекти ще гарантират на данъкоплатеца, че средствата вложени тях са в качествени бизнеси и ще се възвърнат като приходи от данъци и нови работни места? защото малки, малки ама 1000 проекта по 100 хил. лева са 100 млн. лева, които без бизнес план могат да бъдат хвърлени на вятъра ?@#$%!

  3. Анонимен
    #2

    Ай стига бе! След "мониториране", измислиха и "модериране". Как да им върви работата, ами те булките докато начукат думата на компУтАра и той мандата свършил.

  4. Анонимен
    #1

    Този нещастник какво точно правеше в министерскя съвет, че не се сещам?! Освен да разпределя европейски пари на герберски мутри и мафиотски герберски фирми!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.