Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закон за розата и стандарт за розовото масло са новата кауза на министър Найденов

ДДС може да падне за търговията със зърно

6 коментара

След въвеждането на стандарти за разнообразни хранителни продукти, чийто ефект се изразява предимно в поскъпване на въпросната стока, земеделският министър Мирослав Найденов е решил да въвежда и стандарт за розовото масло.

Експерти от агроминистерството ще работят по създаването на стандарт за розовото масло и Закон за розата и розопроизводството, съобщи пред “Дарик” министър Найденов.

Този сектор спечели от лошите метеорологични условия, защото дъждовете през последния месец допринесоха за по-качествена реколта, за сметка на други сектори като производството на плодове, коментира Найденов.

Розопроизводители от Казанлъшко вече обявиха, че очакват добив средно до 400 кг розов цвят на декар. Изкупната цена на килограм розово масло тази година пък се очаква да достигне около 6000 евро.

“Наскоро приключихме с виното, приеха окончателния вариант на Закона за виното. Това, което ще работим в момента, аз съм го обещал на региона, нужен е специален закон, ангажираха се и местни депутати. И в този закон ще заложим, както в закона за виното, този стандарт, за да може етикетът на България – тя се свързва с розата и розовото масло, да бъде защитен. Надявам се да има инициатива и то от всички парламентарни групи, защото няма как да си разделим розовото масло”, каза още Найденов.

Министърът призна, че “трудно ще направим българския парфюм, който ще пребори френските аромати”.

Найденов коментира още, че лошото време ще намали обема на земеделската продукция спрямо миналата година, но качеството ѝ ще е по-добро.

Найденов отбеляза още, че за изхранването на населението са необходими около 1.5 млн. тона пшеница, а “ние ще имаме близо 4 млн. тона”. Той беше категоричен, че няма да има поскъпване на хляба. Няма тенденция за поскъпване и на фуражите, допълни министърът.

Заради ниските температури производители на плодове и зеленчуци обаче търпят сериозни загуби. Рязко ще падне реколтата от череши, родно производство, потвърди прогнозите на земеделските производители Мирослав Найденов. По всяка вероятност ще има и скок в цените, но все още никой от фермерите не се ангажира с колко ще поскъпне килограм череши тази година.

За да няма източване на ДДС се обсъжда налогът да падне за търговията със зърно, съобщи още Найденов. Той това се закани, че “някой ще изгърми, ако е правил нарушения”, защото непрекъснато се правят проверки.

За източването на ДДС в търговията със зърно още през април заговори финансовият министър Симеон Дянков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Найденов, кои са тия "нас" дето им трябват 1.5млн тона? Дано да е целият ЕС, че и навън, защото иначе изказването е абсолютен популизъм. На България може да й трябват 1.5млн тона, но ако на международните борси цената се повиши (защото някъде навън реколтата е лоша) всичките 4млн тона може да бъдат изнесени. Затова 1.5млн тона ще се продадат на вътрешния пазар на същата цена като на външните борси (т.е. хлябът може да поскъпне). И в това няма нищо лошо - зърнопроизводителите ще си гледат своя интерес, а не цената на хляба. Лошото е министър да говори популистки измишльотини и да заблуждава хората.

  2. Анонимен
    #5

    Инициативата на министър Найденов е наистина много хубава, защото е време тези, които произвеждат добри продукти да бъдат защитени по някакъв начин. Освен производителите, тази кауза ще е от полза и на потребителите, защото ще имат гарант за качеството на стоката. България не е известна с много неща по света, добрие е някои от гордостите да бъдат защитени чрез закон, за да може да се запази автентичността им.

  3. Анонимен
    #4

    Добре че не ядем и не пием розово масло, защото мършата с тези измишльотини повиши цената на сирене, кашкавал, мляко и колбаси. Човекът обслужва определени корпоративни интереси. Ако иска качество трябва нормален контрол от некорумпирани държавни чиновници, а не сегашните хрантутници

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  5. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #2
  6. Анонимен
    #1

    В тази нещастна страна, управлявана вече 60 и повече години от Държавна сигурност, всеки се занимава с това, което нему е работа! Ето този ветеринар ще прави закони за розата! Като че ли комунистите са открили как се прави розово масло, как се заквасва кисело млеко, как се прави хубаво сирене! Боже, боже, какво ли трябва да видя още?!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.