Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът "Антикорупция" е ключ към милиардите на ЕС

11 коментара
Законът "Антикорупция" е ключ към милиардите на ЕС

Приемането на антикорупционното законодателство е ключово за изпълнение на българските ангажименти към ЕС тази година. Той е част от условията за достъп до първите две плащания по Плана за възстановяване, който е на обща стойност от близо 13 милиарда лева, научи Mediapool.

България е обещала пред европейските партньори да създаде политически и финансово независим антикорупционен орган, който ще проведе реална борба с корупцията. Както Mediapool вече писа, законопроектът на “Продължаваме промяната“ включва създаването на изцяло нов орган, който има право да извършва разследвания по подобие на полицейските органи.

Сегашната Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) няма разследващи правомощия. Комисията, ръководена доскоро от Сотир Цацаров, може да подслушва телефони и да проверява сигнали за корупция, но събраните данни не могат да се ползват пред съда.

Заедно с новия разследващ орган ще бъде създадена и още една независима комисия, която ще има за задача да конфискува незаконно придобито имущество, проверките за конфликт на интереси и проверките на почтеността на държавните и общинските служители. Сега тази задача е поверена отново на КПКОНПИ.

България е поела ангажимент антикорупционната реформа да бъде изпълнена до края на септември. Премиерът в оставка Кирил Петков държи за шеф на новата комисия да бъде назначен сегашният вътрешен министър Бойко Рашков. Същото потвърди и Асен Василев, номиниран в петък за пример на мястото на Петков.

Реформата на КПКОНПИ бе основно предизборно обещание на “Продължаваме промяната“, “Има такъв народ“, БСП и “Демократична България“. Формацията на Кирил Петков обаче се забави с преработването на проекта, представен от правосъдния министър Надежда Йорданова (ДБ). Законопроектът трябваше да е готов най-късно до края на март. След това доскорошният коалиционен партньор на управляващите "Има такъв народ" (ИТН) поиска въвеждане на вътрешни механизми за блокиране на разследванията на комисията, които коалиционните партньори не искаха да приемат.

Разследващият съдия

Парламентът има малко повече време да приеме друга особено важна реформа в съдебната система, която е обещана на българските граждани и европейските институции – въвеждането на механизъм за прозрачност и разследване на главния прокурор.

По план проектът на Министерството на правосъдието първо трябва ще бъде изпратен за проверка в експертния орган по конституционно право на Съвета на Европа – т.нар. Венецианска комисия. Това е трябвало да се случи в края на юни

Новият механизъм за разследване на главния прокурор https://www.mediapool.bg/pravosadniyat-ministar-vss-nyama-da-se-mesi-v-razsledvaneto-na-glavniya-prokuror-video-news335983.html трябва да бъде приет в началото на следващата година и не влиза в пакета от 22 закона, които трябва да бъдат спешно променени още сега. Българското правителство вече обяви идеята си да въведе фигурата на независимия разследващ съдия, която ще бъде избиран измежду съдиите от Върховния касационен съд.

Сигнали за злоупотреби

До този момент инспекторатите на държавната администрация са показали редица недостатъци при работата по сигнали за нарушения.

Плановете на правителството включват промени в закона, с които се въвеждат поверителни вътрешни и външни канали за подаване на сигнали за нередности и корупция. Трябва да се изградят механизми за безпристрастна и обективна проверка на подадените сигнали и защита на подателите.

В момента това е на практика невъзможно, защото министерските инспекторати, а и тези в общините, са на пряко подчинение на министри и кмета. Проблемът е, че реално срещу тези хора се подават най-важните сигнали за нарушения. Вероятността подчинените инспектори да проверят обективно своите началници е нищожна.

Срокът за въвеждането на тези промени е до края на септември тази година.

Медиация

Друга важна част от съдебната реформа е по-широкото въвеждане на медиацията. Извънсъдебното решаване на спорове се прилага широко в развитите западни държави и основен механизъм за деескалация на споровете, бързо намиране на приемливи решения и разтоварване на съдебната система от множество дела.

Медиацията е особено ефективна при споровете за собственост между роднини и съседи, търговските и бракоразводните дела.

Правителство е обещало промени в Гражданския процесуален кодекс, с които ще се въведе задължителна съдебна медиация по редица граждански и търговски спорове.

Медиацията ще се извършва в центровете за медиация към съдилищата и техните териториални отделения. Промените уреждат устройството и дейността на тези центрове и статута на служителите в тях, за да работят те по еднакъв начин, както и процедурата за подбор на медиатори. Това трябва да се случи до края на тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стаян
    #11
    Отговор на коментар #1

    Хайваните обичат обора, защото това е техния дом.Голям си хайванин!

  2. Филка Русофилка
    #10

    Global wealth databook 2019
    ЕU Wealth per adult - % GROWTH 2000-2019
    01. - 1112% - 11,12 пъти - Bulgaria
    02. - 873% - 8,73 пъти - Romania
    03. - 830% - 8,30 пъти - Estonia
    04. - 739% - 7,39 пъти - Latvia
    05. - 553% - 5,53 пъти - Czech Republic
    06. - 474% - 4,74 пъти - Lithuania
    07. - 414% - 4,14 пъти - Croatia
    08. - 413% - 4,13 пъти - Slovakia
    09. - 368% - 3,68 пъти - Hungary
    10. - 356% - 3,56 пъти - Poland
    11. - 343% - 3,43 пъти - Sweden
    12. - 331% - 3,31 пъти - Slovenia
    13. - 273% - 2,73 пъти -

  3. Филка Русофилка
    #9

    Пo избopитe д-p Кpaceн Cтaнчeв кaзa, чe oт 2000 дo 2019 г. нaциoнaлнoтo бoгaтcтвo нa възpacтният бългapин ce e увeличилo нaд 11 пъти и пo тoзи пoкaзaтeл Бългapия e aбcoлютeн лидep нa EC. Бългapcкитe глaвaнaци нe му oбъpнaxa внимaниe, щoтo миcлexa, чe ce шeгувa. Бяxa aнгaжиpaни в pуcoфилcкия мeтeж Peшeтникoв-2 - c чepeпa „Бoжкoв“ и ДC-жуpнaлиcтитe дa дoкapaт xapвapдcкитe aфepиcти, зa дa cпacявaт Бългapия oт „paзpуxaтa“, дo кoятo я билo дoкapaлo „cтaтуквoтo“. Cнoщи, в пpeдaвaнeтo „Мaxaлoтo нa пpexoдa: Цeнaтa нa пapитe“ пo БНТ тoй oтнoвo cпoмeнa тoзи „фeнoмeн“ и вeчe нe мoжeм дa ce кpиe.

  4. SILENCE
    #8
    Отговор на коментар #5

    Бухалка е. И възглавница за дебелия г.ъ.з на прикриватурата.

  5. John Doe
    #7

    Лоша работа за мафията - ако се приеме това законодателство ще стане много трудно да се краде, а ако не се приеме няма да има какво да се краде.

  6. Сикаджун
    #6

    Мафията от дпс, сик, чалгари и копейкаджии от иZраждане ще правят всичко възможно да не се приемат реформи в съдебната система, вкл. и в КПКОНПИ и респ. Бойко Рашков да не оглави тази институция. Повече от очевидно е защо.

  7. gay2n3055bg
    #5

    Събраните доказателства за престъпно забогатяване НЕ МОГАТ ДА СЕ ПОЛЗВАТ ПРЕД СЪДА?!!!В същото време,КПКОНПИ МОЖЕ да ОТНЕМА ИМУЩЕСТВО,БЕЗ САНКЦИЯТА НА СЪД?!!!КАКВО,ВСЪЩНОСТ Е КПКОНПИ?!!!Само питам, не съм юрист,но съм,меко казано,озадачен...

  8. SILENCE
    #4

    Ако не се премахне поръчковото правообслужване с обикновено мнозинство, никакви пари няма да дойдат. Мутрите от статуквото така и не разбраха, че 90-те години на миналия век са си минало и прилагането им в този век е ярко видим анахронизъм. Жалкарите и мракобесниците на Чайка са "избрали" 6 броя чугунени номенклатурчици, "административни" ръководители, вместо знаещи и можещи редови съдии в ... вЪсЪсЪ-то ... Номенклатурата продължава да се самоназначава, но този път не милиарди, а милиони дори няма да има, путлеристи ску.доу.мни.

  9. fantom
    #3

    БЪЛГАРИЯ нищо не е обещавала. ХараКиро се правеше на интересен и обещаваше какво ли не. Вероятно, да създаде най-голямата корупция и да се бори с нея. И ето го резултата.

  10. toto11
    #2

    Колко адекватно е очакването нещо, което не можа да се случи за седем месеца да се случи за два / август е лятната почивка на депутатите / ??? Проблемът с настоящото управление е, че всичките им действия са неадекватни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.