Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за енергетиката ще се променя след одобрение от Брюксел

0 коментара
Законът за енергетиката ще се променя след одобрение от Брюксел

Законът за енергетиката, който предвижда пълна либерализация на енергийния пазар от 1 юли 2018 г., трябва да бъде съгласуван с Европейската комисия. Това стана ясно по време на обсъждането и приемането му на първо четене от депутатите от комисията по енергетика. Причината е, че с него се променя начинът, по който се плащат преференциалните цени за тока от възобновяеми източници.

Според един от вносителите на законопроекта - Делян Добрев от ГЕРБ, подобно съгласуване ще се получи между първото и второто четене на законопроекта. При окончателното му гласуване той ще се гледа заедно с поправките на "Обединените патриоти", които предвиждат Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да има право да контролира сделки с над 20% от капитала на търговски дружества за пренос и разпределение на електрическа, топлинна енергия и газ. Те бяха внесени спешно заради сделката между ЧЕЗ и "Инерком" за активите на чешката компания в България. В момента КЕВР няма правомощия да се произнася по сделката.

Поправките на патриотите също бяха приети от енергийната комисия в четвъртък. Те се очертават доста по консенсусни за разлика от текстовете, свързани с либерализацията на енергийния пазар.

Предвижда се държавната НЕК да спре да купува на преференциални цени тока от ВЕИ производители, когенерации, топлофикации и заводски централи с инсталирана мощност над 4МВ. Те вече ще са длъжни да продават всички свои количества само на борсата. Разликата между постигнатата пазарна цена и определяната преференциална от енергийния регулатор, наричана още премия, ще се плаща от Фонда за сигурност на електроенергийната система. В него вече ще влизат не само отчисленията от всички електроцентрали и приходите от държавната парникова търговия, но и част от плащаните сметки на тока – т.нар. такса "задължение към обществото".

Промяната ще доведе и до предоговаряне на условията по договорите с производителите, които излизат на борсата. На първо време това ще бъдат ВЕИ производители и когенерации, а т.нар. американски централи ще трябва да изчакат, докато не свърши делото за недопустимата държавна помощ, което се гледа от ЕК.

"Рязкото скачане от 1 юли в тази система е рисково и не се знае до какво ще доведе", заяви по време на дебатите депутатът от БСП Таско Ерменков. Според него премиите не дават достатъчно сигурност за инвеститорите, а от друга страна не защитават и от свръхпечалби за производителите. Нужен бил и преходен период от година, за да бъде тестван моделът.

Делян Добрев обеща, че между първо и второ четене ще има допълнителни текстове, които ще дадат гаранции за защита на интересите на инвеститорите. Той допълни, че за ВЕИ промените ще влязат в сила, когато има отговор от ЕК за новата схема. По този начин ще бъде даден и допълнителен срок на производителите да предоговорят своите условия с кредиторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.