Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за конфискацията е положителна стъпка, ако комисията е независима

23 коментара

Новият закон за конфискацията, приет ударно миналата седмица, е много важна положителна стъпка на България в борбата с организираната престъпност и корупцията. Тя обаче би могла да доведе до реални резултати, само ако съответната комисия бъде избрана прозрачно и действа независимо и според закона. Такова единодушно мнение изразиха в понеделник посланиците на Великобритания, Франция, Германия, Холандия, Дания и САЩ – Джонатан Алън, Филип Отие, Матиас Хьопфнер, Карел ван Кестерен, Коре Янсон и Джеймс Уорлик, поканени да коментират темата пред БНТ.

Дипломатите не се съгласиха с опасенията на опозиционната БСП, че текстовете ще могат да се използват от управляващите за политическа репресия и саморазправа с опоненти. Зададените в закона параметри за започването на проверка на имущество ясно показват, че целта са необяснимо богатите, а не обикновените граждани, разясниха посланиците, чиито правителства упорито настояваха българското правителство да приеме такъв закон.

Според окончателно гласуваните текстове, бъдещата комисия за конфискация ще може да завежда дело за отнемане, ако констатира разлика от минимум 250 000 лева между доходите и имуществото на проверявания за последните 15 години. Проверката ще е тайна и ще може да продължи до година и половина. Освен това комисията ще може да започне работа и по сигнал от чиновник или обикновен гражданин, че дадено лице се е облагодетелствало със 150 000 лева или повече от констатирано административно нарушение.

"Хората няма смисъл да се притесняват, защото нито ЕС, нито страните членки ще прилагат такива закони, ако има притеснения, че с тях ще се злоупотребява. Така че да, хората може да се притесняват, но поне според мен важното е как петимата членове на тази комисия ще бъдат избрани и ако това се направи по един открит, прозрачен начин, така че кандидатите отчетливо да кажат какви са им квалификациите, парламентът да ги проучи, да ги подложи, ако трябва, и на разпит, за да сте сигурни вие, че тази комисия ще оперира успешно", коментира Джонатан Алън.

Американският му колега също изрази увереност, че с новите текстове няма да може да се злоупотребява, тъй като производството за отнемане на имущество се води в съда и магистратите имат последната дума.

"В САЩ сме уверени, че тази процедура е адекватна и че тя предпазва правата на хората. Да, има хора в България, които се притесняват, защото те имат, да речем, жилище, печелят някакви пари, но в следващия момент виждат как хората карат бентлита, имат по две вили на морето, без да имат някаква работа, някакви приходи, и вече точно това законодателство е насочено към тези, които имат много, без да печелят, а не трудещите се", добави Уорлик.

"Естествено, това законодателство ще бъде безкрайно зависимо от точното прилагане от една силна независима комисия, но най-важното, поне според мен, както и казаха моите колеги, е, че този закон очевидно не е насочен към обикновените български граждани", подчерта и немският посланик Хьопфнер.

Карел ван Кестерен също поздрави управляващото мнозинство за приемането на закона и каза, че се надява в следващите месеци обществото да "поеме своята роля, така че да наблюдава какво върши комисията, за да се създадат допълнителни гаранции, за да се предотвратят проблемите, от които някои хора се страхуват в момента".

"Мисля, че този нов закон ви води в правилната посока. Нещата би трябвало да се подобрят. Ако той е достатъчно добър, вече ние ще разгледаме всички аспекти на борбата ви срещу корупцията, срещу организираната престъпност, на тригодишни периоди, и вече, пак повтарям, че това е инструмент България да се приближи още повече към европейските стандарти на борбата с корупцията и престъпността", добави френският му колега Филип Отие.

Според посланиците приемането на закона със сигурност ще бъде отразено от ЕК като положителна стъпка в предстоящия доклад по механизма за сътрудничество и оценка, но по-важно е как той ще започне да се прилага.

"Мисля, че докладът, който ЕК ще подготви, ще покаже отчетливо, че има напредък в България, но, както всички знаем, ЕК е независима институция, тя си подготвя собствените доклади и просто трябва да изчакаме и да видим какво ще е съдържанието. Сигурен съм обаче, че ще бъде подчертано, че има напредък в България", смята датският дипломат Коре Янсон.

Холандският му колега Кестерен пък припомни, че страната му е поставила като условие да подкрепи България за Шенген – оповестяването на два положителни евродоклада, "и ако този е положителен, както се надявам, вие ще сте направили сериозна стъпка в правилната насока".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    До 21; Най-сетне добър тон в мненията, без намеса на майки, баби т.н. Не мога да си представя, че посланиците говорят от свое име, а и никъде не казват това, което би трябвало изрично да направят. Те са представители на своите съответни страни и правителства и не могат да имат публично свое мнение. И хич не стоят в парламента да слушат приемането на закона от лично любопитсво до късна доба. Там седят за да видят приема ли се закона, кои са против и т.н. Въобще гледат си съвестно работата. Щом сме в отбора наречен Европейски съюз ще трябва да спазваме правилата на "играта". Посланиците следят дали това е така!

  2. Анонимен
    #22

    Ех това ако, ако го нямаше заглавието щеше да бъде съвършенно. Да, ама не! На кого ще продава държавата конфискациите. На поставените лица на мутрите. Никой не иска да има нещо общо с тях или техни имоти. Още една структура, която ще лапа.

  3. Анонимен
    #21

    До 18: позволи ми да не се съглася с тебе, защото зная, какво пиша. Това не е мнението на държавите, които тези посланици представляват, а тяхно лично мнение и то формирано на базата на (1) препоръката на ЕК (впрочем, записана в предишен доклад по контролния механизъм СЪС съгласието на Българската страна, т.е. сегашното наше глупаво правителство) България да приеме такъв закон и (2)българските медии. Нито държавите, нито техните посланици са имали време да се запознаят с приетия закон, защото той

  4. Анонимен
    #20

    Ха-ха-ха и това ако не са противоречащи си глупости :))). Значи според посланниците законът е калпав, но в ръцете на добрите може да проработи :))). Да, ама тъй като добрите в БГ отдавна ги няма значи циркът ще бъде голям :)). Те от ГРОБ едно експертно назначение нямат - само некадърни партийни кадри, а тия ми говорят за прозрачен избор, професионализъм и т.н.

  5. Анонимен
    #19

    Голямо шоу, голямо нещо! Сякаш приемаме нова конституция. И всичко се свежда до някаква си комисия с 29 подкомисийки, назначавани от правителството?! И само това било проблемът! Законът проверява придобитото от 1998 г.насам. Къде останаха кредитните милионери, фалиралите банки,имотите в чужбина /на Президента например/,депозитите в чужди банки. Че в мрежите на закона ще попаднат средни и дребни риби е факт, но големите сомове и акулите ще останат незасегнати!

  6. Анонимен
    #18

    До 14 16; България е член на Европейския съюз и това са посланици от големи държави в него, а също на САЩ. Тези хора си казват мнението и по вътрешни въпроси за страната ни - не бива да се забравя, че това е мнението на държавата, която представляват. Реферът е Европейският съюз, не посланиците! Законът е даже закъснял, но да видим дали и как ще бъде прилаган. Не бих желал да си имам работа със съдии на ГЕРБ или на когото и да било! No 14, за съжаление, просто не може да си представи България да има независими съдии. БКП/БСП показаха голяма далновидност като прокараха в конституцията несменяемост на съдиите!

  7. Анонимен
    #17

    16-Абсолютно съгласен- тези посланици започнаха да приличат на политбюро

  8. Анонимен
    #16

    Би трябвало изискванията за получаване на агреман за посланик в България да са много по-високи от критериите, утвърдени в международните отношения. Предвид факта, че някои от тукашните посланици фактически формират съвет, управляващ икономиката, съдилищата и държавните дела на българска територия. Веднъж встъпили в длъжност, те не носят никаква отговорност за управленческата си дейност в приелата ги страна и за нейните последици за местното население. Поради това мнозина от тях приемат длъжността си не за работа, изискваща знания и компетентност, а за някакво развлечение, отвличащо ги от еднообразието на тукашното им ежедневие.

  9. Анонимен
    #15

    Тези умни посланици кога са видяли в Б-я нещо независимо ? И къде са видяли независими мутри и милиционери ? И защо не казаха това си мъдро мнение преди приемането на закона ? Сегашните им изказвания приличат на измиване на ръце след като месеци наред "рекламираха" по недопустим начин този нескопосан закон. Я да вземат да си правят експериментите някъде из третия свят.

  10. Анонимен
    #14

    До 13: ти да не би да предпочиташ ГЕРБ да ти раздава неговото правосъдие? Не ти ли стига вече? Не, не такъв фашизоиден закон е искала Европа! Европа иска България да стане нормална държава, а вече 20 години другарите от ЦК не ни позволяват, а най-малко децата, внуците и слугите им в ГЕРБ! Затова следва поредното измитане...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.