Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за КПКОНПИ мина на първо четене, но с обещание за сериозен ремонт

12 коментара
Снимка: БГНЕС

Ключовият законопроект за КПКОНПИ мина на първо четене в правната комисия, но с обещание, че ще се ремонтира сериозно преди окончателното му приемане. Проектът бе подкрепен от ИТН, които също се заканиха, че предстои много работа по текстовете.

От партията на Слави Трифонов гласуваха "за", както бяха обещали, но без особено желание. Андрей Михайлов заяви, че при всички случаи текстовете ще се пренаписват. Той коментира, че този закон ще надживее това народно събрание и затова трябва да е качествен.

Ива Митева произнесе дълга критична реч, в която неколкократно нарече закона абсурден. Тя посочи, че имало страшно много проблеми със самите декларации за имущество и интереси, които и в момента се подават. Митева посочи, че на нея лично ѝ се е наложило да подава шест пъти декларация, въпреки че си оставала на една и съща длъжност. Тя нарече абсурдно и приравняването на секретарки и шофьори на висши публични длъжности, поради което те също подавали декларации.

"Имаме страхотно много работа между първо и второ гласуване", коментира тя.

Механично разделяне, механично събиране

Със законопроекта на КПКОНПИ се дават разследващи функции. Освен това комисията се разделя на две – за борба с корупцията и отнемане на имущество. От ГЕРБ обявиха, че няма подкрепят, защото това било просто "механично разделяне".

Ироничното в случая е, че преди години, когато именно бившите управляващи създадоха комисията в сегашния ѝ вид, бяха обвинявани, че събират механично няколко институции. Преди да подаде оставка бившия шеф Сотир Цацаров също заяви, че поне актикорупционната дирекция би следвало да се върне откъдето е дошла – в ДАНС.

Сега самите ГЕРБ се заловиха за фразата "механично" и не спряха да я повтарят. Бившият правосъден министър Екатерина Захариева на няколко пъти нарече закона "миш-маш". Тя посочи, че председателят можел да повтори шестгодишния си мандат и нямало изискване за юридическо образование на инспекторите, които по план трябва да разследват корупционни престъпления. Според Захариева с такива формулировки инспектор може да стане и човек, завършил румънска филология. Тя заяви, че тези хора би следвало да познават поне НК и НПК, след като ще работят така.

Кумове и кръстници

От "Демократични България", които също подкрепиха законопроекта, също дадоха да се разбере, че не са особено доволни от него. Атанас Славов коментира, че са нужни промени по линия на конфликта на интереси. Той заяви, че формулировките трябвало да се променят така, че той са се отнася и до кръстници и кумове, с които често пъти имало по-силна емоционална връзка, отколкото при истински роднини. В момента само кръвното родство се счита за връзка, от която би могъл да произлезе конфликт.

Славов говори и за деклариране на членство в в организации като маонски ложи и тамплиески ордени.

Правите си собствена бухалка

Бившият туристически министър Николина Ангелкова обвини управляващите, че си правят собствена бухалка, защото искат да назначат начело на комисията вътрешния министър Бойко Рашков. Тя ги призова изцяло да пренапишат проекта.

И двете със Захариева на няколко пъти заявиха, че законът се приемал intuito personae, т.е. с оглед личността, очевидно намеквайки за Рашков.

Славов ѝ отговори, че при досегашните председатели Пламен Георгиев и Сотир Цацаров е имало злоупотреби, които не са забравени. Георгиев си тръгна от КПКОНПИ след скандал с имотите му. Цацаров също подаде оставка.

Да дадем знак

Законът трябва да се приеме на първо четене, за да се даде знак накъде вървят управляващите, заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Той коментира, че борбата с корупцията у нас имала дълга трагикомична история, достойна за перата на Илф и Петров. Иванов заяви, че всички неуспешни опити за създаване на антикорупционен орган са заради нежеланието да се реформира прокуратурата. Докато това не се случи, всичко останало ще е някаква форма на ерзац, коментира той.

Ние сме против корупцията, но не по този начин

Законът има толкова много несъвършенства, че те могат да се обсъждат до 5 часа сутринта, заяви депутатът от ГЕРБ Бранимир Балачев. Обсъжданията така или иначе продължиха почти до полунощ в сряда. Балачев разпалено коментира, че не трябва да се създава нов разследващ орган, защото вече има достатъчно такива. По думите му този закон насърчава доносничеството. Балачев заяви, че всеки можел да навреди на всекиго само с един сигнал, а ако инспекторите не го харесват, можели да му създават проблеми в продължение на години.

"Ние сме против корупцията, но не по този начин", коментира депутатът и заяви, че ще гласува против.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bgp
    #12

    Чалгарите са ясни , заедно с гербо-комунистите и турците няма да допуснат да бъде приет закона ! Разочаловащото е , че от ДБ , като Славов и те се правят на велики мислители ...... тя работата на живот и смърт , от ДБ взели да се вторачват в запетайките ! Ясно е , че с такива като Христо Иванов и подобни , никаква работа не може да се свърши , като го потвърждава и практиката всъщност до днес ! Нужни са извънредни мерки , за спасение на завладяната държава , Дбейците философстват !

  2. Мазен Кумунис
    #11

    Другари, да подкрепим всички комунистическия отпадък Рашко Дамаджната за бухалка на Просто Киро! Венсеремос! ;)

  3. Сикаджун
    #10

    През 2006 - 2021 г. 132 МИЛИАРДА лв бяха усвоени от следните лица : Цв. Карагьозова, Цеко Минев, Петя Славова, Маргините от сик, Маджо, Шиши, Ковачки. Учудващо е, че Ива Митева не се притеснява от този факт!? Логично е лицата, които си усвоиха тези 132 МИЛИАРДА лв от джоба на българския данъкоплатец, да не искат КПКОНПИ да има разследващи функции и Бойко Рашков да оглави тази институция, защото над тях има разтворен чадър от Каскета и Цацата. Но защо Ива Митева не желае статуквото да се промени? Нали уж беше човек с чиста съвест?

  4. Сикаджун
    #9

    От Бойко Рашков и КПКОНПИ с разследващи функции се страхуват всички онези лица, които имат пари и имоти, придобити по престъпен начин - кражби, корупция, рекети, наркотици, проституция, търговия с човешки органи. Тиквата и чалгар Слафчо са ясни! А Ива Митева защо се дърпа за предложените промени, а именно КПКОНПИ да има разследващи функции? Или и Ива Митева си има своите малки тайни?

  5. Сикаджун
    #8

    Спомням си, че преди години Боко Тиквата и сие създадоха някаква измислена инструкция - боркор. Така и не стана ясно каква корупция пребори този боркор или важното беше хората на статуквото да са на държавна служба, да взимат огромни заплати и да имитират дейност. Мата Хари Д. А. от харема на Тиквата със сигурност ще има амнезия за този боркор. Боко Тиквата ги бил хващал, те ги били пускали... И кого точно хвана Тиквата - Маргините от сик, Маджо, Шиши, Таки, Брендо?

  6. Сикаджун
    #7

    Вижда се, че Боко Тиквата и неговите слуги са се заинатили като магаре на мост и не желаят КПКОНПИ да има разследващи функции и Бойко Рашков да оглави тази институция. Личи си отдалеко кой най - много е крал в тази държава...

  7. Мазен Кумунис
    #6

    ГЕРБ! ;)

  8. Patagonia
    #5

    Вероятността за нов кабинет с премиер Асен Василев или Даниел Лорер расте от ден на ден. По моето скромно мнение от 60-65% в миналата Неделя до 70-75% днес, шанса за нов кабинет е доста реален. Мисля, че главната заслуга ще бъде на Корнелия Нинова. Надявам се никой да й се мота в краката за да си свърши работата и добри новини най-късно до идващият Понеделник. Да си пожелаем страстите да утихнат и епитети, свади, лични нападки и словесно- запалителни бомби да престанат дневната си циркулация. Днес от ИТН имаше заявление, че допирните точки в политическите нагласи и виждания между БСП и ИТН нарастват. Пожелавам успех на управляващата коалиция.

  9. АниD
    #4

    Когато борбата с корупцията в България се сведе до персонализация и кадруване на една единствена персона, която да бъде решаващ фактор, която и да е тази персона, това е отблъскващо и дори бих казала, будещо отвращение и недоверие. Това, което се разиграва в момента на "политическата сцена" просто е обидно за всеки ужававащ себе си избирател. Ами вървете на...змийския остров...

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.