Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за вероизповеданията пред промяна?

0 коментара

Възможно е да бъдат коригирани текстове в закона за вероизповеданията, който бе приет в края на миналата година. Това заяви днес шефът на парламентарната комисия по вероизповедания Лъчезар Тошев след среща с докладчика от Парламентарната асамблея на Европа Доменико Контестабиле.

Тошев уточни, че за това ще се мисли след като се произнесе Конституционният съд и след доклада на сенатор Контестабиле, който се очаква да е готов през януари догодина. При корекциите ще се спазят и препоръките в експертизата на Съвета на Европа. Така ще може да имаме един добър закон за вероизповеданията, обясни Тошев.

Законът е много добър, но може да възникнат проблеми при прилагането му, е отбелязал сенатор Контестабиле пред депутатите от комисията по вероизповеданията.

Привилегирована ли е Българската православна църква, която в чл. 10 от новия закон се прогласява за юридическо лице, а всички останали са длъжни да кандидатстват за регистрация в съда? Това е бил един от въпросите, които е поставил Контестабиле пред депутатите. Другите му питания били свързани с чл. 7 от закона, в който се казва, че свободата на вероизповеданията не може да бъде насочена срещу националната сигурност. Допуска се ограничение на правото на вероизповедание и в случай, когато религиозните институции се използват за политически цели.

Двата текста от закона са предмет на критика и в експертизата на Съвета на Европа, която бе разпространена вчера в парламента.

Гиньо Ганев от "Коалиция за България" е уверил представителя на ПАСЕ, че православието е традиционна религия, но не е обявено за държавна. Вносителят на проекта за вероизповеданията Борислав Цеков от НДСВ изтъкнал, че законът дава право на отделилите се от едно вероизповедание да се регистрират в съда.

Похвални думи за закона сенаторът чу от владиците на патриарх Максим. Депутатите, атакували текста, че традиционното вероизповедание в страната ни е православието и глава на БПЦ е патриарх Максим, са "сили, които не принадлежат към Светото православие и искат да унижат ролята на църквата", каза митрополит Дометиан.

Представителите на алтернативния синод на Инокентий обаче информираха наблюдателя за случаите на насилие, които са резултат от закона. Сенаторът е бил запознат със скандалното поведение на Варненския митрополит Кирил спрямо отец Любомир Попов. Самият свещеник подробно е разказал за гардовете, които владиката на Максим изпрати в неговия храм и го отстрани въпреки подкрепата на вярващите.

Главният мюфтия Селим Мехмед е казал пред сенатора, че в закона има дискриминационни алинеи, които предвиждат при всяка промяна на обстоятелствата и на състава на изповеданията да се взема санкцията на съда, а това не е валидно за БПЦ. Трябва да има равенство и еднакъв статут, посочи той. Мехмед отбеляза, че новият закон не ограничава изповядването на мюсюлманската вяра.

Днес евродокладчикът разговаря с представители на католическите и протестантски църкви, и с израелтяните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.