Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закони спъват дуалното обучение

Паралелките са пълни, дисциплината се подобрява, намаляват отсъствията

0 коментара
Сн. БГНЕС

Нормативни пропуски са една от основните пречки пред т. нар. дуално обучение в България. До края на март министерствата на образованието, социалната политика и икономиката трябва да намерят решение на проблемите, които след това да бъдат обсъдени и евентуално приети от парламента.

Това стана ясно по време на съвместно заседание на парламентарните комисии по образование, социална политика и икономика, посветено на този вид професионално обучение. Прилагането му в България започна по проекти с европейско финансиране, а от тази година са осигурени и 300 000 лева от държавния бюджет за стипендии на учениците.

Ползи

В дуално обучение се включват ученици от професионални гимназии, които три дни в седмицата работят по специалността в местни фирми. За работата си в компаниите гимназистите получават заплащане и сключват трудови договори. Тъй като част от младежите не са пълнолетни, за наемането им се иска разрешение от Главната инспекция по труда.

Паралелките с дуално обучение вече са пълни, при положение че преди това не бяха особено привлекателни за кандидат-гимназистите, твърди Петя Евтимова, ръководител на един от проектите за дуално обучение. Броят на отпадащите ученици в такива училища рязко намалял. Дисциплината се подобрила, тъй като децата придобивали трудови навици като това да отидат на работа навреме, а това се отразявало и на поведението им в училище - закъсненията и отсъствията от час намалели.

Интересът от страна на работодателите също расте, като в програмите се включват основно български фирми, стана ясно още от думите на Евтимова. Компаниите обаче настояват да се въведе и законово изискване учебните програми да се актуализират на всеки три години, за да са съобразени с последните тенденции в съответния сектор.

Специални договори

Подписването на трудови договори по Кодекса на труда създава проблеми на фирмите, обясни Петя Евтимова. От изказванията на министрите и депутатите по време на комисията се разбра, че ще се прави специален договор за работа по време на образованието. Много е вероятно той да не дава право на платен отпуск на учениците, какъвто се полага при нормалните трудови договори.

Възможно е учениците да не се осигуряват за всички рискове като за болест например, а само за трудови злополуки. Ще трябва да се реши и въпросът с плащането на здравни осигуровки, тъй като младежите се осигуряват двойно - веднъж от държавата и веднъж от работодателя. Вероятно ще се приложат правилата, които важат за работещите студенти - те трябва да декларират, че работодателят им ги осигурява, за да спрат плащанията за здраве от държавата.

Краен срок

Тези проблеми не се поставят за първи път, а по разрешаването им трябва да мисли работна група, в която влизат представители на социалното, образователното и икономическото министерство. От изказванията на министрите стана ясно, че проблемът продължава да виси заради спор в кой точно закон да бъде уреден. Според социалния министър Бисер Петков това трябва да се случи в специалния Закон за професионалното образование и обучение, а не в общите - кодексите на труда и за социалното осигуряване. На същото мнение е и председателят на социалната комисия и бивш министър на труда Хасан Адемов. Той даде за пример, че по този начин е уреден въпросът с договорите на специализантите по медицина.

Според министъра на образованието Красимир Вълчев обаче промените не трябва да се правят в Закона за професионалното образование и обучение, а в Кодекса на труда. Аргументите му така и не станаха ясни.

Според Петя Евтимова някои работодатели имат проблеми и с получаването на разрешения от Главната инспекция по труда за наемане на непълнолетни. Тя определи като абсурдни ситуациите, в които фирмите имат зелена светлина да сключат договори с учениците през лятната ваканция, но получават отказ за това по време на учебната година.

Няма статистика за това колко са издадените разрешителни за наемане на ученици, участващи в дуално обучение. Според данните на инспекцията по труда за миналата година са получени общо 7088 искания за наемане на младежи под 18 години. От тях около 6500 са одобрени, а 128 - отхвърлени. През 2016 г. исканията са били близо 5300. От инспекцията по труда обясниха, че откази се дават, ако условията на труд не позволяват наемането на непълнолетни и допълниха, че и за напред ще отказват разрешения, ако средата е нездравословна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.