Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законодателната власт работи хаотично и стихийно

0 коментара
Законодателната власт работи хаотично и стихийно
Българското законодателство се развива хаотично, необмислено и "на парче". Това са основните изводи, поместени във втория брой на изданието "Юридически барометър", представени във вторник от ръководителя на проекта и бивш образователен министър Даниел Вълчев.

По думите му през втората половина от 2010 г. парламентът е приел 103 закона, а е изменил над два пъти повече – 231. Законите за ДДС, за кредитните институции и за акцизите и данъчните складове дори са били поправени, преди да влязат в сила току-що приетите им предишни редакции. Общият брой на всички изменения и допълнения е 1237, сочат данните.

Четири закона са били приети от депутатите с обратно действие, а 19 са влезли в сила още в деня на обнародването им. Това, според "Юридически барометър", на практика лишава гражданите от възможността да се запознаят предварително с промените.

Даниел Вълчев отбеляза още, че 40 закона са били променяни или допълвани повече от един път за тези шест месеца. Като "рекордьори" бяха посочени Кодексът на социалното осигуряване (6 пъти), Законът за здравето и Кодексът на труда (по пет изменения).

По думите му има случаи на директно посягане върху гражданските права, каквито са в Кодекса на труда и в поправката в Закона за висшето образование, с която се въведе платено обучение за студентите.

"Защо да не го направим и в езиковите гимназии - 100 деца безплатно, другите 100 деца - родителите им, като имат пари, да влизат. Това прилича малко на автосерзив "Изток" по времето на Указ 56 - до 18 часа ковеш за държавата, след 18 часа - чукаш частно", коментира ексминистърът.

Той разкритикува и практиката да се приемат законови промени, без да се анализира реално необходимостта от тях. И даде за пример изменението на Закона за народната просвета, което въведе задължителната предучилищна подготовка за 5-годишните деца. Според Вълчев 80% от децата са ходели на детска градина и преди поправката.

"200 деца са тръгнали допълнително на предучилищна възраст. Когато се твърди, че има голяма воля за реформи, наистина трябва да проследим какви са след това съответните резултати", добави той.

Омбудсманът Константин Пенчев изрази притеснения заради поведението на някои народни представители, което граничело с директно нарушение на конституцията. Повод за коментара му стана изказване на депутат в парламента, че трябвало да се обмислят законодателни промени, които да помогнат на "Топлофикация" да увеличи събираемостта на таксите.

"Да правим закони, за да уредим възможността на едно търговско дружество да си събира вземанията, това е par excellence нарушение на конституцията. Питам тогава защо да не се направи пък един закон да подпомагаме пенсионерите, които нямат пари да си платят парното, да им го плаща някой друг", възмути се Пенчев.

"Юридически барометър" констатира още, че лавинообразно расте броят на подзаконовите нормативни актове, което, според Вълчев, "прави лошо впечатление". За второто шестмесечие на 2010 г. Министерският съвет е допринесъл за статистиката със 188 акта, земеделският министър – със 110, а здравният – с 93.

В същото време се задълбочава тенденцията за увеличаване на осъдителните решения срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург - 81 за миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.