Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законопроектът за културното наследство няма да спре иманярството

17 коментара
Законопроектът за културното наследство няма да спре иманярството

Експерти, представители на държавни институции, бизнесмени и културни дейци направиха на пух и прах внесения от председателя на парламентарната комисия по култура Нина Чилова законопроект за опазване на културно-историческото наследство. Това стана на обществен дебат по темата във вторник.

Нормативното уреждане на културното и историческото наследство се проточва в годините и досега не може да намери решение поради разнопосочните интереси и лобитата най-вече на частните колекционери. Работата на проекта продължава от месеци и няма изгледи скоро да приключи с приемлив проект, който да влезе в пленарната зала.

"Законопроектът отваря широко вратите за масова престъпна дейност, инкриминирайки изцяло усилията по инвестиционната дейност в предмети на културата", заяви във вторник икономистът Емил Хърсев.

Проф. Евгени Сачев, преподавател в катедра “Културно-историческо наследство” към Висшето училище по библиотекознание и информационни технологии заяви, че е документът е хаотичен. По думите му разпоредби, третиращи една и съща материя, са разпръснати в редица текстове, а авторите не знаели основни понятия и категории

Според инициаторите на обсъждането в законопроекта няма концепция за собствеността на паметниците на културата. Заложената в проекта идея всички частни колекции да станат собственост на държавата е в противоречие с други закони и се нарушава конституционният принцип за неприкосновеност на частната собственост. В законодателството и преди, и след 10 ноември няма забрана за частна собственост върху културни ценности, припомнят организаторите. Според тях в законопроекта не е изяснен и въпросът с опазването на недвижимото културно наследство.

Със законопроекта не се решава въпросът с иманярството, беше мнението на много от участниците в обсъждането, между които и прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов. Той отбеляза, че в проекта липсва необходимата връзка с Наказателния кодекс. Според Соларов законът трябва да е рамков, а отделните проблеми да се решават с наредби.

По думите на археолога Тодор Чобанов годишната печалба от нелегалния трафик на културни ценности възлиза на 50 милиона лева. Според него така заложените текстове в проектозакона за културното наследство регламентират незаконния износ на съвременна българска живопис. "Искат да изнасят безконтролно класици на българската живопис под натиск на западни лобисти", заяви археологът.

"В частта "Частни колекции, търговски режим и концесиониране" проектозаконът за културното наследство е несъвършен. И не само е несъвършен, той е отстъпление от Закона за културното наследство от 1969 г. Не можем да си позволим 40 години по-късно да правим отстъпление от нещо, което вече е постигнато", заяви колекционерът Димитър Иванов, издател на вестник “Земя”.

Според мотивите на вносителите, които не присъстваха на дискусията заради дебатите в парламента по вота на недоверие към правителството, законопроектът въвежда в българската правна среда европейските директиви, модели и политики за “ефективно издирване, идентифициране, съхраняване, консервация, реставрация и социализация на културните ценности”. Проектът, според авторите на проекта, е “бариера срещу иманярството, ограничава възможностите за развитие на черния пазар на културни ценности, създава правила и прозрачност в собствеността, движението, ползването и търговията с тях”.

В становище на Нина Чилова, прочетено на дискусията, се посочва, че комисията по култура почти единодушно е подкрепила законопроекта. Своя позиция беше изпратил и Бойко Ватев, депутат от комисията, според когото философията на законопроекта е погрешна, обрича на национализация частните колекции и ще доведе до скриването им или до засилването на трафика за чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ostropisec
    #19

    На сайта на АРХЕА е пуснат прелюбопитен и полезем анализ озаглавен - "Собствеността върху културни ценности в Българската законодателна традиция до 1944 г." http://archaeology.zonebg.com/law.htm Оказва се, че Нина Чилова е излъгала народните представители, като от трибуната на парламента е твърдяла : "Искам да започна най-напред от основния въпрос, който Вие споменахте и който като че ли в медийното пространство създава най-големите спекулации по отношение на закона и съпротивата за неговото приемане.

  2. DO MEDIAPOOL
    #17

    Vashata reporterka ili ne e v chas ili ste vzeli pari ot Cherepa. Sbirkata, koyato citirate beshe organizirana ot kolekcioneri, a protiv zakona se izkazvat Hristoskov ot fondaziata na Bozkov i Bozidar dimitrov i Hursev. Moze bi zashtoto Kostov navremeto uzakinu kolekziite...

  3. BN
    #16

    .

  4. Deko
    #15

    Pazechti nazionalnoto bogatstvo.

  5. obiknoven kolekcioner
    #14

    Ето , започна се с плюенето , ах , каква ярост :)))Не само мутри са колекционери , а хиляди обикновенни хора , лекари , строители , икономисти , адвокати и др . Те в какво са виновни , че са били с достатъчно възможности и интереси да колекционират , а ? А , стига с тия форуми .Само злоба и нищо конструктивно

  6. тодор костов
    #13

    вижте позицията и законопроекта на Археа http://archaeology.zonebg.com/law.htm мисля че нещо подобно трябва да се направи

  7. разумен човек
    #12

    Така е , като Нина Чилова и сие , криеха законопроекта от всички , включително и от Европейския съюз . Не може след като държавата е абдикирала от задълженията си в течение на 25 години и на практика това което е опазено е опазено от колекционерите , факт , иначе щеше да е в чужбина , сега хитро да иска национализация . Всеки нормален , човек ще разбере , че ако не са някои хора с това хоби , всичко щеше да е навън . Е , питам аз , кое е по добре , всичко да е в чужбина или в България . Разбирам че има много озлобени и тесногръди хора които , предпочитат всичко да е в чужбина , само и само съседа им който се е сетил преди 20 години да колекционира , сега да му е зле . Да , ама не………:))))

  8. кънчо
    #11

    тая кога е написала толкова много глупости.та тя спи и когато ходи.

  9. Иманярчето
    #10

    Чуждото се жзема и насред път.Това са всички старинни предмети, изкопани в България.

  10. Az
    #9

    Az ziveja v Amerika ot 35 godini.Sabiram anti4ni moneti i predmeti ot rajoni na Italia;Garzia,Ispania,Bulgaria dori Turzia. Vsi4ko koeto imam sam kupil tuk. Predi 20-25 godini sam kupuval moneti na edro, v njakolko ot opakovkite imashe vid sertifikati s nadpis "HEMUS".Az ne znaja koi e tozi "HEMUS", no kato 4eta tezi redove ot Bulgaria si zadavam vaprosa" zashto tezi vsi4ki kolekcioneri i moi bratja po hobby ne stanete 4lenove na tozi "HEMUS" i da vleznete v grupata na pazenite ot zakona"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.