Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законови поправки може да блокират търсенето на подземни богатства

10 коментара
Законови поправки може да блокират търсенето на подземни богатства

Проучването и търсенето на подземни богатства може да се окаже на практика блокирано заради поправки в Закона за подземните богатства, които в момента се обсъждат в парламентарната комисия по икономика, енергетиката и туризъм преди да влязат за второ четене в пленарна зала. Това предупреди пред Mediapool експертът Христо Казанджиев от Българския енергиен форум, който доскоро бе директор на дирекция “Концесии“ в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Според него най-големият подводен камък в предложените от бившия му работодател поправки е изискването дейностите по търсене и проучване на подземни богатства да се извършват след съгласието на собствениците на терените, попадащи в територията, дадена за изследване на съответната компания.

"Особено когато става въпрос за проучване и търсене на нефт и газ терените обхващат няколко десетки квадратни километра и се засягат най-различни собственици“, обясни Казанджиев. В момента правото за преминаване на фирмата, която ще изследва площта, не е обект на разрешителното, тя сама се оправя със собствениците. Единствено, ако възникне проблем, иска от държавата да отчужди съответната територия, каза той.

“И в момента Законът за подземните богатства не е съвършен, но предлаганите поправки, които трябваше само да прехвърлят на МИЕТ цялата отговорност за концесионирането, докато се подготвят новата стратегия за подземните богатства и изцяло нов закон, не само не отстраняват сегашните слабости, но създават допълнителни бариери пред бизнеса“, заяви експертът.

Като притеснителна поправка той посочи и предложение на депутата от ГЕРБ Емил Димитров и група народни представители, според което, дори когато концесионерът е освободен от държавата от задължението си да внася съответното възнаграждение в бюджета, той да трябва да прави отчисления в общинската хазна, на чиято територия работи.

В момента законът предвижда 30 на сто от дължимите към държавата такси за използване на терена за търсене или добив на подземни богатства да отиват в местните бюджети. По искане на концесионера в случай на негови финансови затруднения тази такса може да се опрости от държавата. Предложените от МИЕТ поправки предвиждат съотношението в таксата за държавата и общините да стане 50:50, а искането на Димитров е парите за общините да са дължими, дори и ако националният бюджет се е отказал от своя дял.

И в момента има концесионни договори, които не се обслужват заради финансови проблеми на титулярите им, подобно решение ще влоши инвестиционния климат в областта на търсенето и проучването на природни богатства, смята Казанджиев.

Фирми от бранша с намерение за бъдещи вложения в подобни изследователски дейности пък изказаха пред Mediapool притесненията си от това, че в закона се вкарва изрично изискване кандидатите за разрешителни за търсене и проучване на подземни богатства да предоставят финансови отчети за дейността си за три години назад. Според потенциалните инвеститори така се слагат пречки пред новорегистрирани компании с интерес към различни метали и суровини. Честа практика в бранша е да се създават специални дружества за конкретни терени и те няма как да представят документи за дейността си.

Досега изискванията към потенциалните кандидати се обявяваха за всяка една процедура за предоставяне на разрешително. От МИЕТ обаче са казали, че са склонни да разхлабят изискванията за инвеститорите и при новорегистрирани дружества да се приемат отчетите на акционерите в тях за три години назад.

Отделно дружествата са скандализирани от поправка, предложена от Димитров и предвиждаща разделяне на даваните за добив терени на два вида площи – концесионна, включваща находището или отделни негови участъци, и площ, необходима за осъществяване на дейностите по концесията извън добива. Върху вторият вид площ се разполагат съоръжения и постройки, необходими за извършване на добива, обясняват компаниите от бранша.

Според тях няма логика да се разделят площите, а според Казанджиев с въпросната поправка се обслужват единствено интересите на община Етрополе, с която депутатът Емил Димитров е пряко свързан покрай бизнеса си.

Става въпрос за находището, ползвано в момента от “Елаците Мед“, което в по-голямата си част попада в община Етрополе, а по-малката – в други общини, обясни Казанджиев.

При разделяне на терена за добив на концесионна и друга площ, когато територията за добив попада върху повече от една община, тогава местните власти ще получават 70 процент от отчисленията от концесионната площ и 30 на сто от терена, нужен за разполагане на съоръженията за дейността. Така Етрополе ще получи 80 на сто от предвидените за общините отчисления от концесионното възнаграждение, а останалите общини ще получат много по-малко от досега правените плащания.

Димитров бе вносител и на поправка, която предвиждаше общините да поемат въобще търговете за търсене и проучване на подземни богатства и концесиите, но след скандал в парламентарната комисия по икономика по-миналата седмица, оттегли предложението си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. сюлейман
    #11

    Завист българска

  2. мутрофобия
    #10

    доникъде няма да стигнем!

  3. Щирлиц
    #9

    Не се създава, а се преразпределя (краде)

  4. Иван
    #8

    Всички предприятия за добив, като изкопат които им е изгодно оставят лунни пейзажи след себе си.В Америка например, собственик на подземнита богатства е собственика на земята, ама в България, как да дадат право на обикновенния човек да печели. И се почват едни процедули за концесии, а след като зависи от подпис на човек, който е на това време за определен период и не дава нищо свое, корупцията е гарантирана. Дали ще са СДС, БСП, ДПС, ГЕРБ - парите нямат партия и не миришат!Всички големи инвестиции в България са свързани с концесии - циментовата промишленост и цветни метали. Явно им е било евтино! Иначе защо ще идват!

  5. Jesse Jackson
    #7

    Абсолютно съм съгласен с теб приятелю, точно така ще им секне далаверата на тия престъпници.

  6. Бисер
    #6

    Пеева, да бяхте показали снимката на геолога Казанджиев за да ви каже, че това не е петролна сонда, а петролна помпа.

  7. Бърдоквата
    #5

    Ще протестират я, като им прекъсват далаверата. Това сега е най-нашумялата далавера у нас. Една фирма, ригистрирана в едно апартаментче не знам си къде, без да има въобще някаква дейност кандидатства за такова "проучване". Съответно мястото отдавна е проучено и се знае какво се добива там, че и местните го добиват незаконно и на дребно го прадават тук и там. Същият "проучвател" ги взема, плаща им под масата и пълни камиони, които прадава тук и там скъпо и прескъпо, като не плаща данъци, осигуровки

  8. nestinara
    #4

    Точно за това говори!

  9. един
    #2

    колко шарани се наловиха на въдицата. Уважаеми другари, копаете в грешна посока. Целта не е защита на интереса на собствениците, а саботирането на всякакви опити България да използва собствени ресурси (колкото и малко да са), а не да внася руски. В момента, в който се оказа, че в у нас може да се добие известно количество газ, комунистите от ГЕРБ започнаха да търсят начин да защитят руския интерес. Същото се отнася и за евентуалния добив на шистов газ. По-долу, един другар, с ник на руски разузнавач, иронизира как било при "дясното управление". Къде видя бе, другарю, дясно управление? Та той и Станишев е десен като черен полковник, в сравнение с герберите...

  10. Рони
    #1

    Абе ти си уникален идиот. Точно при лявото управление се КРАДЕ и ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯ, това което е създано с труда на хората. Откъде се пръкват кретеноиди като теб???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.