Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законови промени ще позволят на службите да разследват кадровиците на Темида

50 коментара
Законови промени ще позволят на службите да разследват кадровиците на Темида
В кратки срокове ще бъдат приети законови промени, които да задължат членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да си вадят допуск до класифицирана информация. Такава надежда изрази в понеделник вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов.

Приемането на подобни промени на практика означава, че МВР и службите ще могат да разследват легално членовете на ВСС и да влияят върху кадровата им политика. Министър Цветанов смята, че така ще реши въпроса с онези висши магистрати, които са свързани с "Октопода".

Мнението му бе подкрепено от зам.-главния прокурор Валери Първанов, който в понеделник заяви, че "има колеги и в съда и в прокуратурата, които са влезли през задния вход".

От думите на министъра не стана ясно точно кой закон ще бъде променян – дали този за съдебната власт или за защита на класифицираната информация.

"Всичко е възможно, това е дискутирано в законодателните промени, които скоро ще бъдат приети. Знаете, че министър Попова (министърът на правосъдието-бел.ред.) предлага цялостна концепция за реформа на съдебната система. Тези, които взимат кадровите решение в съдебната система да бъдат максимално сигурни сами за себе си, че отговарят на изискванията да боравят с класифицирана информация. В момента нямат правна възможност. Трябва да се направи преглед на законодателството", заяви Цветанов.

За пръв път той оповести идеята си миналия месец, но срещна остър отпор от страна на ВСС, който в необичайно директна позиция обяви, че членовете на съвета са магистрати по силата на конституцията и ЗСВ и като такива имат достъп до секретна информация по право.

Цветанов обаче обясни, че във ВСС има не само съдии и прокурори, а и научни работници и адвокати.

В становище, публикувано на 20 април, т.нар. правителство на съдебната власт обяви идеята на Цветанов като опит за намеса на изпълнителната власт и по-специално на контролираните от тях служби, в работата на магистратурата. Според ВСС това създава и "реална опасност" за функционирането на съвета, още повече, че няма процедура по отзоваване на членове при отказ на допуск.

Фактът, че членовете на съвета нямат допуск до класифицирана информация, стана известен по-рано миналия месец, когато главният прокурор Борис Велчев внесе в секретното деловодство на ВСС данните, събрани със специални разузнавателни средства от килиите на т.нар. група на "Октопода" на Алексей Петров.

Първоначално Цветанов предложи всеки член на ВСС да поиска допуск до секретна информация от ДКСИ. Очевидно след последвалата негативна реакция на съвета, той е решил да прибегне до законодателна промяна.

Тезата на Цветанов е, че "Октоподът" е проникнал в съдебната власт, но въпросът според него може да бъде изчистен окончателно, като бъде направена задълбочена проверка на всеки един от членовете му.

Противниците на идеята смятат, че въпросът може да се изчисти окончателно по друг начин - когато МВР и прокуратурата си свършат работата и излязат с конкретни обвинения и доказателства срещу който и да е провинил се магистрат. Всяко друго решение създава предпоставки за неправомерен натиск и задкулисни сделки между службите, МВР и висшите магистрати.

Министър Цветанов съобщи още, че се надява от началото на следващата година работа да започнат и новите спецсъдилица, които ще се занимават с делата срещу организираната престъпност, корупцията по високите властови етажи и злоупотребата с еврофондовете.

"До уши в Октопода"

"Ползата" от допуска до класифицирана информация на членовете на ВСС бе защитена и от зам.-главния прокурор Валлери Първанов.

"Ти го виждаш, че е затънал до уши в "Октопода", но няма какво да направиш", каза Първанов и добави, че магистратите, които "не стават", ще бъдат гонени "поединично".

На среща с ръководството на партия РЗС зам.-главният прокурор обясни, че законодателят трябва да даде достатъчно инструменти на системата да се справи с подобни магистрати и те да бъдат изкарани от нея.

"Когато явно се вижда, че даден магистрат си общува с представители на организираната престъпност, трябва да се намери начин и механизъм да бъде махнат", каза Първанов.

Според него обаче сегашната конституционна уредба дава достатъчно добри възможности при адекватно законодателство да бъдат решени всички проблеми на съдебната система. Затова прокуратурата трябва да остане част от съдебната система и да се адмирира кадровото израстване на магистратите, преминавайки през всички възможни нива и на прокуратурата и на съда.

Валери Първанов отчете като добро превръщането на ВСС в постоянно действащ орган, защото преди този си статут съветът само е утвърждавал чужди предложения, без да може да даде оценка по тях.

Според него обаче ВСС не може да се справи със задачата за отстраняване на негодните магистрати.

Прокурорът предложи да могат да се ползват специални разузнавателни средства при дисциплинарните дела, които се гледат от ВСС. Изключително е трудно да се стигне до осъдителна присъда на магистрат, допълни той и съобщи, че за миналата година има само пет осъдителни присъди и осем оправдателни.

Част от прокурорите – "абсолютно негодни"

Председателят на Етичната комисия към Висшия съдебен съвет Цони Цонев пък е на мнение, че един от тежките проблеми на държавното обвинение е кадровата политика и че "част от състава на прокуратурата е абсолютно негоден да изпълнява функциите, които са му възложени".

"Нямаше никакви принципи, по които да се изгражда кадровата политика при предишните двама главни прокурори. При Иван Татарчев и Никола Филчев кадрите са назначавани по субективни критерии, а не според възможностите на съответното лице", каза Цонев.

Според него трябва да отпадне парламентарната квота във ВСС, дознателите трябва да отговарят за масовата престъпност, а следователите - за тежката престъпност. Преминаването на следствието от МВР към съдебната власт през 1991 г. било съдбовна грешка, която довела до разкъсване на следствените връзки между разследващи органи и следствени служби.

"Следователите започнаха да работят чисто чиновнически и се стигна до този проблем, че оперативните данни не могат да бъдат трансформирани в годни доказателства за съда", каза председателят на Етичната комисия към ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. следовател
    #51

    Аз лично смятам, че всеки от ВСС и от нас разбира се, /следователи, прокурори, съдии/, трябва да минем през пълна проверка на службите. Който от нас откаже - вън!!! Положили сме клетва - ще я спазваме!!! За да се неутрализира мафията и продъжните елементи в системата ни - друг начин няма. Лично аз не се притеснявам от нищо. Който го е страх - да си дава оставката!!! Писна ми да правя дела против престъпници гадни, а в съда да правят от тях пари!!!ПЪЛНА ПРОВЕРКА ЗА ВСИЧКИ ОТ СИСТЕМАТА НИ!!!

  2. Очуден
    #50

    Аз предлагам в БГ да има само двама управници: Бате Бойко ще е майка и баща на нацията. Цецо ще му е дясна ръка и ще върши цялата работа а шефа на НСИ ще изнася статистиката месец по месец.

  3. chitatel
    #49

    i pozdravlenia za purvia posting.

  4. питанка
    #48

    Нямам нищо против всичките да ги проучат. И искам да знам резултатите от проучването. Само че може ли да ми каже някой, кой ще проучи проучващите? И дали Цветлин Йовчев, дето се беше обадил да плаши Пенгезов с компрометираща информация малко преди някаква мярка на поредната екзотична банда, е проверен за това какви връзки с кого има? Тия ли рекетьори от ДАНС безконтролно ще раздават допуск на когото и да било?

  5. бос
    #47

    в съдебната система толкова са затънали в кал че нямат лице да се опълчат на милиционерщината или пък ги е страх, защото няма човек който да не греши, а милициоинърт винаги ще намери нещо за което да те хване. Стар сталинско-комунистически опит има МВР. Родилните петна на комунизма са още по якичката на Цвятко. Жалко наистина за правосъдните ни органи ако позволят на това беззаконие. Жалко ако имат гнили хора и сами не се отърват от тях. Жалко за правосъдните ни органи ако се разделят на слуги прокурори

  6. До питанка
    #46

    парламента тези бози ще минат от раз

  7. следовател2
    #45

    Законът е закон, защото е закон ... останалото е противозаконно... който както иска да чете, аз съм за спазване на законите и за прозрачна прозрачност

  8. Поморийски
    #44

    Подкрепяни от американците, гербаджиите играят крайно рисково и си създават върли душмани навсякъде. Съдебната власт е злопаметна и ще им го върне един ден тъпкано. Все пак много по-добре е управниците да си подреждат играта чрез промени в законите и нови закони, отколкото да газят през тях.Лошото не е в това, че ще се правят някакви проверки. Никак не са малко корумпираните и обвързаните с престъпници съдии и прокурори, трябва да има начин да бъдат проверявани и контролирани пълноценно. А в това,

  9. питащ
    #43

    А кой ще проверява Цветанов и Борисов? А Цветлин Йовчев и Дражков? При тези хорица много мирише. И то по тежки членове от НК. Жалко,че отмениха смъртното наказание. Някои вече щяха да са смазали оловото.

  10. Obh
    #42

    Парадоксалното мислене демострирано в този постинг е забележително! Оставам с впечатлението, че авторът му седи на главата си и мисли със задните си части.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.