Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Залезът на българската просвета

70 коментара
Залезът на българската просвета

Напред! Науката е слънце,

което във душите грей!”

Тези думи на Стоян Михайловски са едни от най-ярките в съзнанието на най-младите българи. Вярата, че образованието е пътят към по-светлото бъдеще, е основен двигател и мотиватор за учениците.

С всяка изминала година, прекарана в класната стая, обаче училището се превръща от инструмент за добиване на знания и умения в зандан, където практическите нужди на младите хора, тяхната креативност и жаждата за самоусъвършенстване са на заден план. Без значение е колко добри учители и връстници ще срещне младежът в училище – грешно подредената стимулна система на всички равнища на българското образование гарантира като цяло ниско качество на крайния продукт (продукт, от който зависи как ще изглежда родината ни в бъдеще). Изглежда слънцето на науката вече залязва над страната ни и се взираме във все по-непрогледен мрак.

Най-ярко изразен е проблемът във висшето образование. Там е очевидно колко недоволни и подозрителни са българите относно предлаганите учебни програми. След като България стана член на ЕС и различните методи на финансиране на обучението зад граница станаха по-достъпни, все повече перспективни младежи $гласуват с краката си” чия образователна система считат за наистина качествена. Увеличават се тенденциозно българските студенти, които предпочитат чужди висши училища, нарастват и тези, които вече могат да си позволят образование извън страната. И това не е изненадващо предвид факта, че в престижна международна класация български университет може единствено да мечтае да попадне.

На този фон в България ситуацията се влошава с всеки изминал ден.

Увеличени бройки при главоломно спаднал успех

Университетите непрекъснато увеличават план-приема, успехът за класиране във всички, включително престижните специалности, главоломно пада. Дори се заговори, че Алма Матер ще започне да приема двойкаджии.

Философията, стояща зад такова развитие, гласи: “лесен вход, труден изход”. Т.е. достъпът до висше образование да е по принцип лесен, но само най-кадърните да успяват да завършат. Това не се случва обаче. Завършването на роден ВУЗ не е много по-сложно от приемането в него.

Това води до “инфлация” на дипломите – те започват да губят сигналната си функция, работодателите все по-рядко разчитат, че новоизлюпените висшисти разполагат с нужните компетенции и трудова дисциплина, за да вършат качествено работата, за която кандидатстват. Степен бакалавър е новата диплома за средно образование, вече същото започва да се случва и с магистратурите.

Това по никакъв начин не притеснява ръководствата на висшите учебни заведения у нас. А причината – не студентът е в центъра на системата на висшето образование в България. Предоставянето на атрактивни специалности, полезни, практически курсове, бъдещата реализация на младите хора... това са все думи, които от време на време попадат в някоя ректорска реч по повод откриване на учебна година, патронен празник или когато се удаде възможност. А в действителност най-важното и актуално нещо в дневния ред на ВУЗ-овете е БЮДЖЕТЪТ.

Горното твърдение няма особена нужда от подкрепа с доказателства. Достатъчно е да се погледнат темите в медиите, свързани с висшето образование в последно време. Говори се за орязани субсидии, въвеждане на платено обучение и т.н. Появиха се подписки в СУ за повече държавни пари (които разумните сред нас отказаха да подпишат). Пари уж няма, а милиони се губят в крайно неефективни администрации, неоползотворени недвижими имоти и т.н.

Платеното обучение стана фарс

Тези, които гръмко го подкрепяха, решиха, че явно нямат нужда от него. УНСС опита да си напълни касичката, нарушавайки ясните правила, описани в закона - таксите да са съобразени с размера на таксите за държавна поръчка. Въпросът е кой обаче ще реши да се бръкне няколко хиляди лева на година, при положение, че приемът държавна поръчка расте всяка година, а разходите за обучение в чужбина (с по-добро качество) намаляват.

Къде е наистина проблемът? Не в липсата на пари, оглупяващата младеж или нещо друго, а в държавата, която превърна множество сектори на икономиката в паразитни структури (най-трагичен пример е земеделието, чието оцеляване е пряко и недвусмислено зависимо от държавните и европейски помощи).

Определят се (много) места за държавна поръчка, плащат се субсидии „на парче” и не се изисква високо равнище на преподаване и резултати на учащите. Не са глупави университетите да приемат двойкаджии, да се опитват да ги задържат колкото се може по-дълго, че накрая да им дават и диплома. Глупава е държавата да раздава тези пари и да насърчава такова поведение. Хората реагират на стимули и когато се стимулира постигане на бройка без оглед на качество, логично е бройката да се реализира при минимални разходи, т.е. минимално качество.

Решенията, за които се говори напоследък, са решения за проблемите на бюджетите на висшите училища, а не на висшето образование. Искат се пари, но не и правомощия – за определяне колко студенти и на каква цена да бъдат приети например. Конкуренция реално няма, тя е просто борба за запълване на обявените места, а не за знаещите и можещите и не за подобряване на образователния процес. Ето защо мозъците ни ще продължават да изтичат на запад и повечето вероятно няма да се върнат.

Хапчета “конкуренция“ и “автономия“

Решение има и то се корени в промяна на философията, върху която се гради висшето образование. Най-ефективен лек за ниската ефективност е конкуренцията и автономията. Време е държавата да свали помощните колела на университетите и да им позволи да се развиват, вместо да продължава да ги упоява с обществени средства.

Сегашните форми на субсидиране на студентите също не стимулират високи резултати, а студентското кредитиране (което изисква последваща реализация, за да бъдат изплатени предоставените средства) просто няма почва на този етап. Докато не се въведат принципите на свободния пазар и конкуренция между университетите, промяна няма да има. Защото учебните заведения са доволни, разчитайки на парите на данъкоплатците, без да се налага да се предприемат болезнени реформи. А студентите нямат глас в техните решения – или се задоволяват с каквото им се дава тук, или намират, каквото търсят, навън.

Конкуренция между ВУЗ-овете, конкуренция между преподавателите, конкуренция между студентите, стремеж за все по-високо качество на все по-ниска цена, при ефикасни процедури – това би довело до ефектите, които всеки гимназист търси, когато избира къде да продължи образованието си. А тези ефекти са повече, по-качествени и актуални знания, умения, способности, по-добра реализация, по-добра продуктивност, по-силна икономика и по-висок стандарт на живот в България.

Трябва ни реформа, а не повече от старото – то не работи и вече никой не се и опитва да твърди обратното. Трябва ни реформа, и то сега!

*Филип Колев е стажант в Института за пазарна икономика (ИПИ).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ото
    #80

    хранилката на Сорос за новите зависими кариеристинекъдърници ,които ни поучават за всичко .

  2. Факт
    #79

    пък.

  3. скептик
    #78

    Християнската Просвета, в частност Българската, са тоталитарски изродявани през последните шестина века,в последните един или два века - чрез номенклатурски и интернационал социалистически чалъми. Май пак имаме случай на преливане на крокодилърски сълзи от пусто в празно.Дано оптимистичният реализъм надделее."Залезът на българската просветаФилип Колев, Институт за пазарна икономика *29 Август 2010“Напред! Науката е слънце,което във душите грей!”Тези думи на Стоян Михайловски са едни от най-ярките в съзнанието на най-младите българи. Вярата, че образованието е пътят към по-светлото бъдеще, е основен двигател и мотиватор за учениците."

  4. ВЛАК GT
    #77

    ....

  5. чукчето
    #76

    Ako ena Soros, ne trebva da se verva. Samo 30%.

  6. Даниел Вълчев
    #75

    образование!С некадърните си рИформи се противопоставих на българското учителство,което допринесе за падането на тройната коалиция,на която бях виден представител.Намрази ме българския учител и с основание.

  7. Един от народа
    #74

    Точно стажант от този инситут не може да дава каквато и да е оценка на българското образование, тъй като този инситут системно работи срещу образованието в България. Тези велики икономисти направиха България да е най-бедната държава в ЕС, тези "велики икономисти", дето само дават акъл на другите, а нямат собствен!

  8. Хал хабер няма
    #73

    конкурират като тях, става дума за други неща, но момчето едно сизнае и едно си бае

  9. mss
    #72

    Отново кретенска статия от "стажант" със самочувствие...Нищо не пише в нея- папагалските глупости на ИПИ за конкуренция, пазар, дрън-дрън...Истината е, че трябва да се промени начина на финансиране, да се направи обективен (външен) рейтинг на университетите и даа се налеят много, ама много пари. Тва е.

  10. Didko_sarditko
    #71

    Ami nali tova iskahte gospoda ¨"intelektualci".Kapitalizam, Evropa, Amerikanska me4ta.Naciqta ni si otiva.Kakav s stimula na darjavata da podkrepq obu4enieto, kato kadrite izliza6ti ottam 6te rabotqt za 4astnici i pe4albata ostava za bogatiq a ne za darjavata.Tova e.Zaradi lakomiqta na bogatite darjava ti ni po4ina.Amin.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.