Двама от най-високопоставените лидери на Ал Каида, заловени от САЩ, са казали в отделни разпити на ЦРУ, че терористичната мрежа не е работила с правителството на Саддам Хюсеин в Ирак. Това са разкрили източници от разузнаването, пише в. Ню Йорк Таймс.
Абу Зубейда, отговорник по планирането на операциите и набирането на бойци до ареста му през март 2002 г., казал на разпитващите го, че идеята да работят заедно със Саддам Хюсеин е била обсъдена от ръководството на Ал Каида, но Осама Бин Ладен я отхвърлил, защото не искал да се чувства задължен на Саддам.
Халид Шейх Мохамед, ръководител на операциите на Ал Каида до залавянето му на 1 март в Пакистан, също обяснил, че терористичната мрежа не е работила с Хюсеин.
Администрацията на Буш не е оповестила публично тези показания. Връзките на режима на Саддам Хюсеин с Ал Каида обаче бяха основен аргумент на САЩ за нападението срещу Ирак, заедно с обвиненията, че Багдад разполага с оръжия за масово унищожение.
Качеството на американската разузнавателна информация бе поставено под въпрос след края на войната, тъй като в Ирак все още не са открити забранени оръжия. Британският парламент и Сенатът в САЩ започнаха разследвания по случая.
Говорителят на ЦРУ Бил Харлоу отказа да коментира пред в. Ню Йорк Таймс показанията на двамата мъже от Ал Каида. Друг представител на разузнаването омаловажи техните твърдения, обяснявайки, че всичко, което каже задържан член на Ал Каида, трябва да се приема скептично, пише Ню Йорк Таймс.
Други източници от разузнаването и армията допълват, че и преди, и след войната има доказателства за възможни връзки между правителството на Саддам Хюсеин и Ал Каида и че американските сили търсят в Ирак още улики. Но засега няма убедително доказателство, че Ирак и Ал Каида са организирали съвместни терористични операции, нито пък са открити някакви връзки между Багдад и атентатите срещу Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001 г.
Според няколко източника показанията на Зубейда са циркулирали в ЦРУ и американската разузнавателна общност, но не са били включени в публичните дискусии относно възможните връзки между Ал Каида и Ирак. Според същите източници твърденията на Зубейда и Мохамед са типични примери за разузнавателни данни, които противоречат на публично защитавана от администрацията кауза.
Говорители на Белия дом, Държавния департамент и Пентагона отказаха да коментират защо показанията на Зубейда не са били публично оповестени от администрацията миналата година.
През последните седмици директорът на ЦРУ Джордж Тенет и други ръководни лица защитиха качеството на информацията и анализите на ЦРУ и другите разузнавателни агенции в месеците преди войната. Те обясниха, че докладите не са били крити и надлежно са били разпратени.
Въпросът за публичното оповестяване на доказателствата е различен от това дали самите разузнавателни данни са валидни. Според много хора първият проблем може да се окаже много по-значим, тъй като администрацията на Буш силно разчиташе на разузнавателни доклади, за да докаже каузата си, както в Америка, така и в чужбина.
Това поставя сериозния въпрос до каква степен те са се опитали да изкривят фактите, за да докажат това, което искат, обяснява представител на разузнаването. Данните, доказващи едната гледна точка, получиха голямо внимание, а за останалите не се държеше сметка.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.