Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заложническата криза в Алжир: Над 20 чужденци в неизвестност, десетки са убити

Ислямистите плашат с нови атаки, САЩ обещават разплата с похитителите

6 коментара

Над 20 чужденци все още са заложници или са в неизвестност, а десетки са убити, след като алжирските сили щурмуваха газодобивния комплекс Аменас в Югоизточен Алжир, за да освободят похитените от ислямистки милиции чуждестранни специалисти и местни работници, предаде Ройтерс. Похитителите заплашват да атакуват и други енергийни обекти.

30 заложници, сред които поне седем от западни страни, са били убити по време на операцията в четвъртък. Загинали са и 18 от похитителите, съобщиха алжирски официални източници в петък.

Една от най-големите заложнически кризи в последните десетилетия бележи сериозна ескалация на напрежението в Северозападна Африка, където френски военни части са разположени в Мали от миналата седмица, за да отблъснат ислямистите, завзели Тамбукту и други градове.

Точният брой на жертвите от щурма на алжирките сили не е ясен. Близо 100 от 132-ата чуждестранни заложници, отвлечени в сряда, са освободени, съобщи държавната информационна агенция АПС, цитирана от Асошиейтед прес.

Общо били освободени близо 650 заложници, сред които 573 алжирци.

Предишните данни на АПС бяха, че са били освободени повече от половината от похитените чужденци. Не се знае каква част от останалите над 30 заложници
все още са в плен на похитителите и колко са били убити.

Сред заложниците, чиято съдба все още не е ясна, са 14 японци и 8 норвежци. Говорителят на похитителите каза, че са оцелели седем чужди граждани - трима белгийци, двама американци, японец и британец.

Алжирската армия все още се опитва да постигне мирно решение на кризата, преди да пристъпи към неутрализиране на терористите, съобщи агенция АПС.

Изправени сме пред променлива и опасна ситуация – част от терористичната заплаха беше елиминирана на едно място, но все още остава заплаха на друго, заяви пред парламента в Лондон британският премиер Дейвид Камерън.

Алжирският министър на информацията Мохамед Саид каза, че при операцията са били освободени "голям брой" заложници - алжирци и чужденци, и добави, че за жалост е имало убити и ранени, но без съобщи числа.

Терористите, които са свързани с Ал Каида, обявиха, че отмъщават за френската интервенция срещу ислямистите в съседна Мали и подготвят още подобни акции. Aлжирските власти не се съобразиха с молбите на САЩ, Великобритания и Япония да гарантират сигурността на заложниците и предприеха атака срещу похитителите.

Британският енергиен гигант "Бритиш петролиъм", който разработва нападнатото газово находище заедно с няколко други компании, съобщи, че стотици работници на международни петролни фирми са били евакуирани от Алжир с три полета.

Според информация на Франс прес американски самолет е кацнал в алжирската част на пустинята Сахара, за да евакуира американските граждани от газовия обект.

Ислямистите предложиха да разменят двама държани от тях американци за двама терористи, излежаващи присъди в Съединените щати - египтянинът Омар Абдел Рахман, наричан Слепия шейх - "мозъкът" на атентата в Световния търговски център в Ню Йорк през 1993 година и пакистанката Афия Сидики, осъдена за опит да стреля по американски войници в Афганистан през 2008 година.

Алжир не е съгласувал атаката

Западни лидери изразиха съжаление, че не са били информирани преди началото на операцията, а японският премиер Шиндзо Абе, който съкрати заради заложническата криза азиатската си обиколка, е протестирал пред Алжир и е искал да бъде спряна операцията, опасявайки се за съдбата на заложниците.

Посланикът на Алжир в Токио Сид Али Кетрандже бе привикан в японското министерство на външните работи, след като Токио изрази недоволство от операцията, която излагала на риск живота на заложниците, както и от това, че не е било информирано предварително за нея.

Кризата постави дилема пред Париж и неговите съюзници дали да атакуват Ал Каида в Мали. Под силно съмнение е и способността на Алжир, която е член на ОПЕК, да защити енергийните ресурси, което обтегна отношенията между Алжир и Запада.

Напрежението в региона се покачва опасно и може да унищожи петролната индустрия на Алжир, която се възстановява от гражданската война през 90-те години на миналия век.

Терористите обещаха още акции

Терористът Мохтар Белмохтар, който стои зад нападението, е начело на групировка, позната с две имена: "Ал Муласамин" (Маскираните или Хората с качулки) и "Ал Муакиун Бидам" (Подписалите се с кръвта си). Свързаната с Ал Каида групировка обеща да проведе още операции, съобщи мавританската агенция ANI.

Екстремистите предупреждават алжирците да "избягват представителствата на чуждестранни компании, тъй като ще бъде нанесен удар, където е най-малко очаквано”, предаде Ройтерс.

Белмохтар е роден през 1972 г. в алжирския пустинен град Гардая. Осъждан е два пъти задочно от алжирските власти. Първият път през 2008 г. за убийство и втори път през 2012 г. за тероризъм. И в двата случая получава смъртни присъди.

Приближените му го наричат Едноокия, защото изгубил окото си от шрапнел, или Мистър Малборо, защото имал монопол върху трафика с цигари в региона на Сахел. С парите от контрабандата финансирал дейността на джихадистите си, посочва "Ню Йорк таймс".

Американският министър на отбраната Лион Панета заяви, че въоръжените ислямисти, които са нападнали САЩ и техни граждани, ще бъдат преследвани до дупка, предаде Ройтерс. Това е първият коментар на високопоставен американски представител за заложническата криза.

"Терористите трябва да са наясно, че няма да могат да се скрият никъде, нито в Алжир, нито в Северна Африка, нито никъде", каза той в реч пред експерти по сигурността в Лондон.

Газодобивният завод Тигентурин в югоизточната пустинна част на Алжир, превърнал се в сцена на заложническата драма, е изолирано място, на около 40 км от алжирския град Ин Аменас, в провинция Илизи. Заводът е експлоатиран от 2006 г. от съвместно дружество, съставено от британския гигант Бритиш Петролиъм, норвежката компания Статойл и от алжирската държавна компания Сонатрак, съобщават Франс прес и в. "Монд", цитирани от БТА. В комплекса работят 700 души, повечето от които алжирци. Според източници от алжирския газодобивен отрасъл повечето от тях са служители на компании-подизпълнители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    4,как може някой да ви обере нещо,което го нямате?-не ставайте смешен...Ако не сте анонимен 1,прочетете,за да разберете защо е написано от мен"плодове",но това ви е навик да карате като луди и не обръщате внимание на нищо наоколо....Колко още глупаци има в тази страна?...

  2. Анонимен
    #5

    № 1-ви,това клише от учебника по ПОЛИТ.ИКОНОМИЯ НА КАПИТАЛИЗМА ли го извади?Личи си че си поназубрил неща които не ти са много ясни!

  3. Анонимен
    #4

    3, а зарзаватите ни обират ли?

  4. Анонимен
    #3

    1,че са бандити,бантити са,но нищо общо с мутрите при нас и никак прости.За да направиш сметка къде ,как и кога да удариш не е толкова проста работа и иска специална тренировка и всичко останало което върви,оръжия и т. н ,че не ми се изреждат неща,които са толкова прости,но не усазнати от такива като вас,защото не виждате по надалеко от носа си.Нашите мутри също не са толкова прости,защото си ги избрахте и си ги търпите все още и само знаете да плямпате,вместо да реагирате,защото точно тези мутри обират вашите плодове без да ги е еня.Помислете малко,преди да пишете,ще е по полезно за здравето ви...

  5. Анонимен
    #2

    Out of the 650 hostages freed from the Algerian gas complex, 573 were Algerians, according to APS, the Algerian State News Agency. The agency reports that "over half" of the 132 foreign workers who were held in the hostage crisis have been freed. CNN has not independently confirmed the APS reports.

  6. Анонимен
    #1

    въпросните ислямисти, терористи и прочее не са нищо повече от едни бандити - нещо подобно на нашите мутри, само че още по-прости. Войната в света в бъдеще ще е между тези, които искат да живеят свободно и да се реализират в това, което могат, и агресивните и невежи простаци, които искат да присвоят със сила плодовете на чуждия труд и прогрес, защото самите те нищо свястно не могат да направят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.