Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зам.-шефът на следствието Румен Георгиев е новият стар член на ВСС

21 коментара
Румен Георгиев

Заместник-директорът на Националната следствена служба (НСлС) и бивш кадровик в съдебната власт Румен Георгиев отново бе избран за член на Висшия съдебен съвет (ВСС), след като следователите го подкрепиха с 235 гласа срещу 135 за единствения му опонент - Койчо Трухчев.

 

Събранието продължи 9 часа, като подобно на съдийското повечето време премина в броене на бюлетини. За разлика от съдиите обаче, при които това бе сложно заради много предварителни съмнения за манипулации и оформилите се две лобита, следователите просто не създадоха достатъчно адекватна организация по броенето.

 

Въпреки че кандидатите бяха само двама, изборната комисия няколко пъти поред брои гласовете, тъй като броят им не излизаше, а вместо след първото преброяване да разделят бюлетините на две купчини, за да е по-лесно повторното броене, те ги трупаха една върху друга. След това се наложи отново да ги разделят.

 

След избора си Георгиев обяви пред журналистите, че ще отстоява принципни позиции в съвета и че, образно казано, ще стои близо до колегите си. Добави и че му е тъжно, тъй като следствието на практика е мъртвец, заради ограничените си правомощия.

 

Магистратите имали нужда от говорител, за да ги защитава при скандали като "Красьо"

 

Магистратите и членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) имат нужда в пресцентъра на съвета да бъде назначен официален говорител, който да ги защитава пред медиите от необосновани атаки и обвинения.

Такава теза разви в началото на събранието другият кандидат Койчо Трухчев. Като аргумент в полза на това свое предложение той посочи грандиозния лобистки скандал в съдебната власт, известен като “Красьо черния”, уточнявайки: “Не искам да съм адвокат на г-н Пламен Стоилов (настоящ член на съвета, излъчен от следователите, уличен в контакти с бизнесмена Красимир Георгиев – б. р.), но той просто не отговори, а ако беше отговорил, че са си говорили две минути за времето, какво е, що е, щеше да е друго.”

 

По време на едночасовото си изслушване Трухчев отбеляза още, че “не разбира много от компютри”, но от професионалния си опит е забелязал, че има необходимост от разработването на нов софтуерен продукт за случайно и равномерно разпределение на делата между следователите. По думите му “в момента някои колеги се разпознават от компютъра, все едно са му приятели”, а други остават слабо натоварени.

Признанието на Трухчев за неособено добрата му компютърна грамотност е меко казано странно предвид факта, че той завежда отдела в НСлС, в чиято компетентност попадат престъпленията срещу интелектуалната собственост. Освен това, видно от кадровата му справка, качена в сайта на ВСС, през 2005 г. Трухчев е повишил квалификацията си, участвайки в семинар “Престъпления в кибернетичното пространство и методи за тяхното разследване”.

Запитан какъв трябва да е профилът на следващия главен прокурор според него, кандидат-членът на ВСС заяви, че категорично би се противопоставил на опити наследникът на Борис Велчев да бъде човек, свързан с някоя политическа сила. Каза и че би подкрепил кандидат от системата, както би предпочел и следващият шеф на следствието да е следовател от кариерата.

В отговор на допълнителен въпрос дали за него има значение, дали главният прокурор ще бъде мъж или жена, Трухчев отбеляза: “Моля ви, не ме лишавайте от половината гласоподаватели. И жените са хора.” В края на изказването си Трухчев обеща патетично, че ако бъде избран, ще работи “за осъществяването на нашите мечти”.

Румен Георгиев ще работи за възраждането на професията

 

Победителят Румен Георгиев пък посвети най-сериозно внимание в словото си на нерадностната ситуация, в която се намирали колегите му заради орязването на компетенциите на следствието.

 

"За нас никой не говори, във фокуса на внимание са съдиите и прокурорите. Ние избираме един член на ВСС поради липса на възможност да избираме по-малко. Сиреч, от нашия избор нищо не зависи, ние сме нещо пренебрежимо и това все повече става становище на гилдията", иронично отбеляза зам.-шефът на НСлС, с което предизвика бурен смях и аплодисменти.

 

На въпрос какво смята да направи с атестирането и не го ли притеснява, че 98% от оценките са много добри, кандидатът заяви: "Не ме смущава високият процент на справилите се добре. Не са толкова големи боклуците в съда, прокуратурата и следствието." Но го притеснявал обемът на работа на Комисията по предложения и атестиране към ВСС, която била "отвратителна комисия".


По отношение на дисциплинарната практика на съвета Георгиев каза, че тя е на пикове и спадове. Спомни си времето, когато главен прокурор беше Никола Филчев. Тогава той назначавал шефовете на следствието, по неговото време били заведени десетки дела срещу следователи, повечето от които приключили с оправдателни присъди.


"Дисциплинарната практика е на едни вълни – непрекъснато се друса чувалът с мишки и е трудно да се постигне уеднаквяване. За съжаление ще има случаи, когато богатият и здравият ще бъде по-малко наказван, отколкото бедният и болният", каза още Георгиев.

Заяви обаче, че не смятал да се включва "в хора срещу стария състав на съвета", тъй като той подкрепял следователите.

 

Борис Велчев призна, че не направил достатъчно за следствието

 

Опитвайки се да запазим достойнството и интегритета на следствието, сигурно не направихме достатъчно. Не можахме да преодолеем изкуственото създаденото напрежение през годините, но не сме подценили този проблем”, каза главният прокурор Борис Велчев при откриването на следователското събрание.

“Следствието трябваше да си остане една елитна структура от разследването, която се занимава с най-сложните дела, за които е нужно най-високо доверие. Полицейското разследване може да е по-добро. Иска ми се, когато ВСС говори за натовареност, да коментира комплексно тази тема както за съдии, така и за прокурори и следователи”, посочи още Велчев.

“Когато говорим за избор на ВСС всички сме се фокусирали върху прозрачност и публичност. Но ако публично изберем неподходящи хора, няма да е особен успех. Затова гласувайки трябва да изберем най-добрите. Ако изберем недостойни - няма смисъл”, каза по-късно главният прокурор пред журналисти.

“Струва ми се, че изслушванията вече са повторения на написани концепции. Няма смисъл в отегчителни повторения, единственото смислено е отговарянето на въпроси”, допълни той.

Попитан дали в прокуратурата има лобита, които да действат за определен кандидат за член на ВСС Велчев допусна възможността, че зад всеки кандидат сигурно стоят група от хора, които го познават повече от всички останали.

Той определи като "клюка" твърденията на хора от системата, че заместникът му и кандидат-член на съвета Камен Ситнилски активно работи, за да повлияе на прокурорския вот, лобирайки сред колегите си за себе си и свои фаворити.

Следователите избраха в сряда своя представител във ВСС на второто поред събрание от професионалната квота. Според Закона за съдебната власт 11 от членовете на съвета се излъчват от парламента, 11 от гилдията и трима влизат в състава му по право – главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд (ВАС).

Рано сутринта в неделя вече бяха избрани шестимата кадровици от ВСС от съдийската квота – Камен Иванов от Софийския апелативен съд (САС), Юлия Ковачева от ВАС, Милка Итова от Софийския градски съд, Галя Георгиева от Пловдивския апелативен съд, Даниела Костова от Варненския окръжен съд и Калин Калпакчиев от САС.

Това стана на безпрецедентно 24-часово заседание на 427-те делегати на съдилищата от цялата страна. Вотът бе проведен напълно прозрачно, в присъствието на журналисти и граждански наблюдатели, което обаче не попречи във ВСС да влязат трима от предварително фаворизираните кандидати.

Както много съдии очакваха членове на съвета станаха Камен Иванов (смятан за близък до шефа на САС Веселин Пенгезов), Итова (свързвана с председателя на ВАС Георги Колев, чиито три основни кандидатури бяха бламирани) и Галя Георгиева (приближена до шефа на Пловдивския окръжен съд и основен претендент за наследник на Борис Велчев – Сотир Цацаров).

След събранието на следователите предстои и това на прокурорите, които трябва да изберат четирима членове на ВСС. Според предварителните очаквания за сигурна се смята кандидатурата на зам.-главния прокурор Камен Ситнилски, който вече веднъж бе съдебен кадровик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Разноцветните партийни боклуци съзнателно съсипаха Националната следствена служба и дадоха на милиционери с жълто около устата дознанието. "Квалифицирани" леваци като старшина Цвък, с курсове от Симеоново да разплитат игрите на бандити с по няколко университетски дипломи.. За това след пушилката на показните арести, от съда бандитите излизат на свобода, поради липса на качествени доказателства. От професионалистите като Георгиев,управляващите мутри бягат като дявол от тамян.А следователите доказаха, че избори не се печелят със шашарми и кебапчета.

  2. Анонимен
    #20

    Съотношението на гласовете от вота 235:135 показва недвусмислено,че следователите ценят професионалиста Румен Георгиев,защото през годините,той бе от малцината неподкупни,които не играха партийни игри,не клепаха уши пред паницата и не опетниха името си с нищо. Георгиев бе и единственият честен глас на следствието, когато назначиха ноторен прокурор, натоварен със задачата да го закрие.

  3. Анонимен
    #19

    Шопар, щопар, ама си го избрали човечеца. Такава отврат, представям си го, как живее....

  4. Анонимен
    #18

    Този от снимката не бил симеоновец. Така като го гледам преди 10 ноември сигурно е бил чавдарче.

  5. Анонимен
    #17

    Към № 11. Какво искаш да кажеш, че само завършилите и започналите преди 10 ноември знаят какво е законност и приоритет. Браво. Поради тази законност хиляди българи се страхуваха. Нали знаете, че сега може би единствената привилегия е, че можем да говорим свободно. А тогава от"законност" се страхувахме и гък да кажем. То бива нагласт бива, но комунистическата е еманация на това понятие. А на този човек от снимката, ако не е болен ще кажа по-малко да се тъпче, че се оклал като шопар и не е от полза за имиджа му.

  6. Анонимен
    #16

    Този е за зоопарка!

  7. Анонимен
    #15

    Браво Румба, свестни хора трябват , не малоумняци ненормални и откачени. Доволен съм от товя избор.

  8. Анонимен
    #14

    ибъхти шопаръ

  9. Анонимен
    #13

    тъжна и гадна работа ,жалко за специалистите в областта Този на снимката не е свършил работа цял живот за стотинка и е един от разрушителите на слбедствието тъжнооооо и страшво

  10. Анонимен
    #12

    Тая държава става все по-смотана и жалка. Голяма тъпня е да се живее тука. Учете езици и се махайте оттука ви съветвам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.