Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Замърсяване с амониев азот е избило рибата във Варненското езеро

14 коментара
Замърсяване с амониев азот е избило рибата във Варненското езеро

Повишено съдържане на амониев азот и фосфор е довело до масовото измиране на риба по крайбрежието на Варненското езеро на 19 и 20 май. На практика това ги е отровило, става ясно от резултатите от лабораторното изследване на водите на водоизточника, обявени от Басейновата дирекция във Варна във вторник.

Пробите бяха взети миналата седмица веднага след сигнала за цели пасажи мъртва риба като подозренията бяха, че причина за това е изливът на отпадни води от тръбата, която ги отвежда по дъното на езерото към пречиствателната станция в село Топори. Първите резултати не показаха отклонения, но още тогава подозренията бяха, че попчетата и гюмюш са умрели от липсата на кислород.

Това се потвърждава от излезлите резултати, според които нивото на кислород във водата в района на "Терем Флотски арсенал и на 9 км от дефектиралия тръбопровод е било осем пъти под нормата. То е било едва 0.74 мг на литър при норма от 6 мг/л.

Но това място на 19 май съдържанието на амониев азот е било 0.64 мг/л при допустима норма от 0.3 мг, а общият фосфор е бил 0.106 мг/м при максимално разрешено 0.075 мг. Установено е и незначително превишение по ортофосфати, които са били 0.069 мг/м при позволени 0.06 mг.

Взетите на 20 май проби също сочат превишаване на допустимите норми. При амониевия азот стойностите са били 1.5 пъти по-високи от разрешените -  0.54 мг/л при таван от 0.3 мг.

Проби в района на около 300 м от изливащия фекални води тръбопровод към вътрешността на езерото сочат почти 2.5 пъти надвишаване на нормата за амониевия азот – 0.75 мг/л при допустими 0.3 мг. Наблюдава се превишение и на киселинността на водата – 8.99 рН при таван от 8.7.

Същевременно се отбелязва ниско ниво на разтворен кислород - 4 мг/м при изисквани 6 мг.

Показателите по Биологично потребление на кислород (БПК5), нитратен азот, нитритен азот и общ азот отговарят на нормативно установените стойности съгласно класификационната система за оценка на екологичното състояние на повърхностните води.

От Басейновата дирекция "Черноморски район" обаче заявяват, че резултатите от извършените анализи, както и съпътстващата информация от проверката на място, не могат да се обвържат еднозначно с локалното влияние на дефектиралия тръбопровод.

"Като хипотеза съществува замърсяването да е предизвикано от локален източник на замърсяване, но компетентни по точковите източници на замърсяване са РИОСВ. Те ще дадат най-пълна информация. Резултатите за биологичната потребност от кислород излязоха в нормите. Най-влошено състояние на водата е констатирано в района на измрялата риба по отношение на азот амониев", коментира Десислава Консулова, директор на басейновата дирекция.

Течът на тръбата за отпадин води е бил установен още миналия август, докато изградената с пари от предприсъединителните еврофондове тръба е била в гаранция. От екоминистерството  обаче не предприели нищо и общината предявява съдебен иск към фирмата изпълнител да плати за ремонта, за който регионалното министерство като принципал на местното ВиК отпуска 1.3 млн. лв.

Ремонтът на тръбата вече върви и се очаква да приключи за 45 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #14
    Отговор на коментар #9

    Свободен положителен азотен йон няма. Може да се образува при високоволтов разряд в атмосферата, но е нетраен. Това, което Басейнова дирекция назовава като амониев азот е най вероятно азота от нитратния анийон или амониевия катийон при дисоциацията на амониев нитрат. А откъде е дошъл?...Защо няма анализи на езерната вода от Варна запад, Белославското езеро, около Константиново, за да се проследи наистина състоянието на езерото и от къде е замърсяването. Да не забравяме, че Агрополихим Девня произвежда огромни колиества амониев нитрат и фосфорни торове и също притежава от 2014г пречиствателна станция.

  2. trezwomislesht
    #13

    Да оставим амониевия азот - може в басейнова дирекция да са открили ново съединение на азота - и да погледнем това ..."Наблюдава се превишение и на киселинността на водата – 8.99 рН при таван от 8.7."... Учениците в 7ми клас учат що е киселинност и алкалност, и знаят, че при стойности под 7 разтворите са кисели, а над 7 - алкални. Т.е увеличила се е алкалността на водата на 8.99.

  3. trezwomislesht
    #12
    Отговор на коментар #8

    Съществува ли в българския език дума напът? Справката с Официалния правописен речник на българския език показва, че такава дума няма, т.е. в посочените по-горе примери е допусната правописна грешка.Многотомният тълковен Речник на българския език (//ibl.bas.bg/rbe/) отбелязва употребата на съществителното път (в едно от неговите значения – ‘пътуване’) в съчетание с предлога на, срв. Двамата потеглиха на път (Св. Минков). В Речника е регистрирано също фразеологичното съчетание на път съм (да направя нещо) със значение ‘непосредствено ми предстои да направя нещо’, срв. Тя беше на път отново да стане майка (Д. Талев). И в двата случая единствено правилно е разделното изписване: на път.

  4. Димитър Мавров
    #11

    Извинявам се за грешката при писането преди малко.Моля да се чете не "амониевият нитрат" а "нитратът"

  5. Димитър Мавров
    #10
    Отговор на коментар #3

    Амониевият нитрат не може да трови рибата,защото не привлича кислород за разлика от нитрида.

  6. ivancho ivanov
    #9

    Азотът съществува в природата около 70% като газ във въздуха, който дишаме и свързан в съединения или като неутрален азотен атом или като положителен йон - това е цялата философия - когато казват амониев азот говоорят за амониевия йон дали от разлгане на органични вечества дали или отравяне на рибата с нещо което я убива и докарва до амониеевия йон!!

  7. vladi
    #8
    Отговор на коментар #6

    Не, граматиката си е съвсем правилна. Напът в случая е съвършено вярно. Когато някой или нещо е на пътя са си отделни думи. Но когато си напът да свършиш нещо се пише слято. Стоя на пътя, но съм напът да да се разкрещя. Повери в езиков речник. БАН дават и справки по телефона. Ако не вярваш, звънни им.

  8. 1107a
    #7

    Тоя амониев азот и неговите свойства са описани подробно в учебника по Химия, съставен от проф. дтн генерал бойку борисов. Който не вярва, да си скъса дипломата!

  9. Коментарът е изтрит в 18:09 на 13 август 2020 от автора.
    #6
  10. ЕС
    #5

    За съжаление "амониевия азот" идва от първоизточника. Което говори за неговата компетентност. Журналистите май не са виновни, и в другите сайтове е написано същото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.