През следващата седмица бюджетната парламентарна комисия ще внесе за гласуване предложение да се включи в Бюджет 2008 г. възможността за допълнителни доплащания за фермерите към евросубсидиите при преизпълнение на приходите в държавната хазна. Това съобщи в петък по време на заседание на Консултативния съвет по зърното зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев.
Доплащането обаче трябва да стане с допълнително решение на Министерски съвет и то едва в края на следващата година, когато стане ясно какво е изпълнението на приходите. Така на практика правителството се опитва за замаже очите на фермерите, които заплашиха с национални протести, ако за 2008 г. не се предвидят национални доплащания към сумата, която ще получават от Европейския съюз за декар обработвана площ.
За втора година от членството на България в Европейската общност държавата си прави оглушки и пропуска да запише в бюджета допустимите според европейските регламенти до 30 на сто доплащания към евросубсидията. За тази година сумата е 147 млн. лв., което би позволило фермерите да получат по 22 лв. за обработван декар през 2008 г. За тази година директните плащания от Брюксел бяха 14 лв./дка.
Гарантирането на сигурността на доходите на всички земеделски производители, в това число и на зърнопроизводителите и подпомагането на техните лични стратегии преките плащания ще е водещ принцип на подпомагането, каза министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил пред Консултативния съвет по зърното.
Общото предлагане на пшеница през маркетинговата 2007/08 година се очаква да възлезе на около 2.655 млн. тона, информираха от дирекция „Маркетинг и икономически анализи” на агроведомството. Пазарната 2007/08 година стартира с наличност от пшеница в размер на около 150-155 хил. тона. По предварителни данни производството на пшеница през 2007 г. е в размер на около 2.4 млн. тона, при среден добив от около 220 кг/дка и реколтирани 10 948 000 дка.
В изготвения от експертите на дирекцията баланс, са предвидени около 150 000 тона пшеница за износ, като към 09.12.2007 г. на външни пазари (в т.ч и на пазарите на ЕС) са реализирани около 80 000 тона пшеница.
Поради по-атрактивното за стопаните подпомагане на енергийните култури, се наблюдава по-голям интерес към тях, затова и засетите площи със зимна маслодайна рапица са 917 хил. дка. Това е над два пъти повече спрямо засятото само през миналата година, посочиха от Дирекция Аграрно развитие на Министерството на земеделието и продоволствието.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нека уточним, че към момента фермерите не са получили нито стотинка от тези 14 лева, който са за подпомагане през 2007.Разплащането на тези пари трябваше да стартира на 1 декември 2007 и да приключи на 31 януари 2008.Доста фермери взеха кредити срещу тези обещани пари с падеж 31 януари 2008.Към момента МЗГ не дава информация кога реално 14 лв на декар ще се изплатят на фермерите.Ако парите са от ЕС те пристигнали ли са в България, ако са - какво става.ако не- кой причинява забавянето.Моля, спрете да пишете какво получават фермерите, ако не сте наясно с реалните факти.
От 10 години насам земеделието е най-субсидираният отрасъл и както всеки отрасъл, където не властват законите на свободната безжалостна конкуренция, развитието му е доста тромаво и дялът му в БВП пада от година на година. Как да се излезне от това положение, показаха Нова Зеландия и Чили. Те отмениха субсидиите за земеделие преди 15 години и като резултат рафтовете на европейските вериги са залети от новозеландско агнешко, вино и плодове (при все че двете дръжави се намират на другия край на света). …
А стоките на българските колхозниц с многото субсидии излетяха като мръсни котета и сега пак викат "Ох-охох-ох-ох" дайте ни ОЩЕ ПОВЕЧЕ субсидии...Аааа, нема така да стане! Не намирам копането, брането на тутун и орането едва за заслужаващи да бъдат национални приоритети
на държавата. Егати наглостта. За тях печалбата, за нас - субсидията