Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Замесените в убийството на Магнитски лишени от американски визи, ЕС не смее

0 коментара
Замесените в убийството на Магнитски лишени от американски визи, ЕС не смее

Съединените щати мълчаливо наложиха визови забрани за висши руски представители, за които смятат, че са свързани с убийството на юриста Сергей Магнитски. Това поставя въпроса за начина, по който реагира Европейският съюз, пише близкото до ЕК издание EUobserver във вторник.

Мемо на Държавния департамент потвърждава, че на по-голямата част или дори всички 60 руски представители, намесени в конспирацията "Магнитски", са с наложени визови забрани.

Консултантът на инвестиционния фонд "Hermitage Capital Management" Сергей Магнитски, обвинен в отклонение от плащане на данъци от организацията, почина в затвора "Матроска тишина” на 16 ноември 2009 година. Адвокатът му посочи, че смъртта на 37-годишния Магнитски е свързана с неоказаната му своевременна медицинска помощ. Съдебно-медицинското изследване потвърди това.

Конфиденциален документ на Държавния департамент от 22 юли т.г. посочва, че държавният секретар Хилари Клинтън е приложила съществуващото законодателство при налагането на визови ограничения за редица лица, свързани със смъртта на Магнитски.

В списъка попадат съдии, представители на руското вътрешно министерство, служители на тайните служби и на други органи, за които се твърди, че са злоупотребили със стотици милиони евро на руските данъкоплатци и след това са ликвидирали Магнитски, когато той е разкрил схемата.

В списъка се открояват имената на 48-годишната Олга Степанова, директор на московската данъчна администрация, както и на 53-годишния Виктор Воронин, шеф на отдела за икономически шпионаж във Федералната служба за безопасност (бивше КГБ).

За разлика от други случаи, като с Либия и Сирия, например, Вашингтон обявява въвеждането на санкции. В случая с Магнатски санкциите не са обявени публично, за да не избухне политически скандал, отбелязва EUobserver.

Мемото на Държавния департамент на САЩ е изпратено на сенаторите, които работят по закон, който може да даде на Конгреса нови правомощия да иска забрани за пътувания и замразяване на активи на чужденци, за които има данни, че нарушават човешки права. Посочва се, че т.нар. закон "Магнитски" може да предизвика остра реакция от страна на Москва.

Руското правителство е предупредило, че ще отговори с асиметрични мерки, ако законът бъде приет. Руснаците изтъкват, че САЩ не могат да очакват от Москва да е техен партньор в подкрепа на санкции срещу страни като Иран, Северна Корея и Либия, а в същото време самата тя да е подложена на санкции.

Русия е предупредила също, че приемането на закона може да засегне и други сфери на двустранното сътрудничество, включително транзита за Афганистан.

Европейските столици трябва да последват примера на Вашингтон, призовава в интернет-страницата си Хейди Хаутала, министър по въпросите на международното развитие на Финландия и доскоро водещ евродепутат по въпросите на човешките права.

Много разумно решение е да бъдат санкционирани реалните извършители, а не цялата страна, пише тя. Време е за нови таргетирани санкции на ЕС по американски модел. Според финландския министър другият възможен подход е поне една страна от Шенген да наложи такава забрана.

Съгласно правилата на Шенгенската зона, която включва 22 страни от ЕС плюс Исландия, Норвегия и Швейцария, ако една страна членка вкара определено име в "черния си списък", същото трябва да направят всички 25 държави от зоната.

Европейските правителства редовно се оплакват от липсата на резултати от разследването в Русия на казуса "Магнитски". Те обаче се въздържат от предприемане на действия.

Външният министър на Холандия по-рано този месец отказа да се въведе забрана за 60-те имена от списъка, независимо от единодушния вот на всички 150 депутати от долната камара на парламента, които настояха за санкциите.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън също игнорира подобно искане, отправено от Европейския парламент през декември.

От службата на Катрин Аштън са отказали да коментират EUobserver въведените от САЩ визови забрани. Преди това обаче от там са заявили, че би било нереалистично да се прилага постоянна и твърда политика на забрана за влизане в ЕС на чужди граждани, свързани с корупция по високите етажи или с убийства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.