Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалиралият завод "Химко" пуснат на търг за 28.5 млн. лв.

Красен Станчев: Възраждането на торовия комбинат и на "Кремиковци" цели да се дадат някакви пари на собствениците

8 коментара
Фалиралият завод "Химко", сн. БГНЕС

Активите на фалиралия химически завод "Химко" във Враца, чието производство държавата се канеше да рестартира, се продава на търг с тайно надаване при начална цена от 28.5 млн. лв. Това става ясно от обявата на синдика Росица Томова.

 

Продават се сградите, земята, инфраструктурата, машините и мебелите на предприятието, което е в несъстоятелност от 2004 г. Търгът е насрочен за 19 март. За участие в наддаването трябва да се внесе депозит от 2.855 млн. лв. Спечелилият търга трябва да плати останалата част от цената до 5 дни след приключването му.

 

Съобщението за търга идва на фона на намерението на икономическия министър Драгомир Стойнев за реиндустриализацията на икономиката. Неговата идея беше "Химко" да стане собственост на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), който дори учреди нова фирма "Енергийна инвестиционна компания" с цел да купи "Химко". Обявеното първоначално намерение беше за инвестиции от 50 млн. лв. за да бъде "вдигнат на крака" химическият комбинат. За целта ведомството обяви, че ще изготви икономически анализ.

 

Няма яснота дали държавата ще се включи в наддаването за фалиралото предприятие.

 

"Химко" има дългове към НЕК и "Булгаргаз" за над 85 млн. лв. Двете държавни фирми са част от БЕХ.

 

Въпреки че "Химко" не работи от 10 години, Стойнев смята, че производството може да бъде възстановено бързо и така да се помогне за развитието на Северозападна България. Идеята за съживяването на "Химко" лансира Янаки Стоилов, който стана депутат от БСП от Враца. Той беше подкрепен и от бившия икономически министър в правителството на Жан Виденов и настоящ депутат Румен Гечев, който лансира идеята държавата да инвестира в закъсали предприятия, да ги оздрави и след това отново да ги приватизира.

 

Замисълът за рестарт на "Химко" и "Кремиковци" е да се дадат някакви пари на новия собственик, коментира Красен Станчев, председател на Института за пазарна икономика пред БНР в четвъртък. По думите му "идеята за реиндустриализация и преприватизация е обсъждана миналото лято с консултантската група на Световната банка и те са се хванали за главата".

 

Според Красен Станчев, за да бъде пуснат в действие отново металургичния комбинат "Кремиковци" са необходими сериозни инвестиции. За целта държавата ще трябва да изкупи отново цялото предприятие.

 

"200 милиона лева са една малка инвестиция за държавния бюджет, но няма структура, която да го направи като държавна структура и трябва да се знае, че това са някъде около 300 лева на данъкоплатеца. Това е повече от издръжката на държавната администрация за тази година, която е около 260 лева на човек. Но най-странното е, че замисълът е на новия собственик да се дадат някакви пари. Така е и с "Химко", каза Красен Станчев.

 

В началото на декември премиерът Пламен Орешарски изненадващо обяви, че правителството ще подкрепи рестарт на част от металургичния комбинат "Кремиконци", но от частен инвеститор, какъвто дори съобщи, че вече проявил интерес. Той обаче не съобщи кой инвеститор се интересува от предприятието.

 

Изявлението му дойде след предложението на "Атака" парламентът да вземе решение за възраждане на бившия гигант на социализма, в който потънаха милиони левове. Преди ден пък парламентът разгледа инициативата на Волен Сидеров за възстановяване на завода за леене на стомана в "Кремиковци", но депутатите отложиха решението да изготвяне на икономически анализ след две седмици, явно за да не обидят "Атака", от която зависи парламентарният кворум.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. atanas_1941
    #8

    този мухльо Янаки Ст.иска да подари на на Враца фалирал завод, за който ние всички ще плащаме. Това ми напомня как авджията П.Кубад. подари на родното си село, станало град, завод за нещо си с японско оборудване. За японците се построи 3 ет. хотел обзаведен с итал.дограма и фаянс, защото тогава в Б-я таквиз неща нямаше.Лозница тогава представляваше една гл.ул. асфалт и отстрани в преките кал. Пред х-ла имаше изградена водна каскада. Красота! Не знам този завод дали изобщо проработи, но парите за

  2. Иван Асенов Стоянов
    #7

    Голямата част от българите "помняг 3 дни". Това дава възможност на такива като Румен Гечев, вместо да се скрият в миша дупка от срам, да участват в нова съсипия на икономиката ни. Когато той беше икономически министър, инфлацията стигна над 700%. Но това беше преди повече от 3 дни и старите не могат да си спомнят. А младите да се опитат да си представят какво представлява 700% инфрация...

  3. atanas_1941
    #6

    Тия безумци отново ще съсипят България както след 45 г. управление. Но се питам защо отново и отново "умния и мъдър" български народ гласува за тях, след като е ясно че тия червени калпаци за нищо не стават.През 1990 г. България фалира от тези алогични икономически решения. Толкова ли е прост този народ, че се залъгва с всякакви думи и безумни идеи да стане богат ако може веднага без да се замисли как може да стане това без тези ненормални лишени от икономическа логика идеи. Човекът с професия депуте

  4. fantom
    #5

    Логиката е много проста - след като не може да се продаде дори за 28 млн, трябва да дадем на нашето момче 200 млн под формата на важна инвестиция. Няма да има търга, а държавата ще налее парите в джоба на мошеника. А след това ще се окаже, че я кризата е виновна, я нещо друго. Но то ще е след няколко години, и той ще е Южна Африка, или при Братя Галеви.

  5. шаривари
    #4

    Ами след като си има собственик защо държавата ще трябва да налива пари в него. Или това е част от "играта"?

  6. Доналд Дък
    #3

    Нищо умно не може да има в болни мозъци. Първо: Какви висококачествени технологични продукти на база - съвременни технологии с добре обоснована себестойност могат да произведат ? Второ: На обществото стана известно , че Волен Сидеров ( за собствено оправдание ) разполага с много богати приятели, които "безвъзмездно" финансирали скъпите му воаяжи и разпивки по планетата Земя. Трето: Да не занимава с остроумието си нас, а да помоли този богат кръг от приятели, които да дойдат и инвестират в България.

  7. Хитър Петър
    #2

    Ей тва червените не се наядоха ве, ква реиндустриализация, какво изкупуване от държавата на руини ве... Кой ще ви плаща простотиите, като сме пред фалит ве, кой ще изплаща пенсиите и кой здравомислещ човек ще ви плаща да нъци, които да крадте ве... Айде на влака и към Сибир ве, родоотстъпници и предатели мизерни!

  8. Майтапчия
    #1

    "замисълът е на новия собственик да се дадат някакви пари" - не някакви, а милиони. Специално за "Ремотекс" - приватизиран под 9 млн., само металите в складовете струваха почти толкова, сега дълг над 25 млн и се говори за цена от тридесет и няколко млн. Може би щото има инфлация?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.