Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Замразяване на АЕЦ "Белене" до приемане на енергийната стратегия

55 коментара
Замразяване на АЕЦ "Белене" до приемане на енергийната стратегия
Изграждането на АЕЦ "Белене" трябва да бъде замразено, докато не се приеме национална енергийна стратегия и не се осигури диверсификация на енергийните източници за страната, заяви съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Преди да бъде продължен строежът на ядрената централа, трябва да има и ясна схема за реализирането на проекта, каза той по време на дискусия "Проектът АЕЦ "Белене" и европейската енергийна сигурност: българските дилеми" , организирана от евродепутата Надежда Нейнски (ЕНП) и Българската асоциация за външна политика с подкрепата на Фондация "Конрад Аденауер".

Проектът за енергийна стратегия трябваше да е готов до началото на лятото, но според Министерството на околната среда и водите, което трябва да му направи екооценка, той ще се забави поне до август. Енергийният министър Трайчо Трайков пък заяви преди време, че в стратегията няма да има проекти “свещени крави“.

Според Димитров единственият аргумент в полза на продължаването на строежа са изхарчените до момента над 2 млрд. евро.

"Това аргумент ли е обаче да бъдат изхарчени още 10 млрд. лева?", заяви Димитров. Според него липсата на инвеститори е доказателство, че проектът не е изгоден.

По същото време, на друг форум, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков посочи, че желаещи да инвестират в централата има и е отбелязан напредък в разговорите с тях. Дянков обаче отказа да каже с колко инвеститори се преговаря и кога ще стане ясно кои са те. Преди време на форум в САЩ колегата му Трайков заяви, че това ще стане до средата на април.

Сега обаче изявленията на Трайков по АЕЦ “Белене“ са свързани с провеждания паралелно от обявения за закриване “Български енергиен холдинг“ конкурс за избор на консултант, който да преструктурира проекта и да се включи в търсенето на нов съакционер, след отказа на германската RWE.

Прави се анализ за нуждите на страната от енергия

Дянков каза още, че строежът на АЕЦ “Белене“ се свързва и с подготвян анализ за необходимостта на България от производство на повече електроенергия - какви количества и как те съответстват на нуждите на икономиката ни и на региона от още енергийни мощности.

Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Мая Христова също заяви, че в момента се търси европейско съучастие в проекта АЕЦ "Белене".

"Не е тайна, че на България беше предложена финансова помощ от Русия, но тя не е приемана“, каза Христова. Според нея на Русия не се предлага дял в проекта като гаранция за финансиране.

Тя припомни, че шест компании са кандидатствали за консултант при преструктурирането на проекта АЕЦ "Белене”.

Вицепрезидентът на “Атомстройекспорт“ Генадий Тепкян съобщи от своя страна, че за консервиране на площадката на АЕЦ "Белене”, която премиерът Бойко Борисов сравни с "гьол", са необходими 7.5 млн. евро,

Той допълни, че в договора между неговата компания и българската страна са посочени цена на проекта и ескалационна скала, които не са променяни.

"Не е желателно в момента площадката на АЕЦ "Белене" да остава в това състояние, необходимо е тя да се консервира", посочи Тепкян.

Той съобщи още, че реакторите се произвеждат в руските заводи съгласно предварителния график и трябва да бъдат готови преди 2014 година.

На въпрос какво ще стане с реакторите, ако до завършването им централата в България още не е построена, Тепкян заяви: "Толкова атомни централи строим по света, ще намерим къде да ги сложим".

Проектът досега – "жълт метал в частни джобове"

Политологът Огнян Минчев коментира от своя страна, че не може да има енергийна сигурност за една страна, ако източниците на енергия не са диверсифицирани.

"Тези, които се опитват да представят отрицанието на проекта АЕЦ "Белене" като отрицание на Русия, не са коректни, защото притесненията относно проекта идват заради формирането на енергиен монопол", посочи Минчев.

Според него проектът по времето на предишните две правителства е бил основан само на идеологията на "жълтия метал, който трябваше да попадне в частни джобове за сметка на България".

Той посочи още, че енергийната стратегия на Русия от друга страна е основен инструмент за възстановяване на руското геополитическо влияние.

По думите му географската посока, от която ще дойде евентуален инвеститор, не дава яснота коя позиция ще защитава.

Ангел Димитров, председател на Българска асоциация за външна политика, коментира, че проектът е повече политически отколкото икономически и замислен без експертна аргументация и ясно бъдеще. Той допълни, че Турция отпада като евентуален потребител на електроенергията от централата, тъй като строи свои мощности, а западните ни съседи представляват ограничен енергиен пазар.

"За руснаците пробив от типа "Белене" придобива не само геополитическо значение, но е и повод за реактивиране на някои имперски рефлекси", посочи Димитров.

Владимир Казанчев, представител на руското посолство, посочи, че проектът е одобрен от Европейската комисия, а ще има и антикризисно значение.

Във връзка с геополитическите ползи той коментира, че всяка малка страна трябва да прави такава политика, която ѝ позволява да вземе необходимото и от Изтока, и от Запада.

Според него такава възможност като проекта за АЕЦ "Белене" не трябва да бъде изпускана.

Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик призова от своя страна за пълна прозрачност при взимането на решенията, които да бъдат основани на разумна икономическа мисъл.

Не е ясно дали има "бебе в легена"

Програмният директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев коментира от своя страна, че предвид оценка на БАН, че площадката на централата е изградена върху сеизмична зона, съществува риск от катастрофа.

Все още не е изяснено и къде ще бъдат съхранявани радиоактивните отпадъци и не са изчистени пазарните рискове.

"Важно е да не изхвърлим бебето с водата от легена, но в момента въобще не е ясно дали има бебе в легена", резюмира Ганев.

Тепкян обаче заяви, че са правени изследвания за сеизмичността и избраната технология позволява надеждна и сигурна експлоатация на централата.

Според евродепутата Андрей Ковачев (ГЕРБ) пък около проекта има много неясноти и трябва да бъдат изготвени бизнес план, техническо-инженерна и правна оценки на проекта.

Всеки данъкоплатец дал по 400 лева за проекта, досега

Георги Касчиев от Института за изследване на риска във Виена посочи, че липсват сигурни данни в защита на твърденията, че централата може да работи за износ и от това да се печели много.

Според него цената на проекта ще надхвърли 10 млрд евро, а произведеният от АЕЦ-а ток ще струва над 10 евроцента за киловатчас.

Той посочи, че разходите до момента са изцяло за сметка на българските данъкоплатци, като всеки един от тях вече е дал по 400 лева.

"Проектът е основен генератор на корупция", посочи Касчиев.

Той цитира премиера Бойко Борисов, според когото проектът "Белене" е пладнешки обири, но отбеляза, че трябва да бъдат посочени лицата в този обир. По думите му възникват подозрения дали правителството не иска да се възползва от корупционните схеми.

Няма инвеститори заради липса на държавна позиция

Председателят на организацията “БулАтом“ Богомил Манчев, който участва в инженерната консултантска компания на проекта, заяви от своя страна, че германската RWE се е оттеглила заради неясната позиция на българската държава.

Според зам.-министър Мая Христова това е станало заради липсата на финансова рамка и икономическата криза.

Манчев отхвърли и сеизмологичната опасност и отдаде липсата на стратегически инвеститори на липсата на ясни критерии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Глух плъх
    #58

    О тях ли чакаме решение за българската енергетика? Я не ме разсмивайте! На всеобща борба срещу възстановяването на руското геополитическо влияние! Я, къде било заровено кучето, дето умириса двора! Добро за България е всичко, което е лошо за Русия. Вярват ли си? Не, не си вярват. Дори и те не са толкова тъпи. Тук важното за участниците е да се надплюват по посока на Русия пред благосклонния поглед на американския посланник.След като в прав текст проектът "Белене" бе определен като политически, то

  2. ЕС-EU
    #57

    ще има ли нещо общо с новата енергийна стратегия и политика на ЕС ?! Трябва да има "много" общо...

  3. Кристо
    #55

    Да каже тази провалена идиотка как съсипа СДС като председател, как съсипа в-к "Демокрация", как си напълни алчната гуша с гаражите на ЦК и затова е "Нада гаражистката", а също да каже успя ли да нахрани достатъчно журналистите в Ловеч? Да разкаже с дребния си кокоши мозък как наложи кандидатурата на Орешарски за кандидат кмет на СДС... Мно-о-о-ого има да разказва тая нещастница! Ето по тези въпроси да даде отговори. Напудреното й нищо говорене не ни интересува преди да е дала отговор на важните въпроси, свързани с жалкото й съществуване на ненаядена амбициозна твар. Чиба, ма тъпанарко! Не дразни хората, не се показвай! Не те искаме-е-е-е-е!

  4. sharp
    #54

    Problemat na Boiko e kak toi da lapne komisionnite! Za sagalenie i na nego ne mu se raboti za narodu bez da se oblagi. Vigte samo kakvo se sluchi s RWE - ottegliha se mnogo skoro sled kato Boiko vze vlasta. sled edna tyahna sreshata Boiko kaza: RWE ostavat, a te na sledvashtata sedmica se ottegliha. Znaete li koga edna kompania kato RWE se oteglia - kogato preceniava che politiceskata sreda e nepodhodiashta za dobar business. Napravete si smetkata!

  5. Карина
    #53

    като не искате хубавото Наде си избирате други, е на бол от красавци все нагоре :)))

  6. Карина
    #52

    който има акъл в главата да мисли, другите ще плют пак дружно, щото все си им изяла десерта. Язък, че заради тях трябва да плащаме и ние. Е, тва ни е проблема.

  7. Рони
    #50

    Добре казано!за съжаление тъпаците не разбират от аргументи!

  8. Рони
    #49

    Предполагам, че от енергетика разбираш точно колкото Надето, демек НИЩО?

  9. Betty
    #48

    Ру я навряха в нужника. "Ако искаш мир влизаш в ПРО и имаш мир. Ако не влезеш в ПРО - искаш война. Губиш - нямаш ракета която да излети и да знаеш къде отива и какво ще направи, защото ще бъде взривена над Москва." USA са изработили всички компоненти за космична война, докато Ру няма нито ракети, нито самолети на нивото на САЩ с поколения назад. Ру е с Москвич срещу Ферари. Бедна, нещастна и нафукана

  10. 499
    #47

    Predi izvestno vreme Radi zakljychi, che Belene njama da ima. Prichina - nekadarnost i palna paraliza na pravitelstvoto. Okaza se prav.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.