Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Замразяването на цените на горивата не доведе до нищо

3 коментара
Замразяването на цените на горивата не доведе до нищо

Въпреки опасенията за поскъпване, цените на горивата останаха непроменени ден след изтичането на мораториума между държавата и "Лукойл". Литър от най-масовия бензин А95 във вторник струва между 2.35 и 2.37 лева, цената на А98 продължава да е 2.54 лв, а дизелът остана на цена 2.46-2.47 лв. за литър.

Икономисти предричаха, че горивата ще поскъпнат след изтичане на мораториума, но незначително. През последния месец цената на петрола се е повишила с 4–5%. Разликата може и да не провокира увеличение на цените на дребно от страна на най-големия преработвател и продавач на дребно у нас "Лукойл", но по-същественото е, че несигурността на световните пазари остава голяма. Заради това икономистите са песимисти – според тях снижаване на цената до 2 лева на литър гориво у нас, както настояват шофьорите, няма да е възможно. Това може да стане реалност само при спад с 30-40% на цената на петрола, а това на този етап за анализаторите е утопия.

Според Георги Ангелов, старши икономист от институт "Отворено общество" със замразяването на цените на горивата не е постигнато нищо. "Ако гледаме България къде стои по цени преди месец и сега... стоим на едно и също място. Нищо не се е променило, даже има отрицателен ефект", каза Ангелов пред БНТ. По думите му чуждите инвеститори ще реагират негативно при налагане на нови тавани на цените.

Ангелов е категоричен, че Комисията за защита на конкуренцията трябва да разгледа споразумението за мораториума, което е "незаконно". "В други страни това се наказва, в България премиерът го сключва това споразумение с най-голямата компания", каза той. Това е дъмпинг, забранено е от закона и ако имаше защита на конкуренцията, премиерът и "Лукойл" трябваше да бъдат глобени, за това, което подписват, каза още Ангелов.

Високите цени на горивата у нас предизвикаха поредица от срещи между правителството и представители на транспортния бранш, чиято крайна цел бе споразумение за пакет от мерки, които да смъкнат цените на дизела и бензина. Преди празниците кабинетът се съгласи с предложения на бизнеса, които би трябвало да поевтинят горивата с 20 стотинки за литър. До края на годината ще отпадне задължителното смесване на дизела с биодизел, ще се забрани на тежкотоварни автомобили да влизат в България с повече от 550 л. гориво, ще се връща ДДС на турски превозвачи при зареждане у нас, ще се въведат нови такси за тежки и неекологични камиони, ще се облекчи плащането на акциз при внос на гориво.

И ако тези набелязани промени удовлетвориха собствениците на тирове и автобуси и те се отказаха от протести, то шофьорите на леки автомобили заявиха, че ще блокират пътищата в четвъртък.

Протестът се организира от гражданското сдружение СИЛА. "Не се отказваме от протестите, защото цените на горивата са нереални в сравнение с доходите”, каза заместник-председателят на организацията Чавдар Здравков по БНТ.

Според него КЗК трябва да направи проверки на ценообразуването, защото печалбата на вносители и производители била е прекалено голяма. "Искаме адекватна работа на КЗК, да се освободи пазарът и да има реална конкуренция, както и да се либерализира вносът на гориво”, настоя той.
Здравков отрече зад протестите да стоят политически сили. "Имаме анонимни дарения. 1000 шапки ни подари един бизнесмен от Плевен, а две печатници ни разпечатаха листовки, но няма нищо партийно”, уточни той.

Оказа се, че част от превозвачите все пак ще подкрепят протеста на гражданите, въпреки обещанията на правителството. Към недоволните ще се присъединят членове на Националното сдружение на българските превозвачи, съставено предимно от малки фирми. По думите на заместник-председателя Красимир Лалов организацията е била елиминирана от последните преговори с правителството и превозвачите не са наясно с постигнатите договорки. На срещата са били само Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) и Сдружението на организациите в автомобилния транспорт (СОАТ), представлявани от Миролюб Столарски и Койчо Русев.

"Това е един граждански протест на по-широка основа и нямаме никакъв проблем да подкрепим хората”, каза Лалов. По думите му исканията на организаторите на гражданския протест са свързани с осигуряването на условия за свободна пазарна политика в областта на горивата, което не се различава от исканията на превозвачите. "Доколкото целите съвпадат с нашите цели да има повече конкуренция в снабдяването с горива, ще ги подкрепим", заяви Лалов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #3
  2. умен
    #2
  3. N
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.