Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Замяната на ТЕЛК от лицензирани лекари ще отнеме години

Тепърва ще трябва да се обучават лекари и да се прецизират правомощията им

4 коментара
Замяната на ТЕЛК от лицензирани лекари ще отнеме години

Идеята лицензирани лекари да извършват медицинската експертиза вместо трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) е приложима, но е необходима много продължителна предварителна подготовка, за да не се стигне до хаос в системата, коментира пред Mediapool д-р Петко Ников, председател на Сдружението на лекарите от медицинската експертиза. Той обясни, че лекарите, които ще се занимават с медицинска експертиза, трябва да преминат обучение, трябва да се осигури покритие с такива лекари на територията на цялата страна, както и да се изчистят редица подробности около правомощията, които ще имат.

Революционната идея за премахването на ТЕЛК и извършването на медицинска експертиза от лекари със специалност, определени години стаж и лиценз беше лансирана преди ден от здравния министър Петър Москов, като според него те трябва да оценяват само степента на инвалидизация, а социалните служби да правят оценка какви социални придобивки да се дадат.

Системата се нуждае от още 1000 лекари, които тепърва ще се обучават

"Много страни като Холандия, Испания работят по тази формула, но тя не се свежда до това  всеки лекар, който оперира, да дава експертно становище, защото той няма да си зареже операциите и да отиде в кабинета, за да чака да дойдат хора от улицата за освидетелстване. Това ще бъдат т.нар. лицензирани лекари по съответните специалности с определени години трудов стаж, които ще имат право да извършват тази дейност. Това нещо като идея е доста добро за в бъдеще, но не може да стане с магическа пръчка", заяви Ников.

Той посочи, че трябва да бъдат създадени такива кадри в цялата страна, като за целта трябва да преминат през обучение. "За хората, които са се занимавали с медицинска експертиза, това не е проблем, но ние сме малко – около 340 души в цялата страна. Ще трябва да се покрият всички селища, т.е. ще трябват много хора, а вие знаете какъв период от време отне личните лекари да придобият специалност обща медицина и колко време крайният срок за това беше отлаган във времето и продължава да се отлага", коментира Ников.

По думите му системата на медицинската експертиза се нуждае от минимум 1200-1300 лекари. "Трябва да се види как и къде ще бъдат обучавани тези хора в медицинските университети и ще се лицензират. Няма лошо да започнем сега, защото ние вървим към Европа, но за това се изисква време. Защото ако сега се закрият комисиите и започне да се работи по новия ред след няколко месеца, това означава да настане пълна катастрофа в експертизата на инвалидите и ще започнат протести", заяви Ников.

"ТЕЛК не трябва да е раздавач на социални помощи и пенсии"

Той коментира, че е крайно време социалното министерство и НОИ да си поемат своите задължения и аплодира идеята на здравния министър в тази ѝ част.

"Не трябва ТЕЛК да играе роля на раздавач на социални помощи, раздавач на пенсии и т.н", посочи Ников.

"ТЕЛК служи за това да се извърши медицинска експертиза на работоспособността на човека като здравословно състояние, но в никакъв случай като социален статус. Едни хора имат нужда от помощ, други хора нямат нужда от помощ, едни могат да работят, други – не", заяви той.

"Социалното министерство и НОИ трябва да определят кой каква нужда има от хората, преминали през ТЕЛК. А в момента ТЕЛК дава социалния статус на пациента и се получава един много голям парадокс и едно натоварване на ТЕЛК, както и извънредно голяма инвалидизация на населението в страната", коментира Ников.

"Това се дължи на факта, че хората са бедни, безработицата не е малка, пенсиите са ниски, работната заплата е ниска. Млади хора вече не искат да работят на тази ниска работна заплата и предпочитат да си стоят вкъщи с много по-малко пари, тъй като не плащат транспортни разходи, за да ходят на работа, не си купуват дрехи и обувки, с които трябва да се явят на работа и затова с много по-малко средства, дадени от социалните и НОИ, те си стоят вкъщи да си палят печката. Това е истината", посочи той.

Едноличната оценка няма да се обжалва и улеснява корупцията

Ников коментира, че преди да се пристъпи към реализиране на идеята имат да се изчистят редица подробности.

Той призна, че е възможно да се стигне до нарастване на броя на фалшивите инвалиди, когато решението се взима от един човек. "Може да го има и това, в момента сме цяла комисия и пак имаме издънки в системата", заяви Ников. Като мярка срещу корупцията и сега в по-големите градове като София, Пловдив, Варна, Русе, Плевен с повече комисии се прилага случайното разпределение на пациентопотока. "Моята комисия е от 11 души лекари. Как мога да убедя 11 души за нещо, което те смятат, че не е правилно. Като тези 11 души са задължени да се подпишат и носят отговорност със своя подпис", коментира Ников.

Той заяви, че при новата система вече не би имало възможност за обжалване на решението. "Отива си със съответните проценти инвалидност човека в НОИ и там съответните комисии му решават проблема, без да има право да се жалва", посочи той.

Сред спорните казуси, според Ников, е и това до колко дни болничен ще може да дава един единствен лекар за временна нетрудоспособност. "Има срокове, които един лекар може да даде, група лекари могат да дадат, оттам нататък след 180 дни лицето трябва да отиде на ТЕЛК. Крайният срок при много тежки заболявания е 540 дни, след което този пациент няма право на нито един ден по никакъв повод на болничен. Как тези срокове ще бъдат разпределени върху плещите на един експерт. Много аспекти трябва да бъдат огледани", заяви Ников.

Изоставането след закриването на ТЕЛК ще се навакса до 4 месеца

Заради липсата на кадри и малкото на брой специализирани експертни комисии в страната, на хора с увреждания им се налагаше да чакат с години и да пропътуват половин България. В средата на миналата година специализираните ТЕЛК бяха закрити и потокът от пациенти пренасочен към общите комисии, така че проблемът с чакането и пътуването да бъде решен.

"С премахването на специализираните ТЕЛК се направи една реформа на системата, с която малко се утежни работата на общите ТЕЛК и има едно забавяне, което с времето ще бъде отстранено", коментира Ников.

"Смятам, че след 3-4 месеца ще се навакса изоставането. Имаме групи, които ги гледаме приоритетно. За временна нетрудоспособност, хората, които са за преосвидетелстване, се гледат в същия месец, в който трябва да се преосвидетелстват или най-много със закъснение 15 дена от следващия месец. Фактически забавянето е за тези, които тепърва са си подали документите за освидетелстване, които не работят и които са пенсионери", посочи той.

За първично освидетелстване се чака различно според тежестта на заболяването.

"Аз като председател на комисия, когато има злокачествоно заболяване, е ясно че не може да чака човек и давам приоритет. Човек с ампутирани крайници, недай си боже, не може да чака. Разберете обаче, че има хора, които са недоволни от решенията и си подават документите по пет-шест пъти за ново и ново преосвидетелстване", заяви Ников.

По повод случаите на хора с тежки увреждания, които се оплакват, че трябва да се явяват отново и отново за преосвидетелстване Ников обясни: "И сега хора с едно око, един крак се освидетелстват пожизнено. Тези хора, които имат само това заболяване, само това страдание, им се дава пожизнен срок. Но когато има и някакво друго съпътстващо заболяване, например този човек е прекарал инфаркт, инсулт или има диабет, т.е. състоянието му търпи развитие, тогава не може да се даде пожизнен срок, защото се наслагва и друго заболяване".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стоян Петров
    #4

    Ако д-р Ников е знаел какво трябва да се прави с телковете е трябвало да го правят, а не хората да чакат година за да се произнесе ТЕЛК .Тези хора трябва да се скрият в миша дупка и да не пречат.Те достатъчно изтормозеха хората.

  2. tim
    #3

    Този хитрец да вземе да предложи нещо смислено, а не да вика - няма да стане! И да мине на работа в социалното ведомство.

  3. Аслан Юриев
    #2

    Странно защо Медиапул пита точно този другар? Все едно да пита джуджето иска ли страната му да е демократична и европейска :)

  4. Alan Smithee
    #1

    Най-добре за нищо да не питат тарикатите от ТЕЛК. От тях -- само ТЕРК как да НЕ се прави медицинска експертиза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.