Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът доволен от успеха на реформатора Тадич в Сърбия

0 коментара

Западните лидери поздравиха Сърбия за победата на прозападния реформатор Борис Тадич на президентските избори срещу твърдолинейния националистически кандидат.

Европейският съюз, САЩ и Хърватия обявиха избора на Тадич като доказателство, че повечето сърби искат окончателно приключване с наследството на бившия президент - ултранационалиста Слободан Милошевич, който сега е обвиняем в Хагския трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Кандидатът на Демократическата партия Борис Тадич е получил 53,53 на сто от гласовете срещу 45,1 на сто за ултранационалиста Томислав Николич. Това съобщи в понеделник Републиканската избирателна комисия (РИК) въз основа на 98, 5 процента от обработените избирателни бюра.

На първия тур Николич събра повече гласове, но Тадич бе подкрепен от проевропейските политици, включително от консервативния премиер Войслав Кощуница.

Сърбия нямаше президент от 2002 г., когато Милан Милутинович напусна поста и бе изпратен пред Хагския трибунал, който го обвинява във военни престъпления.

Сърбите избраха президент при четвъртия опит, след като предишните се проваляха заради ниска избирателна активност и се наложи да бъде променен законът.

ЕС очаква пълно сътрудничество с Хагския трибунал

И Вашингтон, и Брюксел посочват, че очакват Белград да предаде и останалите заподозрени за военни престъпления на трибунала на ООН. Тази тема е основна разделителна линия между националистите и демократите в Сърбия.

"Борис Тадич е приятел на Европа", заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Хавиер Солана, цитиран от Ройтерс. "Народът на Сърбия даде ясен израз на стремежа си за европейско бъдеще", добави той.

Солана изрази надежда, че Тадич ще изпълни "международните задължения" на страната, имайки предвид сътрудничеството с Трибунала за военните престъпления в Хага.

САЩ, които преди пет години взеха участие във въздушните удари на НАТО срещу Югославия, казаха, че сърбите "ясно са избрали пътя към евро - атлантическа интеграция и към институциите, към които страната принадлежи".

Изборните резултати бяха приветствани и от съседна Хърватия, която в началото на 1990-те обяви независимост от Югославия.

"Победа срещу миналото"

В интервю за Си Ен Ен 46-годишният Тадич заяви: "От моя гледна точка, това е победа срещу миналото".

Той заяви, че иска да помогне за влизането на страната в ЕС и ще работи с различните партии в парламента за изработване на новата конституция на страната.

Тадич, който е завършил психология и се изявява като умерен политик, е представител на реформисткото движение сръбски политици, помогнали за свалянето от власт на Милошевич през 2000 г. В същото време Николич се обявява против целия период на демокрация след свалянето на бившия югодиктатор.

Начело на Сръбската Радикална партия на Николич е Воислав Шешел, който очаква процеса срещу него в Хагския трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Николич смята, че "Велика Сърбия" включва земите в съседните държави Босна и Хърватия, макар сега да твърди, че присъединяването им трябва да стане мирно.

"Аз ще мечтая за тази граница докато съм жив", каза Николич миналата седмица.

Новоизбраният президент заяви, че страната не се отказва от европейската интеграция, от регионалната интеграция и от приобщаването към системите за сигурност.

Партньорство за мир и други форми на интеграция са не само съдба, но и стремеж на гражданите на страната, каза Тадич, цитиран от Би Би Си.

На първата си пресконференция в централата на Демократическата партия победителят в президентските избори се обяви за активна демократизация на републиката и за запазване на държавната общност Сърбия и Черна гора.

По въпроса за Косово той заяви, че ще отстоява политика на защита на сръбското и неалбанското население в областта със съдействието на международните институции.

Пред стотици свои привърженици и много местни и чужди журналисти Борис Тадич обяви победата си за успех на демократично мислещите хора и за израз на стремежа на гражданите на Сърбия към по-добър живот.

По-късно Борис Тадич и членовете на неговия изборен щаб се отправиха към центъра на Белград, където бяха приветствани от много столичани и симпатизанти на Демократическата партия.

Съпругата на убития сръбски премиер Зоран Джинджич - Ружица Джинджич изрази задоволство от резултата на изборите. Пред сръбската държавна телевизия тя каза, че Сърбия има нужда от президент с твърда демократична ориентация като Тадич и изрази увереност, че страната е извоювала пътя на европейската интеграция. Тя поздрави всички граждани и по-специално представителите на националните малцинства, които подкрепиха кандидата на Демократическата партия.

Лидерът на движението Силата на Сърбия Боголюб Карич каза снощи, че победата на Борис Тадич е важна за демократичните процеси и решаването на икономическите и социалните проблеми в страната.

Председателят на сръбския парламент Предраг Маркович честити и на двамата кандидати огромния брой получени гласове. Според Зоран Анджелкович от Социалистическата партия на Сърбия най-важното е, че Сърбия най-накрая има президент. Това е волята на сръбските граждани, която трябва да се зачита, допълни той.

Въпреки верния избор, сърбите остават разделени

Изборните резултати показват стремежът на сърбите за по-тясно сътрудничество с ЕС и НАТО и излизане от националистическата изолация на страната от ерата на Слободан Милошевич, според анализатори, цитирани от Би Би Си.

Високият процент подкрепа за Николич обаче показва, че Сърбия все пак е разделена.

Секретарят на РИК Марко Данилович каза на пресконференция в понеделник, в Централна Сърбия за Тадич са гласували 52,71 процента, а за Николич - 45,84 процента от избирателите, във Войводина отношението е 56 към 43, а в Белград - 59 към 40 в полза на Тадич. Резултатите от вота в Косово ще станат известни по-късно.

 

Избирателната активност е била 48,28 процента.

В Белград за кандидата на ДП са гласували 59,5 процента от избирателите, а за кандидата на СРП - 39,2 на сто.

Три условия за евроинтеграцията на Сърбия и Черна гора

Ръководителят на делегацията на Европейската комисия в Сърбия и Черна гора Джефри Барет каза, че държавното обединение не може да продължи по пътя към европейската интеграция, докато не изпълни три условия, съобщи белградското радио Б-92.

Пълното сътрудничество с Хагския трибунал, хармонизирането на икономическите системи на държавите-членки и създаването на функционално държавно обединение са необходимите условия за европейската интеграция на Сърбия и Черна гора, посочи той.

Когато Хагският трибунал ни информира, че Сърбия и Черна гора сътрудничи изцяло, тогава ще сметнем този въпрос за приключен. Що се отнася до хармонизирането на отношенията, Европейската комисия няма да подкрепи разделянето на държавите-членки, каза Барет.

Ръководителят на делегацията на ЕК в Сърбия и Черна гора посочи, че ЕС няма да се задоволи само с формирането на всички институции на държавното обединение, а трябва с течение на времето да се докаже тяхната функционалност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.