Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западната общественост не може да преглътне външната политика на САЩ

0 коментара

Мюнхен - Безизходицата в НАТО тази седмица беше неуместна и излишна. Поставяйки въпроса за защита на Турция в случай на военна интервенция в Ирак, за която тепърва трябва де се вземе формално решение, САЩ се опитваха да принудят съюзниците от НАТО да се обвържат с подобна акция.

Заплахата, която американски представители отправиха в коридорите на годишната стратегическа конференция в Мюнхен - да се прехвърлят американските бази от Германия в "нова Европа" /имайки предвид бивша комунистическа Европа/, също беше празна закана. Германия няма нужда от американски бази на своя територия. Тези бази са нужни на САЩ. Те са логистичната и оперативна основа за американското стратегическо присъствие в Европа, Близкия изток, Африканския рог и Централна Азия.

САЩ биха могли да наемат нови бази в Полша, България или Румъния. Но ако силите, разположени там, се включат в операции, които не се радват на обществена подкрепа в тези страни, Америка може да се окаже изправена пред същия проблем, който има сега в "стара Европа".

НАТО е на смъртно легло още от края на Студената война поради липса на стратегическа цел. Животът на алианса се поддържаше от обществената подкрепа, която продължаваше да има в страните-членки, опираща се на съгласието за общите интереси в сигурността.

Животоподържащата система сега е изключена, понеже съгласието бе нарушено. Американските бази в Германия сега са част от една американска кампания, обхващаща над 40 страни, която поддържа външна политика, целяща да установи цялостен международен ред начело със САЩ като "върховен гарант на спазването на реда и налагането на нормите", както се изрази Андрю Басевич от Бостънския университет. Интервенцията в Ирак е част от това.

Възприемайки тази политика, втората администрация Буш отвори дълбока стратегическа пропаст между себе си и Западна Европа. Затова настъпи трансатлантическата криза. Общественото мнение в натовска Европа се обърна срещу САЩ. Вашингтон предпочита да го нарича "антиамериканизъм". Това не е вярно. Това е враждебност срещу американската външна политика.

Министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд твърди, че трите европейски правителства, които създават спънки на САЩ, са изолирани. Всъщност почти цялото обществено мнение в НАТО е против война с Ирак без мандат от ООН. "Дисидентите" говорят от името на 80 процента от обществото в Западна Европа, а също така 70 на сто от източноевропейците. Кой тогава е в изолация?

Ръмсфелд пристигна за уикенда в Мюнхен уверен, че набързо ще успее да унижи германското правителство и ще изолира дипломатически Франция. В понеделник Франция и Белгия блокираха американските предложения за военно планиране, свързани с война на границата с Турция, като преждевременни и компрометиращи дипломатическите усилия. По-късно същия ден Русия се присъедини към германците и французите и препоръча продължаване на инспекционната програма в Ирак, а на другия ден същото стори и Китай.

Що се отнася до Съвета за сигурност, уместният въпрос тази седмица бе дали Франция ще наложи вето на резолюция, разрешаваща военна интервенция. Въпросът сега стана дали САЩ ще бъдат принудени да наложат вето на френска или френско-германска резолюция, разширяваща мандата на инспекторите на ООН. Германски източници във вторник заявиха, че 11 от 15-те членове на Съвета подкрепят френско-германската позиция.

Ключът към всичко е общественото мнение. Обществеността в Европа, а и в САЩ, макар в по-малка степен, изглежда убедена - независимо дали правилно или не, че Ирак засега не заплашва никого извън границите си и че подобна заплаха, ако се появи в бъдеще, може да бъде овладяна с много по-ниска човешка цена и с много по-малко несправедливост, отколкото носи една война.

Администрацията Буш обаче мисли другояче и почти сигурно ще атакува Ирак преди края на март, със или без одобрението на ООН, каквото и да казва общественото мнение в страните от НАТО.

При това положение не само спорът в Брюксел тази седмица е излишен, но и самата НАТО.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.