Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западни дипломати очаквали промени в кабинета

0 коментара

Българският премиер Симеон Сакскобургготски трябва да направи промени в правителството си, за да парира спада на доверието към кабинета в момент, когато след две години на власт жизненият стандарт продължава да остава нисък, пише Ройтерс, позовавайки се на мнението на анализатори и дипломати.

В кореспонденция от София, цитирана от БТА, Анна Мудева припомня, че бившият цар дойде на власт след парламентарните избори на 17 юни 2001 г. с обещания да донесе за 800 дни "благоденствие на най-бедната от страните кандидатки за Европейския съюз". 700 дни по-късно обаче промените към по-добро са малко. Расте разочарованието сред българите, които виждаха в бившия цар последната си надежда за обещаното благополучие след рухването на комунизма, отбелязва по-нататък в коментара си Ройтерс.

Правителството отказва да отговаря на въпроси дали ще има промени в кабинета, но според цитиран от Ройтерс западен дипломат има очевидна нужда от промени в правителството.

Цитирано е и мнението на Андрю Робъртс, аналитик от Шрьодер Саломон Смит Барни в Лондон. Той изтъква, че ако преустройството на правителството бъде посрещнато одобрително в България, то може би няма да бъде приветствано от чуждите инвеститори. Проблемът според Робъртс е, че българското правителство има "две много различни аудитории" - в България и в чужбина.

В чужбина кабинетът на Симеон Сакскобургготски, в който има млади технократи, получили образование на Запад, спечели уважение за ускоряването на болезнените икономически реформи. България бе поканена да влезе в НАТО и получи дата за присъединяване към ЕС - 2007 г. В България обаче надделяват критичните оценки.

Правителството не успя да доведе до успешен край две важни приватизационни сделки и да превърне макроикономическите успехи в по-високи доходи, отбелязва по-нататък Ройтерс.

Премиерът е подложен на все по-голям натиск за промени в кабинета преди да изтекат обявените от него 800 дни. За това настояват както членовете на собствената му партия, така и коалиционния му партньор, партията на етническите турци ДПС. Членове на ДПС говорят за необходимостта от разделяне на икономическото ведомство на две министерства - на търговията и на туризма.

Говори се, че от правителството може да излязат вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев и министърът на транспорта Пламен Петров, отбелязва агенцията. Тя цитира мнението на експерт от Джей Пи Морган, че промените в кабинета може да повишат доверието към него, но може и да не се харесат на някои хора. Янкън Джебеджи, специалист по нововъзникващите пазари от Джей Пи Морган, предупреждава за възможни нови отцепвания, които да подкопаят стабилността на кабинета в парламента.

Ройтерс припомня, че през последната година партията на бившия български цар са напуснали 11 депутати, разочаровани от неуспеха на правителството бързо да се пребори с бедността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.