Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западни страни и правозащитни организации обвиниха Китай в престъпления срещу уйгурите

3 коментара
Западни страни и правозащитни организации обвиниха Китай в престъпления срещу уйгурите

Правозащитни организации и западни страни, водени от САЩ, Великобритания и Германия, обвиниха на виртуална среща Китай в масови престъпления срещу уйгурското малцинство и поискаха безпрепятствен достъп за експертите на ООН, предаде Асошиейтед прес.

Пекин разкритикува вчерашната видеоконференция със 152 участници, включително 51 държави, като "политически мотивирана" и основаваща се на "лъжи".

Миналата седмица китайската мисия в ООН изпрати ноти до много от 193-те страни членки на световната организация с призив да не участват в "антикитайското събитие". Постоянният представител на Китай в ООН Чжан Цзюн изпрати до 15-те западни съорганизатори на видеоконференцията текстови съобщения, в които изрази смайване от тяхната подкрепа за срещата и ги подкани да "премислят" и да я оттеглят. В противен случай, предупреди той, това "ще навреди на нашите отношения и сътрудничество".

На срещата постоянният представител на Великобритания в ООН Барбара Удуърд определи ситуацията в китайския Синцзян-Уйгурски автономен регион като "една от най-тежките кризи на човешките права на нашето време". "Доказателства, получени от нарастващ брой достоверни източници, включително сателитни снимки, свидетелствата на очевидци и публично достъпни документи на китайското правителство предизвикват сериозна загриженост", подчерта тя.

Тези данни говорят за "програма за репресии срещу конкретни етнически групи", подчерта Удуърд, която по-рано е била посланик на Великобритания в Китай. Тя отбеляза, че в Синцзян религиозните прояви са били криминализирани, а срещу уйгурския език и култура се провежда системна и мащабна дискриминация.

Смята се, че през последните години в лагери в този китайски автономен район са били интернирани около 1 милион души. Повечето от тях са от предимно мюсюлманското уйгурско малцинство. Китайските власти са обвинявани в използване на принудителен труд, системен принудителен контрол на раждаемостта и изтезания, отбелязва АП.

Пекин отрича категорично тези обвинения и определя лагерите, които според него вече са закрити, като центрове за професионално обучение, в които са се преподавали китайски език, трудови умения и основи на китайското законодателство. Целта според него е била да се помогне за икономическото развитие ни Синцзян и да се противодейства на екстремизма.

През 2016 г. в Китай бяха извършени редица свързани с региона терористични нападения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #3

    Да се спрат икономическите връзки с Китай. Китай продава на безценица продуктите си и Западът е щастлив. А всъщност смуче китайския народ по този начин и помага на комунистическата върхушка да богатее.

  2. Solar Power
    #2

    Жълтите са най-големите нацита. Ако има как ще затворят всички които не са дръпнати в лагери. Дано скоро спрем да им купуваме боклуците и да си държат калпавите вируси там при тях.

  3. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.